VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "...a jednak Mickiewicz" - III miejsce
Świetna dykcja,
umiejętności sceniczne,
trafiony dobór repertuaru,
indywidualna interpretacja tekstu - - to atuty NATALII SZOSTAK,
która zajęła III miejsce w VIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "...a jednak Mickiewicz".
EJ
Olimpijska passa
Nasi uczniowie Oliwia Pindera klasa 3d oraz Piotr Woźniak klasa 2a ( nie uczęszcza na rozszerzenie z geografii, ale jest jej pasjonatem) przygotowali prace " Projekt wycieczki geobotanicznej" , które pozwoliły im zakwalifikować się do II etapu Olimpiady Gegraficznej.
Oficjalne zmagania to końcówka ferii zimowych.
Trzymamy kciuki !
Niech passa trwa !
V edycja Konkursu TRADUCTEUR EN HERBE
W sobotę 8 grudnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie tłumaczeniowym z języka francuskiego: TRADUCTEUR EN HERBE.
W konkursie wzięło udział 8 drużyn 3-osobowych. Na samo tłumaczenie mieliśmy 1,5 godziny. Mogliśmy korzystać ze słowników i innych pomocy. Nasze tłumaczenia pisaliśmy na komputerach. Po części konkursowej, w trakcie 20-minutowej przerwy mieliśmy drobny poczęstunek, a czekając na wyniki braliśmy udział w dwóch 45-minutowych wykładach: jednym dotyczącym zasad dobrego tłumaczenia, natomiast drugi o fonetyce i samogłoskach nosowych w języku francuskim. Chwilę po wykładach odbyło się ogłoszenie wyników. Każdy z uczestników otrzymał dyplomy uczestnictwa oraz drobne upominki, a 3 zwycięskie drużyny bony do empiku. Wszystko skończyło się około godz. 14
Myślę, że warto jest brać udział w takim konkursie. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie. Chętnie powtórzę to za rok.
Julia Franczuk
XXLII Olimpiada Języka Francuskiego
Z przyjemnością informujemy, że Magdalena Krawczuk , uczennica klasy III dwujęzycznej została zakwalifikowana do etapu okręgowego XXLII Olimpiady Języka Francuskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Wyniki ostatnich edycji
WYNIKI XV edycji konkursu foto8LO związanej z 70-leciem Szkoły:
I miejsce: Ósemka dodaje skrzydeł - Emilki Ernst z Asią Urban i Gosią Witką (49 głosów)
II miejsce: Bo te czasy nie powrócą - Łukasza Grzywacza (41 głosów)
III miejsce: Happy Socks - Pauliny Leśniak (40 głosów)GRATULUJEMY NAJLEPSZYM
i dziękujemy wszystkim uczestnikom za ciekawe zdjęcia, a głosującym - za zainteresowanie konkursem!
XIV Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra - wyróżnienie
WIKTORIA PĘTAL
otrzymała wyróżnienie
w XIV Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra
za niebanalne rozumienie patriotyzmu, ujęte w formę opowiadania pt. "Zachód słońca nad Bałtykiem".
Wiktoria realizowała temat: Rozważania o prawdzie uczuć i postaw patriotycznych.
Jej opowiadanie konkurowało ze 127 pracami innych uczniów. EJ
myOXperience – konkurs dla młodzieży
Wystartował myOXperience – konkurs adresowany do uczniów w wieku 16-17 lat znających dobrze język angielski. Do wygrania pięciodniowy pobyt w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego.
Celem konkursu myOXperience jest promowanie wśród Polaków idei studiowania na renomowanych ośrodkach zagranicznych, w szczególności na Oxfordzie, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia kandydatom oraz zwrócenie uwagi na możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów tej uczelni.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy to złożenie aplikacji w języku angielskim, na którą składa się m.in. opis zainteresowań, osiągnieć oraz poziomu i praktyki w języku angielskim. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 grudnia 2018 r.
