Andrzejki
W dniu 30 listopada w nasze szkole odbyły się Andrzejki. Na przerwach można było powrózyc sobie z kart, poznać prawdopodobne imię przyszłego męża lub żony a także jakie przedmiotowe rozszerzenie wybrać najlepiej. Zabawa była bardzo udana. Dziękujemy klasie 1a
BRAWO KINGA!
Z przyjemnością pragnę poinformować, że Kinga Mijał z klasy 2c została stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Kinga uzyskała najlepsze wyniki w całej szkole w roku szkolnym 2015/2016.
Uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom przez Pana Kuratora Romana Kowalczyka, odbyła się dnia 29 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Nr XIV we Wrocławiu.
Gratulujemy naszej Stypednystce!
Dzień Zyczliwości w VIIILO
21 listopada obchodziliśmy Dzień Zyczliwości. Wolontariat i Samorząd Uczniowski zorganizowali w tym dniu sprzedaż pyszności oraz losowanie fantów z nagrodami. Pieniądze zebrane podczas akcji - około 400zł - przekazano na cele charytatywne.
Uczniowie klasy drugiej dwujęzycznej na wystawie TEXTIFOOD w Pałacu Nauki i Kultury
Uczniowie klasy drugiej dwujęzycznej na wystawie TEXTIFOOD w Pałacu Kultury i Nauki
W dniach 24-25 listopada byliśmy na wycieczce w Warszawie i Łodzi. Nie była to jednak tradycyjna wycieczka, podczas której zwiedza się zabytki i ciekawe miejsca, poznając przy tym historię i kulturę.
Głównym celem naszego wyjazdu była edukacyjna, francuska wystawa „Textifood”, którą obejrzeliśmy drugiego dnia. To bardzo oryginalny projekt kładący nacisk na ochronę środowiska i rozsądne wykorzystanie naturalnych zasobów ziemi. Znani projektanci mody w nietypowy i dający do myślenia sposób przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji mówiącej o ogromnej degradacji środowiska przez człowieka. Do stworzenia swoich kreacji wykorzystali oni naturalne komponenty. Brzmi to może niedorzecznie, ale nie chodzi tutaj o ubieranie ludzi w stroje naszych zamierzchłych przodków z liści bananowca czy też skór zwierzęcych. Kreacje te nie odbiegały od strojów dzisiejszych. Ich nowatorskie rozwiązania polegały na tym, że zawierały np. naturalne włókna z banana w miejsce włókien syntetycznych. Cały problem polega na tym, że produkcja sztucznych materiałów niszczy i degraduje środowisko. Choć pomysł wydaje się dalece futurystyczny, jest genialny w swojej prostocie i wart wprowadzenia na szeroką skalę;mało tego - już jest stosowany. Okazuje się, że w strojach zawodowych sportowców stosowane są naturalne składniki z drzewa kawowego. O każdej kreacji mogliśmy dowiedzieć się czegoś ciekawego od przewodnika.Historii tych wysłuchaliśmy z tym większym zaciekawieniem, że prowadzone były w języku francuskim przez native speaker’a, co dla nas, klasy dwujęzycznej, miało wartość nie do przecenienia.
Po tej wystawie z wielką satysfakcją odwiedziliśmy Instytut Francuski, gdzie również poruszana była tematyka ochrony środowiska. Wzięliśmy udział w debacie prowadzonej przez pracownika Instytutu. Tutaj również mieliśmy okazję doskonalić nasz francuski.
Podczas wycieczki mieliśmy okazję odwiedzić kilka czarujących miejsc naszej stolicy. Zobaczyliśmy m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieścia, Plac Zamkowy i Teatr Wielki. Miejsca te jak zawsze zachwycają swą niepowtarzalną aurą i architekturą. Zwiedziliśmy również Muzeum Żydów Polskich. To wyjątkowe muzeum na miarę XXI wieku. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i interaktywnych form prezentacji zwiedzający przenosi się jest w inną czasoprzestrzeń. W ten oryginalny i fascynujący sposób poznaliśmy bogatą i złożoną historię narodu żydowskiego na przestrzeni wieków.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Łodzi, aby zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej. Mogliśmy tam na własne oczy zobaczyć nietypowe dzieła współczesnych artystów. Miasto Łódź pozytywnie nas zaskoczyło. Muszę przyznać, że moje wyobrażenia o Łodzi zbudowane na podstawie starych filmów i książek były zupełnie inne. Spodziewałam się zniszczonego, poprzemysłowego miasta. Tymczasem zobaczyłam piękne, odrestaurowane budynki i ulice z zachowanym historycznym, industrialnym charakterem tych miejsc. Nowoczesność np. galerie czy też centra kultury, wkomponowane zostały w historyczne budynki z wielką dbałością o detale. To był naprawdę piękny widok szczególnie wieczorną porą.
