j.niemiecki
KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
I SPOSOBY SPRAWDZANIA WIEDZY I SPRAWNOŚCI JĘZYKOWYCH
Pomiar osiągnięć ucznia odbywać się będzie według zasad pomiaru dydaktycznego ( przy zachowaniu takich właściwości , jak: obiektywizm pomiaru, trafność , rzetelność i obiektywizm punktowania) za pomocą następujących narzędzi :
- Testów pisemnych z zadaniami: otwartymi (np. wypracowania, krótkie wypowiedzi, tekstów z luką itp.), zamkniętymi (np. dobieranie, wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz itp.) ,formy krótkiego wypracowania
- Krótkich sprawdzianów obejmujących treści z ostatnich trzech lekcji.
- Odpowiedzi ustnych.
- Aktywności ucznia na lekcji.
- Prac domowych i przygotowania do lekcji
- Prac dodatkowych
II KRYTERIA OCENY POSZCZEGÓLNYCH FORM AKTYWNOŚCI UCZNIA Ocenianie będzie dokonywane na podstawie skali obowiązującej w polskim systemie oświaty.Dopuszcza się stosowanie znaków plus (+) i minus (-) przy ocenach cząstkowych. Ocenianie jest jawne, a oceny uzasadniane.
1.Sprawdzian pisemny.Sprawdzian pisemny obejmujący dział materiału musi być zapowiedziany na tydzień przed jego przeprowadzeniem . Uczniowie są zobowiązani do uczestnictwa w sprawdzianie w określonym ( ustalonym wspólnie ) dniu. Nieobecność na sprawdzianie może być usprawiedliwiona chorobą ucznia , potwierdzoną przez rodziców lub lekarza na zasadach określonych w Statucie Szkoły. Uczeń, który z powyższej przyczyny nie może pisać sprawdzianu z całą klasą , powinien uczynić to w terminie do 2 tygodni tygodni od momentu ustania absencji. Poprawa oceny niedostatecznej jest dobrowolna, musi odbyć się w czasie wyznaczonym przez nauczyciela. W przypadku poprawy oceny niedostatecznej na wyższą zostaje obniżona waga oceny sprawdzianu pisanego w 1. terminie na 1. Prace pisemne powinny uwzględniać wszystkie poziomy wymagań . Uczeń ma wgląd w kryteria punktowe poszczególnych ocen.
2.Krótkie sprawdziany.Sprawdziany 10 – 15- minutowe są obowiązkowe, niezapowiadane. Zakres ich treści obejmuje zazwyczaj trzy ostatnie lekcje.
3.Odpowiedzi ustne. Na ocenę odpowiedzi ustnej składają się: znajomość tematu, bogactwo gramatyczno-leksykalne, płynność i swoboda wypowiedzi oraz sposób prezentacji.
4.Aktywność ucznia na lekcji.Za poprawną odpowiedź na lekcji ( w zależności od trudności problemu ) uczniowi może być przyznana ocena lub plus (+). Uzyskanie określonej przez nauczyciela liczby plusów skutkuje wpisaniem oceny bardzo dobrej. Za pasywną postawę w czasie lekcji uczeń może otrzymać minus (-). Ustalona przez nauczyciela liczba minusów jest równoznaczne z oceną niedostateczną.
5. Prace dodatkowe. Uczeń może wykonać dodatkowe prace takie jak projekt, portfolio, sprawozdanie z przeczytanej książki, z wycieczki do muzeum, kontaktów społecznych ,itp.Rodzaj i ocena pracy jest ustalana indywidualnie z nauczycielem.
III KRYTERIA WYSTAWIANIA OCENY
1. Oceny są wystawiane według średniej ważonej
formy sprawdzania wiedzy ucznia waga sprawdzian
3
wypracowanie klasowe
3
kartkówka, instaling
2
odpowiedź ustna
2
matura próbna
2
zadanie domowe
1
aktywność
1
2. Uczeń otrzymuje ocenę:
Średnia ważona
celujący
min.5.0 + udział w konkursach i olimpiadach
bardzo dobry
od 4.5
dobry
od 3.75
dostateczny
od 2,75
dopuszczający
od 1,9
niedostateczny
poniżej 1,9
IV KRYTERIA WYSTAWIANIA OCEN BIEŻĄCYCH
100% + zadania dodatkowe celujący
85% - 100% bardzo dobry
70% - 84% dobry
55% - 69 % dostateczny
40% - 54% dopuszczający
0% - 39% niedostateczny
1. Uczeń nieobecny na sprawdzianie, kartkówce lub innej formie sprawdzania wiedzy, otrzymuje „0” ( nieliczone do średniej) i ma obowiązek podejść do jego zaliczenia w terminie 2 tygodni od dnia ustania absencji. Uczeń, który nie zaliczy materiału w terminie ustalonym z nauczycielem, otrzymuje ocenę niedostateczną odpowiedniej wagi i kategorii.
2. Prace pisemne są do wglądu uczniów i rodziców.
3. Aby przekazać uczniowi informację o jego osiągnięciach edukacyjnych, nauczyciele przekazują informację zwrotną poprzez omówienie wyników sprawdzianów i kartkówek na lekcji.
4. Rodzic lub opiekun prawny mają prawo wystąpić z pisemną prośbą o uzasadnienie oceny pracy pisemnej w terminie 7 dni roboczych od momentu wystawienia oceny. Nauczyciel uzasadnia ją pisemnie lub ustnie w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpłynięcia prośby. Na życzenie ucznia uzasadnienie oceny wypowiedzi ustnej następuje po zakończeniu wypowiedzi.
5. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.6. Przy wystawianiu ocen śródrocznych i rocznych bierze się pod uwagę ważoną średnią ocen.
7. Nauczyciel może podwyższyć ocenę, jeśli uczeń znacząco wyróżnia się pracą i frekwencją na zajęciach.
8. Przy wystawianiu oceny rocznej bierze się pod uwagę ważoną średnią ocen z całego roku. Nauczyciel ma prawo podwyższyć tę ocenę w przypadku wyraźnych postępów ucznia w drugim semestrze (średnia z drugiego semestru jest znacząco wyższa od średniej z pierwszego semestru).
IV. W czasie nauczania zdalnego kategorie ocen i ich waga pozostają bez zmian. Każda ocena wystawiona w nauczaniu zdalnym otrzymuje adnotację: "ocena wystawiona online". Ocenie podlega "aktywność online" z wagą 1-3.