Drugi etap to selekcja najciekawszych aplikacji i rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami.
Laureaci myOXperience wyjadą na pięć dni do Wielkiej Brytanii by wcielić się w role studentów, zamieszkać w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego, założonym w 1571 roku przez królową Elżbietę I Jesus College i wziąć udział w wykładach profesorów Oxfordu. Warsztaty poprowadzą także specjaliści z TDJ Foundation i Project Access.
Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: www.myoxperience.pl
70-lecie Ósemki
Obejrzyj najnowsze zdjęcia i zagłosuj na najciekawsze za pomocą amkiety Librus!
Tematy XV edycji Konkursu Fotograficznego foto8LO (I semestr 2018/2019)z uwagi na 70-lecie Ósemki miały charakter okolicznościowy:
1. Wspomnienia 2. Drugi dom 3. Moda w Ósemce 4. Perspektywy na przyszłość 5. To było tak niedawno... 6. Korzenie 7. Duchy przeszłości 8. Wczoraj i dziś 9. Ale to już było... 10. Trudne początki.
Projekt Euroweek
W dniach 6-10 listopada pod opieką Pani Katarzyny Dobruckiej, Pani Katarzyny Babiarz oraz Pani Agnieszki Kałczyńskiej-Durlej klasa 1A wzięła udział w międzynarodowym projekcie Euroweek, który miał na celu rozwój zdolności intelektualnych, kreatywności oraz komunikacji. Dodatkowo była to idealna okazja dla uczestników wyjazdu do integracji i wspólnego spędzenia czasu. Zajęcia były bardzo różnorodne i odbywały się z uczestnictwem wolontariuszy z całego świata, co dało możliwość sprawdzenia i praktyki języka angielskiego. Zajęcia rozpoczynały się od rana i kończyły się późnym wieczorem, a cały dzień kończył się zazwyczaj dyskoteką, która była aranżowana przez uczniów. Nieodłączną częścią wieczoru były też grupowe zajęcia wymyślane codziennie przez wolontariuszy dla danych grup, których efekty były prezentowane na forum. Ponadto, uczestnicy wycieczki mieli wystarczającą ilość wolnego czasu dla siebie, gdyż w ciągu dnia odbywały się dłuższe lub krótsze przerwy. Standard ośrodka, w którym mieszkała grupa był ponadprzeciętny, ponieważ budynek jest świeżo po remoncie.
konkurs Euroscola 2018
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce z siedzibą w Warszawie organizuje kolejną edycję konkursu Euroscola.
Celem konkursu jest wyłonienie klas/grup, które otrzymają zaproszenie na dofinansowane spotkanie Euroscola Day odbywające się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół średnich w wieku 16-18 lat (podczas wyjazdów uczniowie mogą już mieć ukończone 18 lat).
Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
a. etap I: quiz internetowy z wiedzy o Unii Europejskiej na stronie www.euroscola.pl (dostępny przez 15 dni od 4.12 do 18.12.2018; wyniki tego etapu: 14.01.2019),
b. etap II: zadanie kreatywne w formie filmu, fotoreportażu, eseju lub memu (termin dostarczenia prac - do 5.03.2019; wyniki tego etapu: 21.03.2019).
Wyjazdy na Euroscola Day odbywają się w ciągu roku szkolnego 2019/2020.
Maksymalna liczba punktów z quizu wynosi 60. Do drugiego etapu przechodzą grupy, które uzyskały minimum 50%, czyli 30 punktów.
Informacje o konkursie są dostępne na stronie www.euroscola.pl, www.europarl.pl,
www.facebook.com/epwarszawa,
Chciałam przypomnieć, iż nasza szkoła brała już udział w Euroscola Day w dniu 12 kwietnia 2018, biorąc tym samym udział w konkursie Euroscola 2016. Relacja z tego wydarzenia w zakładce przedmioty/język angielski na stronie szkoły.
