8.12.2017 klasa 1a i chętni uczniowie z kl.1d i 1o ruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Goerlitz. Do naszego cyklu geograficzno- niemieckojęzycznych wyjazdów dodaliśmy kolejne miasto.
Wycieczka krajoznawczo- integracyjna do Goerlitz
8.12.2017 klasa 1a i chętni uczniowie z kl.1d i 1o ruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Goerlitz. Do naszego cyklu geograficzno- niemieckojęzycznych wyjazdów dodaliśmy kolejne miasto.
Etap Okręgowy Olimpiady Języka Francuskiego
Z przyjemnością informujemy, że decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Języka Francuskiego do etapu okręgowego zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:
1. Maja Żabińska
2.Natalia Budzik
3.Paweł Podwórny
4. Michał Dachaud
5. Natalia Klimek
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .
Wycieczka krajoznawczo- integracyjna do Goerlitz
8.12.2017 klasa 1a i chętni uczniowei z kl.1d i 1o ruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Goerlitz. Do naszego cyklu gegraficzno- niemieckojezycznych wyjazdów dorzucilismy kolejne miasto.
AMERICAN CORNER
W grudniu 2017r, Ambasada USA w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie świętują setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (2018) oraz setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską (2019). 6 grudnia, rozpoczął się cykl imprez związanych z milowymi datami w naszej wspólnej historii, które odbywać się będą w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
Pod hasłem „100 Lat Razem: Ludzie, Historia, Przyszłość”, 6 grudnia odbyło się spotkanie w American Corner we Wrocławiu, w którym wzięli udział uczniowie klasy Ic.
Na spotkaniu, ambasador Stanów Zjednoczonych, Paul W. Jones podsumował minione sto lat relacji polsko-amerykańskich.
Na uczestników czekały upominki, słodki poczęstunek oraz wyśmienity tort.
IV edycja konkursu "Traducteur en herbe"
2 grudnia odbyła się IV edycja konkursu "Traducteur en herbe" zorganizowanego we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej , podczas którego uczniowie klas dwujęzycznych mieli za zadanie przetłumaczyć fragment prozy Jerôme Garcin "Le voyant". W ocenie jury, w skład którego weszli pracownicy IFR oraz studenci sekcji tłumaczeniowej, przekłady były na bardzo wysokim poziomie, a atmosfera podczas pracy gorąca. Do ostatniej chwili uczniowie pracowali bardzo twórczo , szukając najlepszych określeń , które oddawały atmosferę wybranego fragmentu. Brawo!
I miejsce : Natalia Klimek, Patrycja Majka, Julia Kawalec
II miejsce: Nadia Listopadska, Marcelina Książyk, Maja Żabińska
III miejsce: Aleksandra Majewska i Weronika Szlachcic.
Gratulujemy!!!
MATEMATYKA W OBIEKTYWIE
Na ósmą edycję Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego wpłynęło 15817 prac z całego świata.
Zdjęcie wykonane przez naszą uczennicę EMILIĘ ERNST otrzymało NAGRODĘ PREZESA Polskiego Towarzystwa Matematycznego za najciekawszy opis zdjęcia.
Tytuł fotografii: Geometria w wesołym miasteczku
OPIS ZDJĘCIA: Kto powiedział, że wesołe miasteczko służy tylko do zabawy? Równie dobrze, jeśli tylko mamy ochotę i odrobinę wyobraźni, możemy w tym miejscu odkrywać ciekawe kształty i figury geometryczne. Na zdjęciu parku rozrywki, wykonanym nocą, patrząc na urządzenia rekreacyjne, dostrzegłam półproste i sinusoidę, a w świecących lampkach - połączone ze sobą okręgi. Okazuje się, że nawet w świecie rozrywki króluje... matematyka.
http://mwo.usz.edu.pl/galeria-2017/
OBÓZ MATURALNY KROŚNICE LISTOPAD 2017
W dniach 19 – 21 listopada 2017 r. klasa 3c przebywała w Krośnicach na obozie naukowym, gdzie uczniowie dokształcali się z języka polskiego i matematyki. Zajęcia odbywały się w grupach, a uczniowie pod bacznym okiem nauczycielek – Pani Iwony Moździerskiej (j. polski) i Pani Marty Gładysz (matematyka) pracowali nad zadaniami maturalnymi.
