historia, wos, hit
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA
Z HISTORII, WOS, HIT, HKF
Pomiar osiągnięć ucznia odbywa się według zasad pomiaru dydaktycznego ( przy zachowaniu takich właściwości jak: obiektywizm pomiaru, trafność , rzetelność i obiektywizm punktowania) za pomocą następujących narzędzi (nauczyciel przedmiotu stosuje je adekwatnie do profilu klasy, podstawy programowej i możliwości realizacji wynikających z organizacji zajęć w roku szkolnym) :
- Testów pisemnych z zadaniami typu:
- otwartymi (np.: rozprawki , krótkiej wypowiedzi, tekstów z luką),
- zamkniętymi (np.: na dobieranie, wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz)
- formy krótkiego wypracowania
- Materiałów źródłowych : ikonograficznych, kartograficznych, statystycznych, tekstów pisanych.
- Krótkich sprawdzianów (kartkówek) obejmujących treści z ostatnich trzech tematów. (nie zawsze 1 temat = 1 lekcja).
- Odpowiedzi ustnych –polegających na sprawdzeniu umiejętności ucznia w zakresie rozumienia problemu, związków przyczynowo-skutkowych, postaw i przekonań.
- Aktywności ucznia na lekcji.
- Pracy w grupach (uwzględniającej samoocenę ucznia).
- Prac długoterminowych (np. projektu, port folio, przeczytanej książki, sprawozdania z wycieczki, muzeum, kontaktów społecznych) i uczestnictwa w konkursach.
(Realizacja nieobowiązkowa - dla uczniów aspirujących do wyższej oceny).
8. Matury próbne – dotyczy rozszerzeń
9. Diagnozy - mają charakter orientacyjny.
SKALA PROCENTOWA OCEN ZE SPRAWDZIANÓW PISEMNYCH I INNYCH FORM POMIARU OSIĄGNIĘĆ UCZNIA (tam, gdzie stosowana jest szeroka skala punktowa – np. zadania typu maturalnego):
W zależności od zdobytych punktów uczniowie otrzymują następujące oceny:
100 – 99 % - celujący
98 – 90 % - bardzo dobry
89 – 74 % - dobry
73 – 56 % - dostateczny
55 – 41 % - dopuszczający
40 - 0 % - niedostateczny
- KRYTERIA OCENY POSZCZEGÓLNYCH FORM AKTYWNOŚCI UCZNIA
Ocenianie będzie dokonywane na podstawie skali obowiązującej w polskim systemie oświaty.
Dopuszcza się stosowanie znaków plus (+) i minus (-) przy ocenach cząstkowych. Ocenianie jest jawne, a oceny uzasadniane, uczeń otrzymuje informację zwrotną:
- odpowiedź ustna jest oceniana i omawiana po zakończeniu wypowiedzi na życzenie ucznia,
- wyniki sprawdzianów pisemnych uczniów są omawiane ogólnie na lekcji w dniu oddania – na życzenie ucznia indywidualnie, a następnie pozostają do wglądu w archiwum nauczyciela (np. podczas konsultacji, wywiadówki), do końca roku szkolnego,
- wyniki kartkówek są omawiane w dniu oddania, uczniowie mogą zachować pracę dla siebie,
W szczególnych przypadkach, uczeń pełnoletni, rodzic lub opiekun prawny mają prawo wystąpić na piśmie o uzasadnienie danej oceny pracy pisemnej( sprawdzian) w terminie 7 dni roboczych od momentu wystawienia oceny. Uzasadnienie następuje w trybie (czas i miejsce) uzgodnionym z nauczycielem.
- Sprawdzian pisemny (klasówka).
Sprawdzian pisemny obejmujący dział materiału powinien być zapowiedziany co najmniej na tydzień przed jego przeprowadzeniem (termin zapisany w dzienniku bądź uzgodniony z daną klasą).
Uczniowie są zobowiązani do uczestnictwa w sprawdzianie w określonym dniu. Nieobecność na sprawdzianie może być usprawiedliwiona chorobą ucznia, potwierdzoną przez rodziców lub lekarza na zasadach określonych w Statucie Szkoły. Uczeń, który z powyższej przyczyny nie może pisać sprawdzianu z całą klasą, zobowiązany jest w ciągu 1 tygodnia od momentu ustania przyczyny absencji zgłosić się do nauczyciela w celu ustalenia terminu, formy i sposobu ( lekcja, godzina do dyspozycji – konsultacje)zaliczenia pracy pisemnej.