To była wyjątkowo udana wycieczka. Do Wrocławia wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę, której nie zdobylibyśmy siedząc w szkolnej ławce. Ponadto wyjazdy szkolne to jak zawsze wspaniała okazja do integracji i wspólnego spędzania czasu w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Autor tekstu: Natalia Klimek
Turniej Wiedzy o Francji
23 listopada zakończył się I etap Turnieju Wiedzy o Francji, w którym wystartowało 14 uczniów z klasy I 0 i II 0. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie klasy II 0: Wiktoria Jędrzejowska oraz Paweł Podwórny. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!
Daj pluszaka dla dzieciaka
Daj pluszaka dla dzieciaka
Kolejna akcja w którą włączają się nasi uczniowie:).Za pośrednictwem Patrycji Czerniewskiej z klasy 3c zorganizowano zbiórkę przesympatycznych pluszaków dla Dzieci z Wrocławskiego Przylądka Nadziei. Wykonaliśmy również zdjecie z zabawkami o które prosiłli mali Pacjenci. Zyczymy wszystkim chorym Dzieciaczkom szybkiego powrotu do zdrowia:).Samorząd VIIILO
Zwolnieni z Teorii - działaj dla innych, ucz się dla siebie
Zrób projekt społeczny i ucz się w praktyce zarządzania, komunikacji i przywództwa. Zdobywaj certyfikaty za kursy tworzone z Google, Coca-Cola, Project Management Institute R.E.P. czy Y-Combinator.
Ruszyła nowa odsłona największej w Polsce platformy edukacyjnej Zwolnieni z Teorii, dzięki której już ponad 4 000 osób rozwinęło w praktyce swoje kompetencje przyszłości.
W tym roku na platformie na uczestników czekają nowe, prestiżowe kursy, które można realizować równolegle do własnego projektu społecznego - kurs z kompetencji cyfrowych realizowany z Google, kurs z marketingu realizowany z Coca-Cola oraz kurs, jak założyć startup, autorstwa Sama Altmana, Prezesa Y Combinator, prestiżowego akceleratora startupów z Doliny Krzemowej, odpowiedzialnego za takie sukcesy, jak Airbnb, czy Dropbox. Realizacja własnego projektu społecznego to nie tylko kursy i certyfikaty, które oferują Zwolnieni z Teorii - to również przydatne w rekrutacji na zagraniczne uczelnie lub podczas poszukiwania pracy doświadczenie i nauka w praktyce tego, czego nie da się nauczyć z książek lub siedząc na sali wykładowej. Najlepsze zespoły co roku walczą o tytuł Złotego Wilka, który w zeszłych latach był wręczany m.in. przez Prezydenta RP, Wicepremiera czy Prezesów największych firm.
Aby wziąć udział w Zwolnionych z Teorii i rozwinąć swoje kompetencje wystarczy stworzyć własny projekt społeczny, czyli inicjatywę, która ma na celu rozwiązanie zaobserwowanego w swoim otoczeniu problemu społecznego. To mogą być warsztaty kulinarne, które pokażą Waszym rówieśnikom jak ugotować coś więcej niż zupki chińskie albo warsztaty, które nauczą seniorów obsługi komputerów, aby umieli zrobić zakupy przez internet i nie musieli dźwigać ciężkich siatek - tak jak zrobił to projekt iGrandpa. Świetnym przykładem jest również inicjatywa FEED Them UP, która pomagała restauracjom przekazywać niewykorzystane jedzenie osobom, które go potrzebują. Projektami są też np. zorganizowanie gry miejskiej po ciekawych i nieznanych muzeach, uruchomienie strony www z poradami prawnymi czy zorganizowanie sąsiedzkiego pikniku z pokazem sprzętu strażackiego.
