• Europejski Dzień Języków - EDJ Wrocław 18-28 września 2019

• 27.09.2019 22:45
        • EDJ Wrocław 18-28 września 2019

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Koncercie dzieci i młodzieży ze szkół Wrocławia i Dolnego Śląska Wielojęzyczna Europa, który odbędzie się 26 września, a także wielu innych wydarzeń przygotowanych dla tych małych i dużych!

m.in.:

Od 23 do 27 września na wyjątkową okazję dla dzieci i młodzieży do wzięcia udziału w warsztatach języka francuskiego Le français? J’adore. Wystarczy się tylko zapisać i przyjść do Alliance Française!

24 września na ucztę filmową w Centrum Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli kino katastroficzne Метро oraz sportowe Движение вверх. Jednak na tym nie koniec atrakcji, bo już następnego dnia Warsztaty pt. Wielokulturowa Rosja!

W tym samym dniu również Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzi warsztaty tłumaczeniowe, pt. Języki romańskie w piosence !

28 września do Parku Staszica na imprezę plenerową Boisko bez granic, czyli połączenie turnieju piłkarskiego z promowaniem wielokulturowości oraz wieloma innymi atrakcjami.

Zobacz szczegółowy program wydarzeń i wybierz coś dla siebie!

• Program FLEX

• 27.09.2019 22:41
        • Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz American Councils for International Education zaprasza do udziału w Programie FLEX w roku szkolnym 2020/2021. Program skierowany jest do uczniów klas pierwszych i drugich liceum/technikum zainteresowanych możliwością nauki w amerykańskiej szkole średniej. Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 27 lat w programie FLEX uczestniczyło ponad 28 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów. Aplikować można do 17 października br. Więcej informacji: http://americancouncils.pl/programs/future-leaders-exchange/

• 8 września: Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

• 27.09.2019 22:37
        • 8 września: Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Obchodzony w tym roku po raz pięćdziesiąty trzeci, Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji proklamowany został decyzją 14. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1966 r., w wyniku postanowień Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie (1965) oraz przyjętych na nim postanowień na temat kierunków działań koniecznych dla rozwiązania problemu analfabetyzmu na świecie. Na Kongresie pojawiło się po raz pierwszy pojęcie analfabetyzmu funkcjonalnego.

Tegoroczny temat Dnia: „Alfabetyzacja i wielojęzyczność” nawiązuje do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Języków Rdzennych oraz do 25. rocznicy przyjęcia Deklaracji z Salamanki, będącej efektem obrad Światowego Kongresu na temat Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych w 1994 roku.

W obchody Dnia Alfabetyzacji zaangażowanych jest co roku miliony ludzi na całym świecie, w tym rządy, organizacje międzynarodowe, społeczności lokalne, biznes, nauczyciele, ludzie nauki, eksperci z różnych dziedzin. Głównym celem obchodów jest przypominanie o jednym z fundamentalnych praw człowieka – prawie do edukacji, która wciąż w niektórych regionach świata pozostaje dobrem luksusowym. Dziedzictwo analfabetyzmu jest w większości najbiedniejszych krajów przyczyną nierozwiązanych od pokoleń problemów społecznych: biedy, epidemii chorób, nadmiernego przyrostu naturalnego. Stanowi ono także zasadniczą przeszkodę dla zrównoważonego rozwoju wielu regionów świata.

Obchody Dnia na świecie śledzić można, wpisując w przeglądarkę internetowa: #LiteracyDay

• Digital Youth Forum w lo8 - 23 maja 2019

• 06.06.2019 22:26
        • Już po raz czwarty odbył się w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik Digital Youth Forum! W tym roku impreza trwała aż 3 dni!

DYF to konferencja i warsztaty dla młodzieży poświęcone kreatywnemu i bezpiecznemu wykorzystywaniu nowych technologii.

23 maja w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja Digital Youth Forum dla ponad 420 młodych ludzi. Podczas trzech 90-minutowych sesji młodzi i dorośli twórcy treści, aktywiści, innowatorzy oraz artyści, podzielili się swoimi historiami, wiedzą, pasjami i zainspirują do działania.

22 i 24 maja odbyły się warsztaty organizowane przez partnerów DYF. 22 maja Facebook zaprosił 120 osób na całodniowe warsztaty do Przestrzeni from Facebook. 24 maja do udziału w warsztatach zaprasili Orange (FabLab) oraz Google.

Dwie pierwsze sesje konferencji były transmitowane w naszej szkole w ramach inicjatywy "DYF w Twojej szkole" w czytelni w godzinach 9:50-13:40. Wzięło w niej udział część uczniów z klas 1d, 1b, 2a oraz 2e.
          Program dwóch pierwszych sesji:

I sesja:

Ewa Krupa “Jest nas więcej”

Daniel Rusin „Reżyser Życia” i Hanna Iluszczenko “Jak ekranizujemy problemy społeczne i po co”

Weronika Zimna “Nie musisz wiedzieć. Dobre życie po swojemu.”

Julia Borzeszkowska “Dlaczego warto być ponad podziałami?”

DJ Krzaku “DJ a nowe technologie”

II sesja:

Marcin Popkiewicz “Klimatyczne fakty i mity”

Jan Ciemniewski i Agnieszka Tutak “Młodzieżowy Strajk Klimatyczny czyli jak działać kolektywnie i oddolnie”

Igor Spolski “Happy Village Orchestra”

Alain ‘Fusion’ Clapham, FRSA “Storytelling – czym jest i jak może ci pomóc?”

Lula.xyz “Imigrantka w cyfrowym świecie”

Dziękuję wszystkim za udział i zapraszam za rok do kolejnej edycji DYF!
          Agnieszka Kałczyńska-Durlej