• 10 listopada: Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

        • 12.12.2018 22:43
        • Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju (World Science Day for Peace and Development), obchodzony dorocznie 10 listopada, służy przede wszystkim:

          • wzmocnieniu świadomości społecznej na temat znaczenia nauki dla pokojowego, zrównoważonego rozwoju społeczeństw
          • promocji solidarności międzynarodowej w dzieleniu się zdobyczami nauki
          • przypomnieniu zobowiązania do wykorzystywania nauki dla dobra społeczeństw, w skali zarówno krajowej, jak i międzynarodowej
          • zwróceniu uwagi na wyzwania, przed którymi stoi współcześnie nauka i zwiększeniu wsparcia dla wysiłków i przedsięwzięć naukowych

          W związku z przypadającą w 2018 roku 70. rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, hasłem obchodów Dnia jest: „Nauka jako prawo człowieka” (Science, a Human Right). Podkreśla ono kluczowe znaczenie nauki w życiu i rozwoju zarówno poszczególnych ludzi, jak i społeczeństw.

          Towarzysząca obchodom międzynarodowa dyskusja służyć będzie poszukiwaniu sposobów zwiększenia dostępu do nauki i jej zdobyczy, jako warunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030. Do dyskusji można włączyć się, wpisując w przeglądarkę internetową #ScienceDay lub #Right2Science.

          Proklamowanie obchodów Dnia przez UNESCO w 2001 r. podkreśla zaangażowanie Organizacji w promocję nauki i jej miejsca w życiu współczesnego człowieka. Proklamacja Dnia przyczyniła się do powstania dziesiątków projektów, inicjatyw i funduszy, służących rozwojowi nauki na świecie. Ułatwiła także rozwój współpracy między naukowcami z odległych krańców świata, w tym z regionów targanych konfliktami zbrojnymi.

        • więcej
        • 24 października: Dzień Narodów Zjednoczonych

        • 12.12.2018 22:43
        • 24 października obchodzony jest przez społeczność międzynarodową jako Dzień Narodów Zjednoczonych (UN DAY). W tym roku obchody poświęcone są przede wszystkim 70. Rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

          Z tej okazji, 24 października, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, przy ulicy Dobrej 56/66 odbędzie się Konferencja „Prawa człowieka w Polsce”, organizowana przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa - ELSA Polska oraz organizacją AIESEC in Poland

          Konferencja pomyślana jest jako dyskusja na temat znaczenia praw człowieka, ich przestrzegania w Polsce, a także na temat wyzwań na przyszłość. Obrady toczyć się będą w pięciu panelach dyskusyjnych, poświęconych m.in. prawom kobiet w Polsce, prawom migrantów i uchodźców, prawom osób z niepełnosprawnościami, prawom osób młodych oraz prawom osób LGBT.

          Zaproszenia do udziału w dyskusji panelowej przyjęli między innymi: dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Birgit van Hout, Przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka na Europę.

          Konferencja, w której udział wziąć może każdy zainteresowany, rozpoczyna się o godzinie 10.00. Dokładny program dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.

          Drugim ważnym wydarzeniem są obchody Dnia Narodów Zjednoczonych, organizowane w dniu 25 października 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik, przez UNEP/GRID-Warsaw Centre, we współpracy z firmą Samsung Polska, uczestniczącą w partnerstwie "Razem dla Srodowiska" (Together for the Environment). Tematem obchodów Dnia będzie „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju”, w powiązaniu z prawami człowieka, w tym przede wszystkim z prawem do życia w czystym, zdrowym środowisku, zgodnie z założeniami Agendy 2030.

          W ramach wydarzenia, przewidziano między innymi warsztaty poświęcone edukacji konsumentów oraz technologiom w edukacji dla zrównoważonego rozwoju, a także debatę panelową i wręczenie  wyróżnień dla najbardziej aktywnych uczestników Partnerstwa SDG "Razem dla Środowiska".

        • więcej
        • 5 października: Światowy Dzień Nauczycieli

        • 12.12.2018 22:41
        • Przypadający 5 października Światowy Dzień Nauczycieli, w 2018 r. obchodzony będzie pod hasłem “Prawo do edukacji oznacza prawo do wykwalifikowanych nauczycieli”. Obchody Dnia organizowane są wspólnie przez kilka agend narodów Zjednoczonych: UNESCO, UNICEF, UNDP wraz ze Światową Organizacją Pracy i międzynarodową organizacją nauczycieli Education International.

          Obchody zbiegają się w tym roku także z 70. rocznicą  uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948), która, w Artykule 26., uznała prawo do edukacji za jedno z podstawowych praw człowieka, szczególnie podkreślając obowiązkowość nauki podstawowej oraz powszechne prawo wszystkich ludzi do edukacji technicznej i zawodowej oraz do studiów wyższych.

          Temat tegorocznych obchodów, nawiązujący do utrzymującego się na świecie od lat dotkliwego braku wykwalifikowanych nauczycieli, zwraca także uwagę na powiązanie tego zagadnienia z problemem analfabetyzmu, dotykającego obecnie 264 milionów dzieci i nastolatków, nieuczęszczających do żadnej szkoły. Dla zapewnienia realizacji Celów Agendy 2030, w tym szczególnie Celu 4., mówiącego o powszechnym dostępie do szkolnictwa podstawowego i średniego, konieczne jest zwiększenie liczby nowych nauczycieli na świecie o 69 milionów osób.

          Dzień obchodzony jest od 1994 roku, dla upamiętnienia rocznicy podpisania w 1966 roku przez UNESCO i Światową Organizację Pracy Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli. Rekomendacja jest podstawowym dokumentem, określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej. W 1997 roku przyjęta została osobna Rekomendacja w sprawie statusu nauczycieli akademickich.

