• biologia

• FORMY SPRAWDZANIA OSIAGNIĘĆ UCZNIÓW

Wagę w poszczególnych formach sprawdzania wiedzy podano niżej.

a) Sprawdzian   - odpowiedź pisemna z określonej wcześniej partii materiału lub działu, zapowiadany z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Terminy sprawdzianów  i zakres materiału zapisywane są w terminarzu. Waga oceny 3.

b) Kartkówka _tematyczna- obejmuje materiał z ostatnich lekcji, nie musi być zapowiedziana. Waga oceny 2.

Kartkówka_punktowa - jest ona niezapowiedziana i obejmuje materiał z 3 ostatnich godzin lekcyjnych (o przeprowadzaniu kartkówek punktowych decyduje dany nauczyciel). Kartkówki punktowe nie podlegają poprawie).

Uczeń otrzymuje za napisanie kartkówki punkty, które są przeliczane na ocenę następująco:

ocena=suma punktów z 85% kartkówek, z których uczeń dostał najwyższą ilość punktów; punkty zostają przeliczone zgodnie z zasadami PZO.

Ilość kartkówek zależy od organizacji pracy na lekcjach biologii.

Uczeń nieobecny na danej kartkówce otrzymuje 0 pkt. Waga oceny kartkówki punktowej 2.

c) Odpowiedź ustna (różne formy). Waga oceny 2.

d) Inne. Waga oceny 1. W kategorii inne uczeń może otrzymać plus lub minus Trzy plusy oznaczają ocenę bardzo dobrą, 3 minusy ocenę niedostateczną.

e) Inne_dodatkowe. Waga oceny 1. Trzykrotne wpisanie minusa w tej kategorii skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej. Patrz podpunkt g 3. Formy poprawy oceny, wystawienie oceny klasyfikacyjnej.

f) Próbna matura - zakres rozszerzony - termin zostaje ustalony przez nauczyciela w porozumieniu z uczniami. Ocena opisowa.

g) Sprawdzian o charakterze diagnozującym - zakres rozszerzony - termin ustalony przez nauczyciela w porozumieniu z uczniami. Waga oceny 2.

DLA UCZNIÓW KLAS DWUJĘZYCZNYCH:

a)  realizujących poziom rozszerzony ( grupa biologiczno-chemiczna)- kartkówki z biologii w języku francuskim na poziomie rozszerzonym. Waga 1.

Aby otrzymać świadectwo z adnotacją- biologia nauczana dwujęzycznie, uczeń musi uzyskać pozytywną ocenę z tego przedmiotu oraz minimum 50% frekwencję w każdym semestrze.

Przyjmuje się następującą skalę ocen wynikającą ze średniej ważonej:

Średnia ważona: poniżej 1,9 - niedostateczny

powyżej 1,9 -dopuszczający

powyżej 2,8 - dostateczny

powyżej 3,7 - dobry

powyżej 4,7 - bardzo dobry

powyżej 5,5 - celujący

W przypadku sprawdzianów pisemnych lub kartkówek przyjmuje się skalę punktową przeliczoną na oceny cyfrowe wg kryteriów:

100% - celujący

99% - 86% - bardzo dobry

85% - 71% - dobry

70% - 55% - dostateczny

54% - 40% - dopuszczający

39%- 0% - niedostateczny

3. Formy poprawy oceny, wystawienie oceny klasyfikacyjnej:

a)    Nauczyciel oddaje sprawdzone prace pisemne w terminie dwóch tygodni (w miarę możliwości).

b)    Poprawione prace nauczyciel omawia na lekcji, uczeń otrzymuje informację zwrotną.

c)   Uczeń, który nie pisał sprawdzianu (kartkówki) z powodu nieobecności otrzymuje "0" i jest zobowiązany do napisania zaległego sprawdzianu (kartkówki) podczas konsultacji (po powrocie na zajęcia) w czasie dwóch tygodni od oddania sprawdzonych prac.

W przypadku dłuższej nieobecności uczeń pisze prace w terminie indywidualnie ustalonym z nauczycielem, nie później niż miesiąc od oddania sprawdzianu.

d)  Uczeń ma możliwość jednokrotnej poprawy oceny w formie i terminie ustalonym z       nauczycielem. Ocena z poprawy zawsze wpisywana jest do dziennika.

e)   Do dziennika obok oceny uzyskanej poprzednio ze sprawdzianu wpisuje się ocenę uzyskaną  z poprawy. Jeżeli uczeń uzyska z poprawy ocenę pozytywną, waga otrzymanej wcześniej  oceny wynosi 2.

f)   Sprawdzian z dużej partii materiału o charakterze diagnostycznym nie podlega poprawie. Uczeń, który nie pisał sprawdzianu otrzymuje „0”, w kategorii inne_dodatkowe, waga oceny 1. Stosuje się tutaj zapis z punktu g.

g)  Termin oddania prac pisemnych zadanych przez nauczyciela jest jeden, ustalony przez nauczyciela. Prace te nie podlegają poprawie.  Prace oddane po terminie nie zostaną ocenione. Oddanie pracy po terminie skutkuje wpisaniem „-” w kategorii inne_dodatkowe. Trzykrotne wpisanie zera w tej kategorii skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej. Waga oceny 1.

h)  Jeśli uczeń nie napisał żadnej kartkówki punktowej otrzymuje wpis „0” w kategorii inne_dodatkowe. Patrz zapisy punkt g.

WARUNKI OTRZYMANIA OCENY POZYTYWNEJ Z PRZEDMIOTU

Aby otrzymać ocenę pozytywną roczną uczeń musi:

a) otrzymać pozytywne oceny z 75%  (poziom podstawowy) i 80% (poziom rozszerzony) wszystkich sprawdzianów w ciągu roku

b) uzyskać pozytywną ocenę wynikającą ze średniej ważonej,

c) otrzymać oceny ze  wszystkich sprawdzianów i wskazanych przez nauczyciela form sprawdzania wiedzy.

Oznacza to, że uczeń który nie spełni wyżej wymienionych kryteriów otrzyma ocenę

niedostateczną.

Ocena na koniec roku może być wyższa niż ocena wynikająca ze średniej wówczas, jeśli uczeń w czasie roku szkolnego podejmował się wykonania zadań dodatkowych, znacznie wykraczających poza podstawę programową, lub wyróżniał się wybitnie na tle klasy w zakresie umiejętności i posiadanej wiedzy.

Ocena na koniec roku może być niższa niż ocena wynikająca ze średniej wówczas, jeżeli uczeń nie otrzymał ocen z wymaganych prac pisemnych.