Mimo wytężonej nauki, każdego dnia było trochę czasu wolnego i spacer po okolicy. Wszystkim dopisywał dobry humor i zapał do pracy.
Niestety, to co dobre, szybko się kończy…
IX Warsztaty Fizyczne
W dniach 21-24.11. 2017 uczniowie oraz absolwentki naszej szkoły brali udział w IX Warsztatach Fizycznych organizowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego w Karpaczu.Tematem warsztatów był " Wszędobylski elektromagnetyzm".
Campus France w Alliance Française
Campus France w Alliance Française10 listopada klasy dwujęzyczne wzięły udział w spotkaniu , które zostało zorganizowane przez Alliance Française w ramach dni Campus France.
Przedstawicielka Instytutu Francuskiego z Warszawy zapoznała uczniów z możliwościami studiowania we Francji oraz zachęciła do starania się o podwójne dyplomy polsko-francuskie, wydawane przez uczelnie polskie na mocy wzajemnego porozumienia. Podczas spotkania uczniowie zadawali liczne pytania oraz wzięli udział w konkursie , w którym I nagrodę - semestralny kurs j. francuskiego w AF -zdobyła drogą losowania Aleksandra Bubeła z klasy I "O". Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki. A wszystko to przy smacznym poczęstunku w postaci ciasteczek, kanapeczek oraz ciepłych i zimnych napojów.
20.11.2017 wideokonferencja ze szkołą w Hong Kongu
W dniu 20.11 w sali 48 mielismy wideokonferencję ze szkołą w Hong Kongu
Teamt: poznajmy się.
Czas: u nas 9 rano, u nich 16 po południu.
Zapoznaliśmy się, usłyszeliśmy prezentację o Hong Kongu i zadawaliśmy pytania naszym kolegom i koleżance z Hong Kongu, a potem to my przedstawiliśmy, gdzie ta nasza Polska jest, opowiedzieliśmy, co ciekawego można zwiedzić w Polsce przedstawiając zdjęcia i pokazaliśmy film o naszej szkole. Na koniec to my odpowiadaliśmy na ich pytania. Wszyscy jesteśmy szęśliwi, że mogliśmy poznać się nawzajem. Ciekawa przygoda i dobra zabawa!
WOLONTARIUSZE Z TAIZE
20 i 21.11 w murach naszej szkoły gościliśmy wolontariuszki z Taizé: Alison Nirov i Charlotte de Groot. Wolontariuszki, z których jedna pochodzi z Francji a druga z Holandii, podczas lekcji religii przybliżają naszym uczniom ideę wspólnoty Taizé. Mówią także o możliwości przyjazdu do tej wioski we Francji i o Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych na zakończenie roku. Alison i Charlotte odpowiadają też na pytania uczniów oraz zapraszają do wspólnej modlitwy pieśniami z Taizé w języku francuskim, angielskim i łacińskim. Całość zajęć odbywa się w tych dniach w języku angielskim.
21 LISTOPADA DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Dnia Życzliwości w naszej szkole.
21.w najbliższy wtorek, w czasie przerw na pierwszym piętrze odbywać się będzie loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie dla fundacji Pomóż i Ty. Każdy los,to inna niespodzianka : długopis, kubek, smycz,koszulka, torba, zakładka, kartka okolicznościowa ... . Zostały one ufundowane przez Urząd Miasta aby uświetnić ten dzień wszystkim życzliwym - czyli nam, uczniom i pracownikom szkoły.
Tego dnia bądźmy szczególnie życzliwi, wspomagając chore dzieci.
Dziękujemy bardzo za każdą wpłatę. Życzymy szczęścia w losowaniu. Każdy los, to podwójna wygrana: Wasza niespodzianka i dar Waszej życzliwości dla podopiecznych fundacji.
Życzliwi wolontariusze Ósemki
WSPÓŁPRACA Z POLITECHNIKĄ WROCŁAWSKĄ
W środę, 15. listopada, uczniowie rozszerzający chemię stawiali pierwsze kroki w prawdziwym laboratorium. Odwiedzili Wydział Chemii Politechniki Wrocławskiej, gdzie w czasie dwugodzinnych warsztatów nauczyli się wytrącać osady, dekantować, prowadzić reakcje charakterystyczne oraz roztwarzać. Teraz podstawowe czynności laboratoryjne nie bdą już im obce.