Nieuzasadniona nieobecność ucznia na sprawdzianie pisemnym, nakłada na niego obowiązek napisania sprawdzianu, kartkówki ( zasady j. w.).
Poprawa oceny (uczeń może wyrazić wolę poprawy każdej oceny z powyższej formy) jest dobrowolna i jednorazowa, musi odbyć się w czasie wyznaczonym przez nauczyciela. Uczeń za poprawę otrzymuje ocenę w kategorii i wadze oceny poprawianej.
Sprawdziany uwzględniają wszystkie poziomy wymagań. Uczeń ma wgląd w kryteria punktacji, dla każdego zadania oraz ogólnej oceny.
Uczeń nieobecny na sprawdzianie, kartkówce lub innej formie sprawdzania wiedzy, otrzymuje „0” ( nie liczone do średniej) i może zgłosić chęć jego zaliczenia w terminie 1 tygodnia od dnia ustania absencji, w terminie ustalonym z nauczycielem.
Jeśli uczeń nie stawi się w ustalonym z nauczycielem terminie, nauczyciel ma prawo (nie obowiązek) wyegzekwowania wiedzy ( np. sprawdzian, kartkówka ) na pierwszej możliwej lekcji
W przypadku stwierdzenia przez nauczyciela niesamodzielnej pracy pisemnej, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.
Sprawdziany w formie pisemnej powinny być oddane uczniom (informacja o ocenie) w terminie 2 tygodni od daty przeprowadzenia. Ostatni sprawdzian powinien być oddany na 2 tygodnie przed terminem rocznej klasyfikacji.
W związku z możliwą sytuacją ogłoszenia pandemii i koniecznością zachowania szczególnej ostrożności, prace pisemne uczniów podlegają 3 dniowej kwarantannie, co może skutkować przesunięciem umownego 2 tygodniowego terminu oddania prac o kolejne 3 dni.
2. Tekst źródłowy, materiał ikonograficzny, kartograficzny i statystyczny.
Umiejętność analizy wymienionych źródeł informacji historycznej będzie sprawdzana przez udzielanie odpowiedzi na postawione pytania do jednego lub kilku zestawionych w całość problemową materiałów źródłowych.
3. Krótkie sprawdziany (kartkówka).
Sprawdziany 10 – 15- minutowe są obowiązkowe, mogą być niezapowiedziane. Zakres ich treści obejmuje zazwyczaj trzy ostatnie zrealizowane tematy (jeden temat nie oznacza jednej jednostki lekcyjnej). Odpowiednio stosuje się pozostałe zasady zasady z pkt,1.
4. Odpowiedzi ustne.
Na ocenę odpowiedzi ustnej składają się: jej zawartość merytoryczna, argumentacja, wyrażanie sądów, ich uzasadnianie, stosowanie języka historycznego oraz sposób prezentacji.
Dodatkowe pytania naprowadzające wpływają na obniżenie oceny. Nauczyciel przekazuje uczniowi (na jego prośbę) informacje zwrotną (uzasadnienie) po wystawieniu oceny.
5. Aktywność ucznia na lekcji.
Aktywność ucznia wnosząca istotne wartości do toku lekcji może skutkować otrzymaniem pełnej
oceny adekwatnej do wartości wypowiedzi. Brak aktywności ucznia (odmowa aktywnego udziału w zajęciach) skutkuje oceną negatywną.
Za poprawną, cząstkową odpowiedź w toku lekcji (w zależności od trudności problemu) uczniowi może być przyznany plus (+). Za pasywną postawę w czasie lekcji uczeń może dostać minus (-). Uzyskanie określonej przez nauczyciela liczby plusów lub minusów skutkuje wpisaniem adekwatnej oceny cząstkowej.
6. Praca w grupach.
Praca w grupach polega na efektywnym współdziałaniu w zespole, planowaniu i ocenianiu własnego uczenia się , skutecznym porozumiewaniu się w różnych sytuacjach, rozwiązywaniu problemów w twórczy sposób oraz efektywnym posługiwaniu się technologią informacyjną. Będzie oceniana przez ucznia- jako element samooceny- oraz przez nauczyciela nadzorującego i sprawdzającego pracę grup, przy uwzględnieniu następujących faz:
-
- zaangażowania
- badania
- przekształcania
- prezentacji.
