3 maja: Światowy Dzień Wolności Prasy
- 15.05.2019 00:38
W tym roku główne obchody Dnia Wolności Prasy będą miały miejsce w dniach 1-3 maja w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Głównym tematem będą “Media dla demokracji: rola dziennikarzy w wyborach w czasach dezinformacji”. Na różnych aspektach tego zagadnienia koncentrować się będą liczne seminaria, dyskusje i debaty plenarne organizowane na całym świecie, których dotychczas zaplanowano ponad sto.
Organizowane od dziesięciu lat obchody Dnia Wolności Prasy służą promocji wolnych mediów i powszechnego dostępu do informacji oraz dyskusji na temat podstawowych zasad wolności prasy, ocenie stanu ich przestrzegania w poszczególnych regionach świata, roli mediów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także dyskusji na temat granic ich wolności oraz współczesnych wyzwań związanych z rozwojem mediów elektronicznych.- więcej
30 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Jazzu
- 15.05.2019 00:34
Obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie muzyki jazzowej jako uniwersalnego języka wolności i kreatywności łączącego ludzi na całym świecie oraz podkreślenie roli jazzu we wspieraniu dialogu, przeciwdziałaniu dyskryminacji i poszanowaniu godności człowieka. W tym roku specjalne wydarzenia związane z jazzem organizowane będą w dniach 29 i 30 kwietnia w kilku miastach Australii, m.in. Sydney, Adalajdzie, Perth i Melbourne, gdzie 30 kwietnia odbędzie się „All-star global concert”. W koncercie transmitowanym na żywo w portalu UNESCO JazzDay.com i na Facebooku, wezmą udział m.in.: Cieavash Arian (Iran), William Barton (Australia), Dee Dee Bridgewater (USA), Till Brönner (Niemcy), A Bu (Chiny), Igor Butman (Rosja), Eli Degibri (Izrael), Kurt Elling (USA), Matthew Jodrell (Australia), Ledisi (USA), Eijiro Nakagawa (Japonia), Mark Nightingale (Wielka Brytania), Chico Pinheiro (Brazylia), Tineke Postma (Holandia), Eric Reed (USA), Antonio Sánchez (Meksyk), Nathan Schreiber (Australia), Somi (USA), Lizz Wright (USA), Tarek Yamani (Liban). Obchody w Australii obejmować będą także dziesiątki innych imprez, przede wszystkim koncertów, ale także warsztatów muzycznych, wydarzeń edukacyjnych, a wśród nich Generalizations in Jazz, festiwal młodzieży w Mount Gambier w południowej Australii z udziałem ponad 6 tysięcy uczniów szkół muzycznych
Międzynarodowy Dzień Jazzu, proklamowany został na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. W tym roku obchodzony jest po raz ósmy. Partnerem UNESCO w organizacji przedsięwzięcia jest Herbie Hancock Institute of Jazz (dawny Thelonious Monk Institute).
Tradycyjnie bogate obchody Dnia zorganizowane zostaną w ponad 190 krajach. W Polsce odbędą się m.in.: 8 edycja festiwalu Katowice JazzArt, Wiosna Jazzowa Zakopane, CKK Jordanki International Jazz Day w Toruniu, Jazz Jam Session we Wrocławiu, International Jazz Day Gliwice, Festiwal Jazzstrzębie w Jastrzębiu Zdroju i wiele innych. Organizatorzy wydarzeń jazzowych mogą zarejestrować je na specjalnie utworzonej do tego celu stronie.
W programie tegorocznych obchodów szczególne miejsce poświęcone będzie Krzysztofowi Komedzie, w związku z obchodzoną w 2019 roku 50. rocznicą śmierci polskiego kompozytora i pianisty jazzowego. Rocznica wpisana została do kalendarza międzynarodowych rocznic UNESCO w latach 2018-2019. Wśród wydarzeń związanych z twórczością Komedy znajdą się m.in. pokazy spektaklu „Komeda” Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, trasa koncertowa Sławka Jaskułke z projektem Komeda Recomposed, koncert Tribute to Komeda w ramach X edycji Wawer Music Festival, Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” w Sanoku oraz planowany na wrzesień br. Royal Jazz festiwal w warszawskim Wilanowie.