Wszystkie osoby zainteresowane konkursem (z klas 1 i 2) zapraszam na spotkanie informacyjne w dniu 20 listopada 2018, wtorek, na lekcji 2 w sali 49.
Projekt Euroweek
W projekcie Euroweek wzięła udział klasa 1a.
Wycieczka dydaktyczna Jaskinia na Pomezi i torfowisko Rejviz
Klasy 2 i 3 ( rozszerzenie z geografii) odbyły 8.11.2018 wspaniałą przedmiotową wycieczkę.
Dla niektórych była to pierwsza eskapada do jaskiń. Pozwoliła poznać urok zjawisk
krasowych. Jasne już jest czym różni się stalaktyt od stalagmitu, draperia od perły jaskiniowej.
Wiemy dlaczego w jaskiniach żyją nietoperze ( widzieliśmy je na własne oczy) i jak
sztuczne światło niszczy formy naciekowe .Weszliśmy także na obszar torfowiska wysokiego, poznaliśmy jego genezę, zobaczyliśmy jeziorko i wypatrywaliśmy rosiczki ( niestety bez sukcesu).
Zobaczyliśmy Jesenik i poznaliśmy historię wodolecznictwa w okolicy Lipovej Lazni.
Był także czas na degustację czeskiej kuchni.
Wymina listów - program Cambrdige Penfriends
Lubisz poznawać nowych ludzi, nowe kultury?
Komunikujesz się dość swobodnie w języku angielskim lub chciałbyś/chciałabyś go udoskonalić?
Lubisz pisać listy lub maile?
Teraz możesz to robić będąc częścią projektu wymiany listów Cambridge Penfriends z partnerami z innych krajów.
Nasz szkoła współpracuje ze szkołami
- we Weronie we Włoszech: Liceo Scientifico Statale Angelo Messedaglia (Liceo Scientifico Statale Angelo Messedaglia),
- w Cluj-Napoca w Rumunii: 'Mihai Eminescu' High School ('Mihai Eminescu' High School),
- w Izmirze w Turcji: Menderes Fatma Ramazan Büküşoğlu Anadolu Lisesi (Menderes Fatma Ramazan Büküşoğlu Anadolu Lisesi),
- w Seulu w Korei: Shinhwa Middle School (http://shinhwa.ms.kr).
Jeśli chcesz dołączyć, prześlij do mnie LIBRUSEM dane do korespondencji (email, Fb, i wiek) oraz określ, z kim chciałbyś/chciałabyś korespondować (chłopakiem czy dziewczyna). W najbliższych dniach będę wysyłać listę zbiorczą do koordynatorów programu w danych krajach.
Osoby, które już uczestniczą w programie a które od początku roku nie potwierdziły swojego dalszego udziału w programie i nie odpowiedziały na moja wiadomość, zostaną skreślone.
Zapraszam gorąco nowych chętnych!
konkurs 'I KNOW AMERICA 2019' i oraz warsztaty 'CIVIC UP! ACADEMY' dla uczestników
Fundacja Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Amerykańską Izbą Handlową zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie „I Know America 2019”. To już 16. edycja naszego konkursu.
Do wygrania atrakcyjne nagrody:
· Wyjazd edukacyjny do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship dla jednej osoby. Laureat / laureatka spędzi miesiąc na kampusie Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana.
· Pięć indeksów na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (jedynym dodatkowym warunkiem jest zdana matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym z wynikiem minimum 50%, aby można było przyjąć, że dana osoba poradzi sobie ze studiami w języku angielskim).
· Miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie. Stażysta dostanie też nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie.
· Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy oraz książki.
· Co roku grupa 30 finalistów przyjeżdża do Warszawy (najczęściej w marcu/kwietniu) i uczestniczy w przyjęciu w rezydencji amerykańskiego Ambasadora (jeśli pozwala na to kalendarz).
