• geografia

• Przedmiotowe Zasady Oceniania z geografii

1. Założenia ogólne Przedmiotowych Zasad Oceniania z geografii

Celem oceniania przedmiotowego  jest wykazanie  postępów w osiągnięciach danego ucznia, ukazanie jego mocnych i słabych stron oraz wskazanie nauczycielowi efektywności zastosowanych przez niego metod i form kształcenia.

1. Formy oceniania wiedzy i umiejętności
          • Sprawdzian wiadomości i umiejętności - obejmuje materiał z danego działu, przeprowadzony po jego realizacji
          • Kartkówka - obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji lub partię materiału wskazaną przez nauczyciela, nie musi być zapowiadana
          • Kartkówka ze słownictwa geograficznego w języku francuskim - dotyczy klas dwujęzycznych, nie musi być zapowiadana
          • Znajomość mapy – sprawdzana jest w formie ustnej lub pisemnej; obejmuje orientację na mapach o różnej treści
          • Zadanie - praca domowa, ćwiczenia, karty pracy
          • Inne - formy wykorzystywane przez nauczyciela w określonych sytuacjach
          • np.: wypowiedź ustna, prezentacja, praca w grupie, projekt, aktywność, itp.

1. Wagi ocen

Formy aktywności

Waga ocen

Sprawdzian wiadomości i umiejętności

Kartkówka/kartkówka ze słownictwa

Znajomość mapy

Zadanie

Inne – wymagające dużego zaangażowania

Inne – jednorazowe działania

1. Procentowe kryteria oceniania sprawdzianów

0% - 39% - ndst
          40% - 54% - dop
          55% - 70% - dst
          71% - 85%    db
          86% - 97% - bdb
          98% - 100% - cel

1. Ocena śródroczna i roczna

Ocena śródroczna i roczna  wystawiana jest  w oparciu o średnią ważoną ocen bieżących.

WYNIK              OCENA ŚRÓDROCZNA/ ROCZNA
          1,00 - 1,89           niedostateczny
          1,90 - 2,60           dopuszczający
          2,61 - 3,60           dostateczny
          3,61 - 4,60           dobry
          4,61 - 5,60           bardzo dobry
          5,61 - 6,00           celujący

• Ocenę celującą może również otrzymać laureat/finalista olimpiad i konkursów przedmiotowych.
          • Ocena roczna jest średnią ocen bieżących z I i II semestru. Może być podwyższona przez nauczyciela w przypadku gdy uczeń wykazuje duże zainteresowanie przedmiotem, znacząco wyróżnia się pracą i frekwencją na zajęciach.
          • W klasach dwujęzycznych ocenę śródroczną/roczną wystawia zespół nauczycieli uczących w tych oddziałach, zwracając szczególną uwagę na geografię w języku polskim. Może ona różnić się od oceny wskazanej przez portal edukacyjny Librus.
          1. Informacja zwrotna

Do ocen prac pisemnych może być dołączona informacja zwrotna. Do odpowiedzi ustnych będzie wyrażana na bieżąco ustnie, a do odpowiedzi pisemnych na wniosek rodzica /ucznia w formie pisemnego uzasadnienia. Prośbę uczeń/rodzic wystosowuje za pośrednictwem portalu edukacyjnego LIBRUS w terminie do 7 dni od uzyskania oceny. W ciągu 7 dni nauczyciel udziela odpowiedzi.

1. Wgląd do prac

Kartkówki, sprawdziany, próbne matury, diagnozy udostępniane są uczniom do wglądu podczas lekcji, a rodzicom podczas konsultacji lub dodatkowo umówionych spotkań.

1. Zasady współpracy na lekcjach geografii
          • Na każdej lekcji obowiązuje zeszyt, podręcznik, atlas lub inne wskazane przez nauczyciela pomoce.
          • Można zgłosić 1 nieprzygotowanie w ciągu semestru. Nieprzygotowanie nie zwalnia z zapowiedzianych kartkówek i sprawdzianów.
          • Uczeń nieobecny na sprawdzianie bądź kartkówce otrzymuje „0” (nieliczone do średniej). Ma on obowiązek umówić termin zaliczenia materiału na najbliższej lekcji geografii
          • Uczeń, który nie zaliczył wymaganych prac nie może otrzymać oceny wskazanej przez średnią ważoną.
          • Uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy sprawdzianu, z którego otrzymał ocenę niedostateczną w terminie do dwóch tygodni.
          • „Ściąganie”, korzystanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń powoduje otrzymanie oceny niedostatecznej z danego sprawdzianu, bez możliwości jej poprawy (adnotacja pojawia się w komentarzu do oceny).
          • Jeżeli sprawdzian został przeniesiony na prośbę uczniów na inny termin, musi być napisany bez względu na liczbę przypadających w tym dniu sprawdzianów.
          • Uczeń nieobecny na zajęciach ma obowiązek samodzielnie uzupełnić zaległości.
          1. Zmiana rozszerzenia                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Zmiana rozszerzenia możliwa jest na zasadach określonych w statucie szkoły. Uczeń może zmienić rozszerzenie na geografię w przypadku uzyskania min. 50 % poprawnych odpowiedzi na egzaminie sprawdzającym wiedzę.

Aneks do PZO

Nauczanie zdalne

Funkcjonuje w okresie obowiązywania stosownego rozporządzenia MEiN.

1. Z dniem wejścia w życie stosownego rozporządzenie MEiN w sprawie   szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nauczanie przedmiotu odbywa się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Teams.
          2. Rozporządzenie wprowadza obowiązek realizacji podstaw programowych i możliwość zdalnego wystawiania ocen bieżących i klasyfikacyjnych.
          3. Dotychczasowe kategorie i ich średnie ważone pozostają bez zmian.
          4. Głównymi środkami komunikowania się w okresie nauczania zdalnego są: portal edukacyjny Librus, poczta służbowa, platforma TEAMS.

Uczniowie korzystają z rozwiązań IT ustalonych z nauczycielem.