- więcej
23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- 15.05.2019 00:32
- Obchodzony w tym roku po raz 24. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, poświęcony tradycyjnie promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich, w tym roku skupiał się będzie na znaczeniu i ochronie języków rdzennych, wpisując się w ten sposób w obchody proklamowanego przez ONZ na 2019 Roku Języków Rdzennych.
Z inicjatywy UNESCO, od dziewiętnastu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W roku 2019 jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Wybrana została ze względu na niezwykle innowacyjny i włączający charakter działań popularyzujących czytelnictwo w zróżnicowanym kulturowo mieście, zamieszkałym przez wielką liczbą imigrantów. Wśród wydarzeń zaplanowanych na cały kolejny rok, aż do 23 kwietnia 2020 r., kiedy tytuł Światowej Stolicy Książki przekazany zostanie Kuala Lumpur, znalazły się: konferencja nt. wolności słowa, konkurs sztuki poetyckiej dla młodych ludzi, warsztaty tworzenia książki dotykowej, w tym pisanej alfabetem Braille’a, oraz utworzenie w Szardży specjalnego Miasta Wydawców (Sharjah Publishing City) – przestrzeni oddanej na potrzeby przemysłu wydawniczego, w celu rozwoju produkcji książek i upowszechnienia czytelnictwa w świecie arabskim.
W poprzednich latach Światową Stolicą Książki były: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018).
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, gromadzące co roku miliony ludzi na całym świecie, odbywają się w ponad stu krajach, w których specjalne wydarzenia organizowane są przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes. Dzień staje się corocznie okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z wydawnictwami i prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.
- więcej
Młodzi zmieniają świat – konkurs na esej
- 15.05.2019 00:29
- UNESCO oraz Fundacja Pokoju Goi zapraszają młodych ludzi do udziału w międzynarodowym konkursie na najlepszy esej promujący zrównoważony rozwój i pokój na świecie. Temat przewodni konkursu to "Creating a Society Full of Kindness".
W eseju konkursowym należy odpowiedzieć na pytanie: "Co znaczy dla ciebie życzliwość i jak stworzyć bardziej życzliwe społeczeństwo?".
Esej może liczyć maksymalnie 700 słów i można napisać go po angielsku, francusku lub niemiecku. W konkursie mogą brać udział osoby z dwóch kategorii wiekowych: do 14 lat oraz od 15 do 25 lat.
Jury przyzna po jednej nagrodzie głównej w wysokości ok. 900 dolarów oraz po dwie nagrody ok. 450 dolarów w każdej kategorii wiekowej. Uczestnicy mogą też liczyć na certyfikaty udziału w konkursie oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcy zostaną również zaproszeni na ceremonię finałową konkursu, która odbędzie się 23 listopada 2019 w Tokio w Japonii.
Termin nadsyłania prac upływa 15 czerwca 2019.
- więcej
Konkurs GIF Me Your Best
- 15.05.2019 00:27
Stwórz ciekawego GIFa, który zachęci obywateli Starego Kontynentu do udziału w eurowyborach i wygraj wyjazd do Strasburga!
Zasady:
- każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy GIFy;
- GIFy nie powinny zawierać dźwięków i być dłuższe niż 10 sekund;
- pod uwagę brane będą wyłącznie indywidualne prace (agencje oraz pracownie artystyczne nie mogą brać udziału w konkursie).
Konkurs skierowany jest do projektantów graficznych, ilustratorów, fotografów oraz innych artystów. Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletni.
Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury złożone wyłoni trzy najlepsze prace, a ich autorzy po eurowyborach zostaną zaproszeni do Strasburga i wezmą udział w obradach nowego Parlamentu Europejskiego.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 maja.
- więcej