Klasa 3e miała dzisiaj (20.10.2022 r.) okazję przejechać się kultowym wrocławskim „Ogórkiem” - zabytkowym autobusem jelcz. Trasa wiodła spod naszego liceum do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie uczniowie wraz z wychowawcą zostali oprowadzeni po centrum. Wspaniałe miejsce, ciekawe eksponaty. Niezapomniane przeżycia, a dla starszych wzruszające wspomnienia. Dziękujemy Ośrodek Pamięć i Przyszłość
NASZA WIELKA GRECKA PRZYGODA
W dniach 7. - 16.10. klasa IVc wraz z koleżankami i kolegami z innych klas czwartych odbyła wycieczkę do Grecji - kolebki kultury i cywilizacji europejskiej. W czasie wycieczki przejechaliśmy ponad 5000 km. Odwiedziliśmy groby królów macedońskich w Werginie, poznaliśmy historię i codzienne życie Thessalonik, zawitaliśmy w Delfach - centrum antycznego świata, zwiedziliśmy Ateny i ich najważniejsze zabytki, pojechaliśmy na Peloponez - odwiedziliśmy Korynt, Epidauros, Mykeny oraz perełkę Peloponezu - piękne miasteczko Nauplio. Grecja to również morza, więc nie mogło zabraknąć rejsu na jedną z wysp - popłynęliśmy na rajsko piękną wyspę Skiathos, na której kręcono niektóre sceny do filmu Mamma Mia. W czasie naszego pobytu mieliśmy też okazję poznać grecki styl życia - nie zabrakło tańców, pysznego jedzenia, czy greckiej sielanki na plażach.
PARIS....PARIS....
Paryskie myśli są nadal z nami. Trudno nam wszystkim zapomnieć jesienne kolory Paryża pełne słońca i niezaprzeczalnego uroku jego zabytków, skwerów, szerokich bulwarów, bukinistów nad brzegiem Sekwany i przyjaznej atmosfery. Smak bagietki i wypitej na Montmartrze café noisette przywołuje miłe wspomnienia. Ta szkolna wycieczka spełniła nasze wyobrażenia o mieście królów, mody oraz artystów i zachęciła do odbycia kolejnej podróży do tego miasta, które nigdy nie śpi, by odkryć liczne nieodwiedzone przez nas miejsca i powrócić do tych, które zwiedziliśmy, ale w których pozostaje wiele do zobaczenia.
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy naszym Nauczycielom dużo radości, pogody ducha, optymizmu, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów :)
Chcielibyśmy również podziękować za okazywaną nam wyrozumiałość, cierpliwość oraz wsparcie. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie oraz trud wkładany w naszą edukację.
Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.
Przyjmijcie od nas wyrazy uznania.
Uczniowie Ósemki.
DiscoverUE: Darmowa Kolej przez Europę
Komisja otwiera dziś jesienną rundę zgłoszeń do DiscoverEU, dzięki czemu 35 tys. młodych ludzi otrzyma bilet kolejowy, który umożliwi im odkrywanie Europy i jej bogatej kultury.
Święto szkoły- ślubowanie klas pierwszych
6 października, w dniu Święta Szkoły, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do społeczności naszej szkoły. Cieszymy się, że jesteście z nami. Dbajcie o nasze tradycje i wartości: równość, wolność, tolerancję, braterstwo/ siostrzeństwo i dialog.
Europejski Dzień Języków Obcych
Podczas dzisiejszego Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego w naszej szkole, Młodsi Ambasadorzy Parlamentu Europejskiego przygotowali stoisko informacyjne związane z tematyką Unii Europejskiej.
Były broszury informacyjne, konkursy i upominki. Nagrodą główną były gry planszowe "Traktaty". To edukacyjna gra zręczniościowo-quizowa, w której gracze starają się zdobyć punkty poparcia dla zjednoczenia Europy. Zawiera pulę 300 pytań, na które gracze odpowiadaja wcielając się w rolę delegatów.
Przede wszystkim było wielu zainteresowanych uczniów, uczennic i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Warsztaty językowe na Malcie
W dniach 19.09.-25.09.2022 klasa 2E uczestniczyla w warsztatach językowych Business English na Malcie.