7. Prace długoterminowe.
Oceniana będzie samodzielna praca długoterminowa ucznia – jak gromadzenie i dokumentacja różnych źródeł informacji historycznej, czytanie i twórcze wykorzystanie literatury , korzystanie z wiedzy muzealnej, osiągnięcia w konkursach. Za zwycięstwo w konkursie historycznym (szczebla wojewódzkiego) lub (i) uzyskanie tytułu laureata uczeń otrzyma ocenę celującą na zakończenie roku szkolnego.
Częstotliwość pomiaru jest zależna od klasy i modyfikowana co semestr. W przypadku dłuższych, samodzielnych, wypowiedzi pisemnych lub udokumentowanych źródłowo referatów ustnych, kryteria oceniania tychże odpowiadają tym, które przyjmuje się powszechnie przy ocenianiu prac typu maturalnego. Nauczyciel, w miarę potrzeby, wyjaśnia i precyzuje powyższe zasady.
Kryteria wystawiania oceny śródrocznej ( ocenie podlegają ):
-
- prace klasowe - testy sprawdziany
- analiza i interpretacja różnych źródeł informacji historycznej
- krótkie sprawdziany
- odpowiedzi ustne
- aktywność na lekcji
- praca w grupach
- prace długoterminowe
- Waga oceny
- Oceny bieżące są wystawiane według średniej ważonej
Tabela 1.
formy sprawdzania wiedzy ucznia
waga
Sprawdzian, test, wypracowanie pisane na lekcji
3
Kartkówka, krótki sprawdzian
2
Odpowiedź ustna
2
Matura
1
Zadanie domowe
1
Aktywność
1
Inne (np. prace długoterminowe, referaty, praca w grupach, projekty, słownictwo francuskie )
1
- Przy wystawianiu ocen śródrocznych i rocznych, nauczyciel bierze pod uwagę średnią ważoną (średnia ważona nie musi być podstawą wystawienia oceny) oraz kryteria przedstawione poniżej.
Należy przyjąć , że indywidualne ocenianie ucznia zostanie zapisane w sześciostopniowej skali ocen.
Tabela 2.
Średnia ważona z ocen cząstkowych
celujący
min.5,8
bardzo dobry
od 4,8
dobry
od 3,8
dostateczny
od 2,8
dopuszczający
od 1,9
niedostateczny
poniżej 1,9
3. Zgodnie z zapisem w Statucie Szkoły (Rozdział 11, paragraf 35 ust.6) 2 tygodnie przed wystawieniem oceny rocznej, śródrocznej, nauczyciel nie przeprowadza prac pisemnych (w tym popraw, zaliczeń prac).
4. Przewidywana ocena śródroczna lub roczna może być podwyższona lub obniżona zgodnie z zapisem w Statucie Szkoły rozdział 11 paragraf 36 ustęp 12 - 13.
5. Średnia ważona (Tabela 2.) może być podstawą do wystawienia oceny śródrocznej/rocznej, jeśli uczeń przystąpił do każdej pisemnej formy sprawdzenia wiedzy przeprowadzonej przez nauczyciela. (brak tego typu aktywności zapisuje się w dzienniku jako „0”)
6. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej na I semestr uczeń ma obowiązek przystąpić do sprawdzianu obejmującego zagadnienia programowe zrealizowane w I semestrze w ciągu 30 dni od daty uchwały rady pedagogicznej. Formę i datę zaliczenia ustala nauczyciel, informuje o tym ucznia oraz Rodziców / Opiekunów prawnych.
7. Podstawą wystawienia oceny rocznej może być średnia ważona z ocen cząstkowych z I i II semestru.
(Tabela 2. z zastrzeżeniem pkt. 5 i 8 oraz 9.)
8 .Warunkiem wystawienia oceny pozytywnej rocznej jest ocena pozytywna z I i II semestru.
9. Tryb wystawienia oceny z podstawy i rozszerzenia (gdy równolegle prowadzone są zajęcia w obu zakresach) określa Statut Szkoły - rozdział 11 paragraf 36 ustęp 4.
Nauczyciel może podwyższyć ocenę, jeśli uczeń znacząco wyróżnia się pracą, zaangażowaniem, pilnością i frekwencją na zajęciach.