OLIMPIADA JĘZYKA ROSYJSKIEGO
Olimpiada Języka RosyjskiegoSzkolny etap XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na szkolny etap XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego, który odbędzie się 28 listopada (wtorek) na 5 i 6 lekcji. Czas trwania testu 90 minut.
Zgłoszenia uczestnictwa w Olimpiadzie będą przyjmowane do 24 listopada (piątek). Prosimy je kierować do nauczyciela języka rosyjskiego.
11 Listopada Święto Niepodległości
11 Listopada w LO VIII
Wszystkim autorom plakatów z okazji Święta Niepodległości dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy talentu artystycznego.
1 miejsce - klasa 1b
2 miejsce - ex aequo klasy 1c i 2a
3 miejsce - ex aequo klasy 1e i 2dWszystkie plakaty można podziwiać w hallu szkoły do poniedziałku 13.11.2017
KONKURS LITERACKI
Wymiary wolności
W październiku odbył się w naszej szkole etap szkolny konkursu „Wymiary wolności”, zorganizowanego przez WCDN z okazji Święta Niepodległości. Celem konkursu było napisanie 5 zdań, w który młodzież miała określić, czym dla niej jest wolność. Tytuł konkursu pozwalał na dowolne przedstawienie słowa „wolność” i jego znaczenia dla młodych ludzi XXI w.
Do etapu miejskiego przeslane zostały 3 prace, które publikujemy poniżej. Do lektury wszystkich, wyróżnionych przez szkolną komisję, prac zapraszamy do końca listopada. Prace zostały wywieszony na tablicach w korytarzu wiodącym do sali gimnastycznej.
Prace przesłane do kolejne etapu:
WYMIARY WOLNOŚCI
W dzisiejszych czasach dla młodych ludzi wolność jest czymś oczywistym. My, jako młodzież, nie musieliśmy o nią walczyć, dlatego też uważamy, że nam się ona należy. Ale co tak naprawdę rozumiemy przez słowo wolność? Dla nas młodych, jest to np. możliwość swobodnego podróżowania czy wyrażania własnego zdania na dany temat. Niestety, jako młode pokolenie, które nie doznało wojny oraz ograniczenia wolności, nie potrafimy jej w pełni docenić. Traktujemy ją jako coś codziennego i oczywistego, a co się stanie, jeśli zostanie nam znowu odebrana ?
Aleksandra Matuszewska, kl.III 0Wolność dla Polaków jest jak oddech. Nieustanna walka o kolejny upragniony wdech, który dodaje nam siłę na następne parę sekund. Wolność na przestrzeni wieków była dla nas jak płytkie oddychanie, bez szczęścia, bez spokoju. Teraz oddychamy świeżą wolnością dzięki naszym przodkom. To oni dali nam możliwość swobodnego oddychania, bez którego żaden Polak nie może żyć.
Urszula Błaszczak, kl. II A
Wolność to wcale nie obowiązek. Na przywilej ten trzeba zasłużyć. Czasem ofiarą krwi, czasem wystarczają płomienne słowa. Nigdy jednak droga do wolności nie jest prosta i łatwa. Dlatego ziemia wielu wolnych narodów tak bardzo jest nasiąknięta krwią.
Piotr Beniuk, kl. III B
3 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim
Z olbrzymią radością Wszystkich Państwa informujemy, że dnia 25 października br., uczennica klasy II0, Julia Ziółkowska, wierszem Leopolda Staffa "Popołudnie smutnej niedzieli", zdobyła 3 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.
G R A T U L U J E M Y ! ! !
EUROWEEK 2017
W dniach 17-21 października klasa 1c uczestniczyła w warsztatach Euroweek.
EUROWEEK jest programem edukacyjnym dla młodzieży w wieku szkolnym, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.
W czasie oboziu nie było miejsca na nudę!!Przez cały okres szkolenia uczniowie mieli okazję aktywnie pracować w różnych grupach, zdobyli wiedzę jak odnaleźć swoją rolę w czasie pracy zespołowej.
Uczniowie spędzili owocnie czas, wrócili zadowoleni, zintegrowani a przy okazji nabyli nowe doświadczenia. Było dużo śmiechu, zabawy, spiewania i tańczenia.
Archiwum Aktualności