Jak to działa?
- Zbierasz zespół i rozpoczynacie projekt na platformie www.zwolnienizteorii.pl.
- Robicie projekt, korzystając z profesjonalnych narzędzi.
- Cieszycie się pozytywną zmianą w swoim otoczeniu i odbieracie międzynarodowe certyfikaty.
Dowiedz się więcej o Platformie i już dzisiaj stwórz swój własny projekt społeczny: www.zwolnienizteorii.pl
I Ty też możesz zostać świętym Mikołajem:)
Zrób paczkę i przynieś ja do szkoły:)
Zbieramy:
-zabawki,
-maskotki,
-słodycze,
-artykuły szkolne
Paczki przekażemy dzieciom z wrocławskich szpitali lub z Domów Dziecka
One także czekają na prezenty:)
Zbiórka potrwa do 5 grudnia 2016 roku w sali nr 46
Samorzad Uczniowski VIIILO
BOOKCROSSING W LO VIII
BOOKCROSSING W LO VIII – UWOLNIJ KSIĄŻKĘ
WEŹ MOJĄ – PRZYNIEŚ SWOJĄ
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnoświatowej akcji – regał z uwolnionymi książkami znajduje się na korytarzu na I piętrze, obok automatu z kawą.
PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ – WŁĄCZ SIĘ DO CZYTANIA!
BOOKCROSSING – PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ
Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009 r.).
Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży ma spopularyzować czytanie. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.
Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze.
WPŁATY NA STUDNIÓWKĘ
PProsimy o dokonywanie wpłat za studniówkę na następujący rachunek bankowy
w banku PKO BP: 95 1020 5226 0000 6102 0530 4219
W tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę, a w przypadku osoby towarzyszącej dopisać – za osobę towarzyszącą, wg wzoru :
STUDNIÓWKA 2017
IMIĘ NAZWISKO UCZNIA
KLASA
ew. ZA OSOBĘ TOWARZYSZĄCĄ
Kwota wpłaty: 170 zł. za ucznia naszej szkoły do końca października,
150 zł, za osobę towarzyszącą do końca listopada
41.Olimpiada Języka Angielskiego -Etap Szkolny
W tym roku po raz kolejny nasi uczniowie zmagali się z zadaniami 41. Olimpiady Języka Angielskiego. 14 listopada 2016 roku do etapu szkolnego przystąpiło 13 uczniów.
Osoby , których prace do 15 grudnia zostaną zweryfikowane przez organizatora, mają szansę po przekroczeniu odpowiedniej liczby punktów zakwalifikować się do etapu okręgowego olimpiady.
Etap okręgowy odbędzie się 16 stycznia 2017 roku w Instytucie Anglistyki we Wrocławiu. Trzymamy kciuki!
Dzień Życzliwości
Drogi „Ósemkowiczu”
ZNAJDŹ SIĘ WŚRÓD ŻYCZLIWYCH
21 listopada , w naszej szkole uroczyście obchodzony będzie Dzień Życzliwości.
W czasie długich przerw, na parterze odbywać się będzie kiermasz fantowy.
Radości dopełnią smaki domowych ciast , z których dochód przekazany zostanie
na leczenie chorych dzieci z Fundacji Pomóż i Ty.
Zapraszamy wszystkich ŻYCZLIWYCH
WYNIKI WYBORÓW NA PRZEWODNICZĄCEGO SU
Informujemy iż po emocjonującej debacie przedwyborczej, która miała miejsce w dniu 18 pażdziernika 2016 roku Komisja Wyborcza w składzie :
1 Przewodniczący: Szymon Orzeł kl 1b
2 Członek: Julia Urbanowicz kl.1b
3 Członek: Jakub Samulski kl.1b
policzyła głosy uczniów VIII LO we Wrocławiu. Wyniki wyborów są następujące:
W głosowaniu udział wzięło 426 osób.