Uczestnicy konkursu „I Know America” sprawdzą swoją wiedzę w trzech etapach. Pierwszy to test wielokrotnego wyboru, drugi to esej na jeden z kilkunastu tematów. Autorzy najlepszych tekstów spotkają się w trzecim etapie, który odbędzie się w Warszawie. Finaliści będą uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych z komisją złożoną z przedstawicieli Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Ambasady Stanów Zjednoczonych i Fundacji Wspomagania Wsi.
Rejestracja uczestników odbywa się na stronie konkursu - www.knowamerica.pl
Wszyscy uczestnicy konkursu będą mogli jednocześnie wziąć udział w rekrutacji do drugiej edycji programu edukacyjnego Civic Up! Academy. Jest to przedsięwzięcie, które Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowuje we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestnicy „I Know America”, którzy zakwalifikują się do programu, wezmą udział w intensywnych 9-dniowych warsztatach przeznaczonych dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych. Civic Up! Academy odbędzie się w pierwszym tygodniu wakacji 2019 r. w Warszawie.
Cel, jaki stawiają sobie organizatorzy, to pogłębienie wiedzy młodzieży o Stanach Zjednoczonych oraz promowanie internetu jako środka komunikacji i narzędzia do poszukiwania informacji. Wszelkie niezbędne informacje, regulamin oraz harmonogram konkursu dostępne są na stronie: www.knowamerica.pl
Dni Języków Obcych- fotorelacja
W dniach 26.09-2.10 obchodziliśmy Dni Języków Obcych. Każda I i II klasa miała za zadanie przygotować stoisko oraz prezentację poświęconą wcześniej wylosowanemu krajowi. Zapraszamy do głosowania na zwycięzcę nagrody publiczności na Librusie.
Klasa 2o, Włochy
Klasa 1c, Hiszpania
Klasa 1f, Kanada
Klasa 2a, Japonia
Klasa 1d, Irlandia
Klasa 2b, Brazylia
Klasa 1o, Indie
Klasa 2e, Chorwacja
Klasa 2c, Luksemburg
Klasa 1e, Australia
Klasa 1a, Gruzja
Klasa 1b, Ukraina
Dni Jezyków Obcych - wyniki
Ogromnie dziękuję wszystkim klasom, które zaangażowały się w organizację tych dni językowych i świetnie przygotowały swoje stoiska.
Po podsumowaniu ocen 6-osobowej komisji mamy takie wyniki:
I miejsce - klasa 2a (Japonia) 179/180 pkt
II miejsce - klasa 1c (Hiszpania) 174/180 pkt
III miejsce - klasy 1o (Indie) oraz 1a (Gruzja) 172/180pkt
IV miejsce - klasa 1b (Ukraina) 164/180pkt
V miejsce - klasa 2c (Luksemburg) 162/180pkt
VI miejsce - klasa 1e (Australia) 160/180pkt
VII miejsce - klasa 2b (Brazylia) 158/180pkt
VIII miejsce - klasa 2o (Włochy) 155/180pkt
IX miejsce - klasa 1d (Irlandia) 149/180pkt
X miejsce - klasa 1f (Kanada) 138/180pkt
XI miejsce - klasa 2e (Chorwacja) 119/180 pkt
Klasa 2d nie wzięła udziału w imprezie i nie zobaczyliśmy Chin.
Dodatkowo chciałam bardzo podziękować 3 klasom, które dostarczyły swój dochód ze sprzedaży produktów do pani opiekun SU. I tak klasa 2o zebrała 101,30 zł, klasa 1c zebrała 56 zł oraz klasa 1b zebrała 5,70 zł. Ten dochód - 163 zł - zostanie przeznaczony na cel charytatywny wybrany przez Zarząd SU oraz opiekunów SU.
Jutro pojawią się zdjęcia z imprezy na stronie szkoły oraz niespodzianka...
Wszystkie plakaty tworzone przez Was na cele tej imprezy, proszę o przyniesienie do sali 7.
Archiwum Aktualności