• List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

       Wrocław 2022-02-21                                                                                                                                                                                     

                                                         Szanowni Rodzice!

      Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań
      i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji
      o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11  lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.

      Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu
      do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.

      Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję
      o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.

      Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego
      i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.

       Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie
      w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.

      Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.

      Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag
      i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.

                                                                                       Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

                                                                                                      Roman Kowalczyk

                                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

      v

     • 21.02.2022 - Dzień Języka Ojczystego - kahoot

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO – EKONOMIK ŚWIDNICA
      Klasa 2c z okazji tego dnia przygotowała dla Was grę kahoot. Zagrać może każdy (liczy się czas i poprawność odpowiedzi na 24 pytania); quiz to punkty w lidze klas!
      Aby zagrać wchodzimy na stronę kahoot.it i wpisujemy kod 09543272 lub przez link
      https://kahoot.it/challenge/09543272?challenge-id=d59dd90f-f941-4fd0-b0af-874d74e11716_1645436304086
      Gra działa do niedzieli 27 lutego do godziny 20! I pamiętajcie, by wpisując nicka podać klasę, bez tego nie będzie punktów do ligii klas!
      Życzymy dobrej zabawy!
      2c
     • 21.02.2022 - Dzień Języka Ojczystego - konkurs!

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO – EKONOMIK ŚWIDNICA
      Serdecznie zapraszamy was do wzięcia udziału w konkursie z okazji Dnia Języka Ojczystego.

      Zasady konkursu są proste, należy napisać wiersz zawierający przysłowie polskie lub wiersz, który przestrzega przed robieniem błędów językowych (musi być w nim zawarta poprawna i błędna forma z wyraźnym zaznaczeniem, której należy używać).

      Wiersze będą oceniane w kategoriach:
      - kreatywność
      - indywidualność
      - spójność
      - poprawność językowa
      Najlepsze klasy będą nagradzane następującą ilością punktów do ligi klas:
      1 miejsce - 30 punktów
      2 miejsce - 20 punktów
      3 miejsce - 10 punktów
      oraz 5 pkt za sam udział w konkursie

      Czas trwania konkursu to 2 tygodnie, czyli do dnia 04.03.2022. Pracę  do tego czasu należy wysłać na maila Lo8wroclaw2c@gmail.com

      Zapraszamy do zabawy!
      2C
    • SUKCES UCZNIA KLASY 2F
     • SUKCES UCZNIA KLASY 2F

      Z przyjemnością informujemy, że Maciej Wajda - uczeń klasy 2f, zakwalifikował się do XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej i w dniach 15-17 lutego 2022 roku będzie zmagał się z zadaniami w zawodach II stopnia 

      Maciek jesteś Wielki. Trzymamy mocno kciuki. 

       

     • Konkurs plastyczny CUDA NATURY

      W I semestrze odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. "Cuda natury". Uczestnicy za pomocą różnych technik przedstawili fenomeny przyrody. Prace oceniało Jury złożone z nauczycieli i uczniów pod przewodnictwem p. Dyrektor Anny Niewińskiej.

      1. miejsce: Julia Ogórkowska 3Eg (18 pkt)
      2. miejsce: Julia Grzebieniowska 2E (10 pkt)
      3. miejsce: Jakub Dojlido 1B (9 pkt)

      Wyróżnienia : Wiktoria Kaniewska 1C (7 pkt) oraz Jagoda Czaińska klasa 0 (4 pkt)

      Wystawa pokonkursowa już od wtorku - hol, budynek B

    • Świąteczne pomaganie
     • Świąteczne pomaganie

      Grudzień jest miesiącem szczególnej wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Obfituje w różnego rodzaju akcje charytatywne. Również w tym roku, nasi uczniowie i ich Rodzice aktywnie włączyli się w pomaganie. Klasy 1A, 1B i 2F przygotowały świąteczne paczki dla swoich rówieśników z ubogich rodzin.

      Wsparcie nadeszło również od indywidualnych osób. Udzieliliście Państwo także pomocy kobietom z Domu Samotnej Matki, przekazując im środki czystości, kosmetyki, żywność i słodycze.

      Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy.

      Dorota Kowalińska

      Iwona Piniasz

     • Życzenia

      Zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia

      oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzą

      Dyrekcja i Pracownicy

      LO nr VIII we Wrocławiu

       

       

      Choinka ze zdjęcia wykonana przez naszych uczniów na zajęciach z plastyki

    • Unia Europejska w kosmosie
     • Unia Europejska w kosmosie

      W dniu dzisiejszym klasa 1e uczestniczyła w warsztatach w języku angielskim poświęconym tematyce obecności UE w kosmosie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. na czym polega misja Roseta i dlaczego jest ona ważna?, czy Polska jako członek UE aktywnie uczestniczy w badaniach?, oraz poznać odpowiedzi na pytania związane z Europejską Agencją Kosmiczną.
  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
   • 717986736
   • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
   • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
   • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
   • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
 • Galeria zdjęć

   brak danych
   • brak danych
   • Lorem ipsum...