UNESCO
22.09.2022, przedstawiciele UNESCO i 15 miast we wrocławskim Ratuszu podpisali Kartę Założycielską Sieci Światowych Stolic Książki. Celem jest pogłębienie międzynarodowej współpracy między innymi w promowaniu literatury.Promowanie literatury i jej twórców, a także podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem to cele powołanej w czwartek we Wrocławiu Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. Poza stolicą Dolnego Śląska przystąpiło do niej 14 innych miast z całego świata.Uroczystość podpisania Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO odbyła się w czwartek w Starym Ratuszu. Deklarację podpisali reprezentanci 15 miast: Akry, Antwerpii, Aten, Buenos Aires, Guadalajary, Incheon, Kuala Lumpur, Madrytu, Montrealu, Lubljany, Strasbourga, Szardży, Tbilisi, Turynu oraz Wrocławia. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA).Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas uroczystości zwrócił uwagę na jeden z zapisów Karty mówiący o tym, że książki są unikatowymi obiektami kultury i budują tolerancję, wzajemne zrozumienie, dialog, pokój, a także pomagają kreować wspólną przyszłość.Idea Światowych Stolic Książki UNESCO stanowi uzupełnienie i jednocześnie rozwinięcie koncepcji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, największego święta literatury i czytelnictwa, które po raz pierwszy obchodzone było 23 kwietnia 1995 roku. W 2001 UNESCO powołało pierwszą Światową Stolicę Książki - Madryt - na roczną kadencję. Kolejne miasta-stolice otrzymują ten tytuł jako nagrodę za przygotowanie wyróżniających się programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku. Obecnie Stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 - Strasbourg.W tym roku UNESCO o powołaniu nowej literackiej sieci międzynarodowej, która programowo i geograficznie uzupełni cele i zadania istniejącej już Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wrocław wchodzi w jej skład jako Miasto Literatury od 2019. Nowo powołana Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO skupiająca byłe, obecne i przyszłe Światowe Stolice Książki ma za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli do kreowania wspólnych projektów i programów budujących społeczną świadomość wagi, jaką dla współczesnego świata mają: literatura i jej twórcy, rynek książki, podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem.Wrocław po podpisaniu Deklaracji stał się pierwszym miastem w Polsce, które współtworzy obie literackie sieci UNESCO.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia
W dniu wczorajszym odbyło się zebranie SU podczas którego zaprezentowano Kandydatów na Posłów do Młodzieżowej Rady Miasta. Prezydium wybrało 3 Uczniów którzy będę reprezentowali szkołę podczas posiedzeń MRMW. Uczniami tymi są Milena Sz 3d, Saturnin z 3a oraz Milena z 3a.
Serdecznie gratulujemy nowym posłom:)
Warsztaty języka angielskiego na Malcie
Klasa ekonomczno-społeczna 2e przez tydzień będzie doskonalić język angielski na warsztatach językowych na Malcie.
Europejski Tydzień Mobilności
Rozpoczął się dzisiaj Europejski Tydzień Mobilności! Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej
Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
Zaproszenie do konkursu Różne języki - jedna Europa
Jeśli uczysz się języków obcych i interesujesz się europejską kulturą, weź udział w konkursie online organizowanym w ramach Europejskiego Dnia Języków! Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich (liceów i techników) z całej Polski. Pokaż w maksymalnie dwuminutowym filmie, dlaczego znajomość języków obcych jest tak ważna we współczesnym świecie.
Projekt Euroweek
2B (biol-chem) nabiera sił przed nowymi wyzwaniami w szkole liderów Euroweek w Międzygórzu.
Dotacje z UNICEF-u
Dotacje z UNICEF-u dla wrocławskiej edukacji
Ponad 24,5 mln złotych dotacji z UNICEF-u, jakie otrzyma Wrocław na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w naszym mieście, popłynie do wrocławskich placówek oświatowych.
Pieniądze przeznaczone są na ściśle określone cele, w tym m.in. na:
- przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego (w związku z większą liczbą dzieci w placówkach) - 7,5 mln złotych,
- organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach – 2 mln złotych,
- doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych – ponad 1 mln złotych,
- zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych – ok. 5 mln złotych,
- szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli – 78 tys. złotych,
- szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych – 10 tys. złotych.
Wrocławskie placówki oświatowe otrzymają także m.in. laptopy i tablety z oprogramowaniem oraz przenośne laboratoria komputerowe (2550 szt. sprzętu).
Realizacja zadań, w ramach współpracy z UNICEF-em, planowana jest do końca 2022 r.
ROK SZKOLNY 2022/2023
Wykaz podręczników na rok szkolny 2022/2023
Pomoc zwierzętom
Kochani!
Jak zwykle nie zawiedliście. Zebraliśmy mnóstwo karmy, ręczników, kocy i innych rzeczy potrzebnych do przetrwania zwierzętom z Ukrainy. Wszystkie dary zostały dostarczone. Bardzo dziękujemy w imieniu zwierzaczków :)
Dorota Kowalińska
Pokaz doświadczeń z fizyki
20 czerwca wybraliśmy się tłumnie, grupą ponad 70 osób, aby razem świętować ostatnie dni szkoły na pokazie doświadczeń z fizyki, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W wydarzeniu wzięli udział zarówno ci z nas, którzy fizyki uczą się na poziomie rozszerzonym, jak i pasjonaci z podstawy. Wśród eksperymentów z mechaniki, fal i elektrostatyki każdy znalazł coś dla siebie.
Niektórym od fizyki aż zakręciło się w głowie. Innych eksperymenty dosłownie elektryzowały.
Można powiedzieć, że rok szkolny z fizyki zakończyliśmy z hukiem… który towarzyszył pękającej butelce wypełnionej ciekłym azotem.
Archiwum Aktualności