          W dniach 4-5 października, 2018 r., w siedzibie UNESCO w Paryżu obradowała będzie międzynarodowa konferencja, poświęcona wkładowi nauczycieli wszystkich szczebli nauczania w rozwój edukacji i kształcenie przyszłych obywateli. Przedstawieni zostaną także laureaci 5. Edycji Nagrody UNESCO i Fundacji Hamdana za wyróżniające się działania na rzecz zwiększenia efektywności pracy nauczycieli. 

          Działania UNESCO, związane z rozwojem zawodowym nauczycieli koncentrują się na pięciu głównych dziedzinach:

          • Monitorowaniu międzynarodowych instrumentów prawnych, dotyczących zawodu nauczycielskiego
          • Wspomaganiu krajów członkowskich w opracowywaniu i wdrażaniu polityki edukacyjnej oraz kształcenia nauczycieli i strategii rozwoju tego zawodu
          • Tworzeniu możliwości rozwoju wysokich umiejętności zawodowych oraz warunków zarówno nauczania, jak i kształcenia się 
          • Doskonaleniu instrumentów wdrażania i monitorowania zadania 4.10 Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, dotyczącego nauczycieli
          • Podejmowaniu działań propagujących i wspomagających dzielenie się wiedzą w celu promowania wysokiej jakości nauczania i uczenia się.
        • więcej
        • 8 września: Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

        • 12.12.2018 22:40
        • Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji obchodzony jest już po raz pięćdziesiąty drugi. Tegorocznym hasłem jest „Alfabetyzacja i rozwój umiejętności zawodowych”. Pomimo osiągniętego już postępu, powszechna alfabetyzacja wciąż stwarza wiele wyzwań. Jednocześnie gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na konkretne umiejętności zawodowe, bez których niemożliwe jest podniesienie ogólnego poziomu życia ludzi, szczególnie w regionach dotkniętych problemem  analfabetyzmu.

          Alfabetyzacja i kształcenie umiejętności zawodowych oraz wzajemne powiązania i współzależność tych dwóch dziedzin będą tematem przewodnim obchodów, a także międzynarodowej konferencji, organizowanej 7 września 2018 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu. Będzie ona służyła poszukiwaniu sposobów budowania zintegrowanego podejścia do zagadnień alfabetyzacji i kształcenia zawodowego, zarówno w odniesieniu do młodzieży, jak i dorosłych, w ramach edukacji całożyciowej. Pojawiające się w tej dziedzinie wciąż nowe wyzwania wynikają zarówno z procesów globalizacyjnych oraz postępującej digitalizacji życia, ale także z postawionych przed społecznością międzynarodową Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

          Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji proklamowany został decyzją Konferencji Generalnej UNESCO w 1966 r., w wyniku postanowień Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie (1965) oraz przyjętych na nim postanowień i rekomendacji na temat kierunków działań, które powinny być podjęte dla rozwiązania problemu analfabetyzmu na świecie. Na Kongresie pojawiło się po raz pierwszy pojęcie analfabetyzmu funkcjonalnego.

          Od tej daty Dzień obchodzony jest corocznie na całym świecie, angażując rządy, organizacje międzynarodowe, społeczności lokalne, biznes, nauczycieli, ludzi nauki, ekspertów z różnych dziedzin. Głównym celem obchodów jest przypominanie społeczności świata o jednym z fundamentalnych praw człowieka – prawie do edukacji, która wciąż w niektórych regionach świata pozostaje dobrem luksusowym. Dziedzictwo analfabetyzmu jest w większości najbiedniejszych krajów świata przyczyną nierozwiązanych od pokoleń problemów społecznych: biedy, epidemii chorób, nadmiernego przyrostu naturalnego. Obchody Dnia na świecie śledzić można, wpisują w przeglądarkę internetowa: #LiteracyDay

        • więcej
        • #DiscoverEU rozdanie drugie

        • 28.11.2018 22:50
        • Po olbrzymim sukcesie czerwcowej edycji konkursu #DiscoverEu, w której o karty travel pass walczyło ponad 100 tys. młodych Europejczyków, przyszedł czas na rundę drugą. Rywalizacja o kolejne bilety rozpocznie się 29 listopada w samo południe! 

          W konkursie mogą brać udział osoby urodzone między 1 stycznia 2000 r. a 1 grudnia 2000 r. Unia Europejska przygotowała dla nich 12 tysięcy biletów uprawniających do bezpłatnych podróży europejskimi kolejami. 

          Aby zawalczyć o wymarzoną podróż, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie konkursu. Trzeba tam podać swoje dane osobowe oraz przedstawić plan podróży. Kolejny etap polega na rozwiązaniu krótkiego quizu. Przyda się do tego wiedza o kulturze i historii Europy oraz o unijnych inicjatywach skierowanych do młodych. Na koniec kilka pytań dodatkowych i nie pozostaje nic innego, niż czekać na ogłoszenie wyników! 

          Szczęśliwcy, którzy znajdą się w gronie laureatów konkursu, powinni wyruszyć w podróż w okresie miedzy 15 kwietnia a 31 października 2019 r. Ich eurotrip może trwać minimalnie jeden dzień a maksymalnie miesiąc. W tym czasie muszą odwiedzić co najmniej jeden kraj UE, inny niż ten, w którym mieszkają. 

          Na przesłanie aplikacji młodzi ludzie będą mieli czas do 11 grudnia, również do godz. 12. 

          Lista laureatów zostanie ogłoszona 10 stycznia 2019 r. 

          Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronach Europejskiego Portalu Młodzieżowego oraz w bazie grantów Eurodesku.
           
        • więcej
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...