Geografia
Geografia w plenerze czyli Karkonosze bez tajemnic.
- 07.05.2025 15:02
29.04.2025 r. rozszerzenie z geografii 3e i zaprzyjaźnieni uczniowie z 3c i 3g doświadczyli innej niż dotąd lekcji geografii. W piękny słoneczny dzień przeszliśmy ok. 14 górskich kilometrów na trasie Karpacz Górny - Samotnia- Strzecha Akademicka - Śląski Dom - Karpacz. Dokonywaliśmy obserwcji pogody, pięter roślinnych, obliczaliśmy odległość rzeczywistą i powierzchnię Wielkiego Stawu. Na własne oczy zobaczyliśmy śnieg, formy polodowcowe, efekty wietrzenia czy ruchów masowych , elementy zagospodarowania turystycznego. Teraz to nie tylko teoria z książki, ale własne odkrywanie. To było najfajniejsze. W przyjaznej, luźnej atmosferze z przewodnikiem sudeckim zobaczyliśmyy Karkonosze, o których uczyliśmy się w tym roku. Niech ta wiedza i przeżycia zostaną z nami na długo
.
- więcej
Dzień Otwarty Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska
- 24.04.2025 15:40
24.04.2025r. rozszerzenie geograficzne 3cg uczestniczyło w Dniu Otwartym w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego. Mieliśmy możliwość wysłuchać wykładu o roli Wieży Matematycznej ( niegdyś Astronomicznej) w unikatowych badanich klimatu.
Ćwiczyliśmy swoje umiejętności z zakresu demografii. Używaliśmy stereometru do oglądania obrazów, map. W przepięknej scenerii biblioteki instytutu rozwiązywaliśmy quizy krajoznawcze ( w sam raz pasowaly do treści omawianych na lekcjach ).
Te inne niż dotąd zajęcia bardzo zachęcały do studiowania geografii.
Kto wie ? Tym bardziej , że spotkaliśmy Martę, absolwentkę ósemki, która pisze pracę magisterską i twierdzi, że pani Maria Bogdanowicz zainspirowała ją do studiów geograficznych.
- więcej
Dzień Edukacji Prawnej
- 27.03.2025 10:40
- Z okazji Dnia Edukacji Prawnej klasy 2e i 2c wzięły udział w spotkaniu z zastępcą notarialnym panią Agatą Skowroń. W ciekawy sposób dowiedzieliśmy się o podstawach prawa, jak zostać notariuszem i dlaczego jest to zawód zaufania społecznego. Jaka jest róźnica między notariuszem i zastępcą notarialnym oraz jaką drogę edukacyjną należy pokonać, by zdobyć taki zawód. W części praktycznej rozwiazywaliśmy kazusy i calkiem dobrze nam to się udawało.
Nieznajomość prawa szkodzi... a wiedza na jego temat ułatwia życie.
- więcej
Historia wydobycia węgla kamiennego w Polsce
- 23.03.2025 08:54
- W dniu 18.03.2025 klasy 3f i 3i odwiedziły Sztolnię Luiza oraz Kopalnię Guido. Zobaczyliśmy jak wyglądała praca górnika kiedyś i obecnie. Poznaliśmy historię wydobycia węgla kamiennego i zwiedziliśmy kopalnię głębinową. W kopalni mogliśmy zobaczyć jak pracują maszyny górnicze. To była świetna lekcja i niezapomniana nauka.
- więcej
Z wnętrza Ziemi w przestworza.
- 12.12.2024 10:41
Taką fascynującą podróż odbyła wczoraj 11.12.2024 r. klasa 3e( rozszerzenie z geografii.)
Podzieleni na 2 grupy zjechaliśmy szolą ( górnicza winda) na głębokość 320 m. Przemierzaliśmy chodniki wydrążone przez górnikow. W interesujący sposób ( projekcja filmów, hologramy, demonstracja pracy taśmociągow, kombajnów górniczych, przejazd wagonikami, gawęda przewodników, odsłuchiwanie nagrań prezentujących rozmowy pracujących pod ziemią) dowiedzieliśmy się jak funkcjonowala kopalnia głębinowa.
W jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach pracowaly dawniej dzieci i dorośli.
Nasz podziemny spacer zakończyliśmy w szynku ( najniżej położony pub), by nieco nabrać sił.. Szola wywiozła nas szczęśliwie na powierzchnię .
A my w dobrych nastrojach udaliśmy się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Największy tego typu obiekt w kraju ma interesującą bryłę, ale najlepsze czekało
w środku. Astronom zaprezentował gwiazdozbiory jesienno- zimowego nieba.Pózniej poznawaliśmy Saturna i jego osobliwości. Przy pięknej muzyce,w wygodnych fotelach przenieśliśmy się w miejsce , gdzie niewielu dociera.
To był naprawdę piękny dzień, który wzbogacił naszą wiedzę geograficzną.
- więcej