Ocena celująca (6) Uczeń wykazuje się pełną znajomością faktografii i terminologii historycznej, trafnie sytuuje wydarzenia historyczne w czasie i przestrzeni oraz umie prezentować i uzasadnić własne stanowisko. Samodzielnie selekcjonuje i interpretuje wydarzenia historyczne, wysnuwa oryginalne wnioski, dokonuje niezależnych ocen.
Wobec odmiennych poglądów w histografii wykazuje postawę krytyczną. Dokonuje integracji wiedzy o przeszłości czerpanej z różnych źródeł informacji oraz własnych doświadczeń, ocen i refleksji. Aktywnie uczestniczy w pracy na lekcjach, w kołach zainteresowań, na zajęciach realizujących treści wykraczające poza program nauczania. Osiąga sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadzie historycznej.
Ocena bardzo dobra (5) Uczeń wykazuje się znajomością podstawowych , rozszerzających i dopełniających treści programowych, umiejętnością analizowania i interpretacji wydarzeń historycznych, dokonywaniem ich twórczego oceniania oraz wnioskowania.
Bez trudności i trafnie umiejscawia wydarzenia w czasie i przestrzeni. Wykazuje zainteresowanie problematyką historyczną , samodzielnie poszerza wiedzę , bezbłędnie wywiązuje się ze stawianych przed nim zadań , a także samodzielnie się ich podejmuje.
Ocena dobra (4) Uczeń zna podstawowe i rozszerzające treści programowe , umie odtwórczo, ale logicznie formułować oceny i wnioski oraz interpretować fakty i zjawiska historyczne. Z drobnymi błędami potrafi je umiejscowić w czasie i przestrzeni. Wykazuje aktywność na zajęciach; dobrowolnie podejmuje się stawianych przed nim zadań.
Ocena dostateczna (3) Uczeń wykazuje się znajomością podstawowych wiadomości historycznych , ograniczoną umiejętnością ich analizy przyczynowo-skutkowej. W niewielkim stopniu podejmuje próbę oceny wydarzeń i zjawisk historycznych. W zakresie podstawowym operuje czasem i przestrzenią. Posługuje się przeciętnym językiem i niewielkim zasobem słów.
Ocena dopuszczająca (2) Uczeń mimo wyraźnych luk, błędów i niedociągnięć w nauce potrafi przy wydatnej pomocy nauczyciela opanować wiadomości i umiejętności konieczne, istotne dla dalszego etapu kształcenia. Formułuje powierzchowne wnioski i płytkie oceny wydarzeń oraz postaci, wykazuje niewielką znajomość chronologii i terminologii oraz błędnie lokalizuje fakty historyczne w przestrzeni. Operuje językiem bardzo prostym, ubogim pod względem leksykalnym.
Ocena niedostateczna (1) Uczeń nie opanował podstawowego materiału rzeczowego i terminologii historycznej. W sposób błędny i niedojrzały formułuje oceny i wysnuwa wnioski. Nie posiada umiejętności umiejscawiania w czasie i przestrzeni . Popełnia poważne błędy chronologiczne. Jego język jest prosty i niekomunikatywny. Poziom wiedzy i umiejętności uniemożliwia mu kontynuację nauki na wyższym szczeblu kształcenia.
- Ocenianie w trybie nauczania zdalnego
- Zdalne ocenianie ma zastosowanie w czasie określonym.
- Przyjmuję się, że prace uczniów oceniane w okresie nauczania zdalnego będą miały wagę 2 w skali ocen ważonych obowiązujących w dotychczasowym PZO.
- Utworzona zostanie kategoria ocen : nauczanie zdalne.
- Uczniowie będą nauczycielowi dostarczali prace do oceny przez środki i komunikatory elektroniczne.
- Niedostarczenie pracy przez ucznia w terminie wyznaczonym przez nauczyciela, skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej wliczanej do średniej ważonej, którą uczeń może poprawić w terminie wyznaczonym przez nauczyciela, z uwzględnieniem istniejących okoliczności nauczania zdalnego.
- Zaległe prace i inne zobowiązania z okresu sprzed nauczania zdalnego, uczeń ma obowiązek dostarczyć na zasadach ustalonych z nauczycielem. Ocenianie ich będzie zgodne z dotychczasowym PZO.
- Po zakończeniu okresu nauczania zdalnego będą obowiązywały zwykłe PZO.
- Testów pisemnych z zadaniami typu: