• UWAGA: projekt dla szkół UNESCO

• 05.02.2019 12:17
        • Powstaje projekt dotyczący wspólpracy transgranicznej wokół obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO (polsko-niemiecko-czeskim) dla szkół ASPnet wokół obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
          Projekt związany jest z obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i organizowany jest przez InstituteHeritage Studies (IHS) przy  International Academy Berlin GmbH (INA) we współpracy z koordynatorami szkół ASP z Saksonii w Niemczech oraz z Czech i z Polski. Z Polski w projekcie będą brały 3 szkoły, m. in. nasza szkoła.

Ideą projektu jest poznanie i przedstawienie na platformie intermetowej piękna, cech, historii wybranych miejsc będących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO : Park Mużakowski i park krajobrazowy Łuk Mużakowa oraz Rudawy - górniczy krajobraz kulturowy. W miesiącach lutym i marcu odbędą się spotkania koordynatorów szkół realizujących projekt, natomiast wyjazdy warsztatowe uczniów wraz z koordynatorami do wybranych miejsc odbędą się we wrześniu 2019 roku. Wyniki swojej pracy (prace pisemne, filmy i inne) uczniowie przedstawią na platformie internetowej i prezentowane one będą również na konferencji kończącej projekt. Wszystkie wyjazdy i działania są finansowane przez organizatorów projektu.

Do projektu poszukuję chętnych uczniów, którzy interesują się tematyką dziedzictwa kulturowego, potrafią porozumiewać się swobodnie w języku angielskim (są komunikatywni; dodatkowo język niemiecki jest mile widziany) oraz są chętni, by tworzyć filmy i materiały związane z tematyką projektu.
          Więcej informacji wraz z linkiem do opisu projektu w fromacie pdf:

Proszę o zgłoszenia osobiste do końca lutego 2019.
          Agnieszka Kałczyńska-Durlej

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21 lutego 2019

• 05.02.2019 10:49
        • Jak co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego .  Został on ustanowiony 20 lat temu - 17 listopada 1999 roku  - przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowała film, który w humorystyczny sposób przypomina o bogactwie polszczyzny. „Autorzy filmiku zwracają uwagę na to, że znajomość języka ojczystego to nie tylko swobodne i poprawne posługiwanie się nim, ale także świadomość zróżnicowania oraz poczucie jedności z dialektami i gwarami występującymi naturalnie w obrębie języka polskiego czy też innymi językami, ściśle związanymi z polską kulturą i historią, jak np. język kaszubski. Nauka języka oraz świadomość występujących w jego obrębie odmian to świetny sposób na zachowanie tożsamości narodowej oraz poczucia wspólnoty z rodakami” – czytamy na stronie Fundacji.

Film „A jak mówi się u ciebie?” Fundacji Edukacji Polonijnej

• 05.02.2019 10:41
        • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

5 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Centralnym punktem obchodów jest największa w Europie konferencja dla profesjonalistów na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, która odbędzie się w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Obie te instytucje zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie www.saferinternet.pl.

• konkurs "Imagine Europe" - Wyobraź sobie Europę!

• 05.02.2019 10:35
        • Jak będzie wyglądała Europa w 2050 r.? Podziel się swoją wizją w konkursie Imagine Europe i wygraj ciekawe nagrody!

Uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzyć krótki esej i uzupełnić go o video. Jego tematyka musi skupiać się na przyszłości Europy i może poruszać takie kwestie, jak m.in. sztuczna inteligencja, edukacja, zmiany klimatyczne czy migracje.

Co najmniej 5 uczestników wygra 500 € oraz udział w międzynarodowych warsztatach.

Termin zgłoszeń upływa 28.02.2019.

• #euFilmContest

• 05.02.2019 10:31
        • Uwielbiasz europejskie kino? Weź udział w konkursie, w którym jest o co powalczyć – nagrodą jest wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes.

Zasady konkursu są proste: wystarczy odpowiedzieć na 18 pytań związanych z europejskimi filmami, a także zacząć obserwować na Twitterze lub Facebooku profil organizatora.

10 zwycięzców wygra wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes (17-19.05.2019), który obejmuje:
          - bilet lotniczy,
          - zakwaterowanie w hotelu na 2 noce,
          - wstęp na 2 pokazy festiwalowe.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto jest pełnoletni – nie ma limitu wiekowego.

Termin zgłoszeń: 19.03.2019.

www.wealllovestories.eu/filmcontest