Przewodniczącym szkoły został Kamil Didouh,(2c), 228 głosów Drugie miejsce zajęła Monika Raszowska ,97 głosów (2a) Trzecie, z minimalną różnicą głosów zajęła Anna Musiolik (2a) zyskując 94 głosy
5 głosów było niezaliczonych, 2 puste.
Gratulacje:)
Serdeczne podziękowania dla ustępującej Przewodniczącej Prezydium Samorządu Uczniowskiego w Roku Szkolnym 2015/16 - Oli Musijenko z klasy 3c za wielkie zaangażowanie w pełnieniu swojej funkcji. Dziękujemy również Filipowi Matusiakiewiczowi z klasy 3e, który pomagał Oli jako Vice-Przewodniczący naszego Samorządu. Nowemu Prezydium życzymy owocnej pracy:) Opiekun Samorządu Uczniowskiego LO VIII - Aneta Trybuła
Wyniki Maratonu Językoznawczego 2016
Z wielką przyjemnością informuję, że jedna z naszych drużyn zajęła 2. miejsce w tegorocznym Maratonie Językowym,odbywającym się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.Grzegorz Czerniawski, Kacper Mandat i Marcin Przewłoka zdobyli 36 na 42 możliwe punkty, tylko o dwa mniej niż zwycięzcy!Pozostałe drużyny zajęły 13. i 29. miejsca.Serdecznie Wam gratulujemy!Bogumiła Krogulec
Praktyki zawodowe w LO VIII dla młodzieży z Ukrainy
Od dwóch lat nasza szkoła współpracuje z Wrocławsko-Dortmundzko-Lwowską Fundacją św. Jadwigi, umożliwiając odbycie praktyk zawodowych młodzieży ukraińskiej w ramach projektu „Razem możemy więcej”, dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
W tym roku odbywała u nas 5-tygodniowy staż nauczycielka języka angielskiego ze Lwowa Roksolana Kizyma, zaproszona do Wrocławia przez Fundację św. Jadwigi. Opiekunem praktyk była pani Katarzyna Dobrucka. W trakcie pobytu pani Roksolany w naszej szkole, z inicjatywy Samorządu i Wolontariatu Szkolnego, młodzież zorganizowała kiermasz charytatywny . Fundusze zebrane podczas tej akcji zostały przekazane fundacji „ Dajmy nadzieję” ze Lwowa, podczas uroczystości zakończenia praktyk zawodowych 19.10.2016r. w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Święto Szkoły
Święto Szkoły to jedna z tradycyjnych uroczystości naszego liceum – pierwszoklasiści po ślubowaniu zostają symbolicznie włączeni do społeczności szkolnej.
W tym roku organizacją zajęła się klasa 2a. Uroczystość odbyła się 30 września 2016 r. i miała wyjątkowy charakter z uwagi na… wyjątkowych Gości. Byli nimi absolwenci LO nr VIII (rocznik 1965 i 1966), którzy ufundowali tablicę upamiętniającą ich profesorów. Równocześnie gabinetowi chemicznemu zostało nadane imię Lecha Kuleszy - nieżyjącego już nauczyciela chemii i wicedyrektora Ósemki. Na program artystyczny złożyły się piosenki „Pokolenie” Kombii i „Ale to już było” Maryli Rodowicz w wykonaniu uczniów klasy 2a, do których w refrenach chętnie dołączali wszyscy uczestnicy Święta Szkoły. Nie zabrakło też wspaniałego tańca naszych ulubionych gwiazd – Piotra i Natalii!
Sztafeta Szkół Stop Mowie Nienawiści
W miniony piątek 23.09 byliśmy zaproszeni w gościnne progi Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych we Wrocławiu na uroczyste podsumowanie dwóch lat projektu miejskiego „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści” . Celem projektu - sztafety było uwrażliwienie na mowę nienawiści i przejawy dyskryminacji. Uroczystość miała ciekawy przebieg. W programie znalazły się m.in. dyskusje o różnorodności i tolerancji, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, ale także elementy „lekkie”, takie jak: pokaz kuchni irackiej, loteria fantowa czy piękna inicjatywa sadzenia róż pokoju na wewnętrznym dziedzińcu szkoły.
Archiwum Aktualności