Absolwenci klasy 11c z 1964 roku
proszeni są o kontakt
w związku z propozycją spotkania.
Zgłoszenia prosimy kierować do:
Zofia Gwardiak tel. 607 301 521
Wiesław Andrzejewski tel. 606 183 979
Do zobaczenia!
Absolwenci klasy 11c z 1964 roku
proszeni są o kontakt
w związku z propozycją spotkania.
Zgłoszenia prosimy kierować do:
Zofia Gwardiak tel. 607 301 521
Wiesław Andrzejewski tel. 606 183 979
Do zobaczenia!
18 listopada gościała w naszej szkole Devon StackonisStudentka i Badaczka ze Stanów Zjednoczonych specjalizujaca sie w malarstwie oraz grafice warsztatowej.
W czasie wykładu uczniowie klas 3b, 2a oraz 2f1 dowiedzieli się o mozliwościach jakie daje Program Fulbrighta. Wśród absolwentów i absolwentek programu Fulbrighta na świecie znajduje się m.in. 62 laureatów Nagrody Nobla i 89 laureatów nagrody Pulitzera. W Polsce Program Fulbrighta działa już od 1959 r. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, po którym był czas na pytania i swobodne konwersacje.
Ambitni uczniowie z klasy 3g celem zgłębienia wiedzy z języka polskiego i geografii wybrali się w dniach 04.11-06.11.2024 na jedyną w swoim rodzaju naukową wyprawę. Poszukując inspiracji do konstruowania tekstów literackich, odwiedzili niezwykłe miejsca dawnej stolicy Polski, Krakowa, gdzie na każdym kroku krzyżują się ze sobą: sztuka, architektura i historia. Lista miejsc, któreodwiedzili: Wawel-dawna siedziba polskich królów, wawelska katedra, groby królewskie, dzwon Zygmunta, Smocza Jama, Rynek Główny, wpisany na światową listę UNESCO,800-letni Kościół Mariacki, Sukiennice, Podziemia Rynku Głównego, czyli labirynt, z ekspozycją pozwalającą przenieść się w czasie, poznać najdawniejsze dzieje miasta i zwyczaje mieszkańców, Krakowski Kazimierz Chrześcijański i Żydowski. Był też czas na posmakowanie słynnych zapiekanek królewskich na Placu Nowym i kawę w kawiarni artystycznej Jama Michalikowa.
Trzeciego dnia, przyszli inżynierowie, ruszyli na górniczą szychtę do Zabrza, na podziemny spacer górniczy, aby poznać techniki wydobycia czarnego złota czyli węgla kamiennego od XVIII wieku do czasów współczesnych. W pierwszej kolejności udali się do Zabytkowej Kopalni Guido, powstałej w 1855 roku.Następnie odbyli podziemną podróż w czasie w Sztolni Królowa Luiza, powstałej w roku 1791. Największych wrażeń dostarczył, podziemny spływ łodziami, historycznymi, ciemnymi wyrobiskami o długości 1100 m. A pan przewodnik podkreślał magię miejsca, godoł po ślonsku o duchach kopalni, strachach i legendach.Podziemne górnicze królestwo odkryło przed uczniami tajemnice niezwykłego, industrialnego świata Górnego Śląska.
Z górniczym pozdrowieniem Glückauf!
W środę 23.10 klasy 3D i 1C pojechały do Krakowa i Wieliczki. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach, w którym oglądali wystawę XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Później tego dnia grupa miała okazję zwiedzić trasę turystyczną kopalni soli w Wieliczce.
Czwartkowy poranek mimo zimnej pogody, nie przeszkodził w spacerze po Wawelu, w zwiedzaniu Katedry Wawelskiej i Kościoła Mariackiego. Popołudnie uczniowie spędzili zwiedzając Muzeum Książąt Czartoryskich.
W ostatnim dniu, przed powrotem do Wrocławia, grupa wybrała się na Kazimierz, by zapoznać się bliżej z historią krakowskich Żydów. Następnie idąc w stronę Wawelu uczniowie zwiedzili Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Klasztoru Augustianów oraz Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława, gdzie mogli spróbować leczniczej wody bogatej w minerały. Na sam koniec wycieczki odbyło się zwiedzanie komnat na Wawelu.
Z wielką przyjemnością informuję, że zdobyliśmy III.miejsce na Maratonie Językowym, odbywającym się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki! Dokonała tego druzyna w składzie: Wiktoria Darska, Sofia Helfer Dukszto oraz Ada Zjawin z klasy 3f. Pozostałe dwie druzyny zajęły dalsze miejsca. W wydarzeniu brało udział 35 druzyn z Dolnego Śląska.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Powered by aSc EduPage