21 stycznia–3 lutego 2019 r.: Tydzień Dżwięku
- 05.02.2019 10:27
W tym roku już po raz 16. obchodzony jest Tydzień Dźwięku, który proklamowany został w 2004 roku. Na 39. Sesji Konferencji generalnej postanowiono, że Tydzień obchodzony będzie każdego roku w styczniu. W rzeczywistości, obchody trwać będą od 21 stycznia do 3 lutego br., a więc dwa tygodnie. Tegorocznym tematem jest „Dźwięk – strukturalny element planowania urbanistycznego”. W miarę jak zwiększa się populacja miast, a ludzie żyją w coraz większym zagęszczeniu, dźwięk, jako istotny czynnik wpływający na warunki życia, staje się podstawowym wyzwaniem dla miejskich planistów.
Dźwięk jest istotny dla wszystkich grup wiekowych i przenika wszystkie dziedziny ludzkiego życia: społeczną, ekonomiczną, środowiskową. Ma wpływ na nasze zdrowie, życie kulturalne, środowisko przyrodnicze i warunki pracy. Kształtuje nasze zachowania i relacje z innymi ludźmi.
Tydzień pomyślany został jako kampania kształtowania świadomości społecznej w kwestiach związanych z dźwiękiem, czemu służyć mają różnego rodzaju wydarzenia: konferencje, dyskusje, koncerty itp. Zagadnienia, na których koncentrują się obchody Tygodnia, podzielić można na pięć głównych kategorii: środowisko dźwięku, zdrowie, nagrywanie dźwięku, odtwarzanie i konserwacja, relacja między obrazem i dźwiękiem oraz ekspresja muzyczna i dźwiękowa.
- więcej
13 lutego: Światowy Dzień Radia
- 05.02.2019 10:25
Obchody w 2019 roku odbywają się pod hasłem „Radio: dialog, tolerancja i pokój”. Jednocześnie zaproponowane zostały dwa tematy szczegółowe: „Wspierane pokoju w eterze przez dialog i uczestnictwo” oraz „Przekraczanie różnic przez jednoczenie się wokół wspólnych, nadrzędnych trosk”.
Z hasłem tegorocznych obchodów wiąże się przekonanie, że radio jest doskonałym medium dla przeciwdziałania nawoływaniu do przemocy i rozprzestrzenianiu konfliktów. Że jest siłą sprzyjającą obywatelskiemu uczestnictwu i rozwojowi, szanowaniu wartości ogólnoludzkich i pluralizmu. W takim duchu stacje radiowe, stowarzyszenia dziennikarskie, regulatorzy i organizacje medialne na całym świecie są zaproszeni do włączenia się do obchodów.
Informacje na temat tegorocznych obchodów, jak również materiały i sugestie do wykorzystania przy organizacji lokalnych wydarzeń przez zainteresowanych, znajdują się na oficjalnych stronach Światowego Dnia Radia. Można tam również rejestrować własne inicjatywy. Zachęcamy do śledzenia stron w miarę zbliżania się daty 13 lutego.
- więcej
27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
- 05.02.2019 10:24
Co roku, 27 stycznia w UNESCO obchodzony jest dzień poświęcony pamięci ofiar Holokaustu, podkreślający także zaangażowanie Organizacji w przeciwdziałanie antysemityzmowi, rasizmowi i innym formom nietolerancji, które mogą prowadzić do aktów świadomej przemocy.
W tym roku UNESCO organizuje światowy pokaz filmu „Who Will Write Our History” (Kto napisze naszą historię), dokumentującego historię działającej w getcie warszawskim tajnej grupy Oneg Szabat, stworzonej i kierowanej przez historyka Emanuela Ringelbluma. W latach 1940-1943 grupa zajmowała się zbieraniem wszelkiego rodzaju materiałów, przede wszystkim dokumentów, obrazujących życie polskich Żydów, głównie ich wojenne losy pod okupacją niemiecką. Powstałe w ten sposób Archiwum Ringelbluma, w części, którą udało się po wojnie odnaleźć, wpisane zostało w 1999 roku na międzynarodową Listę Pamięci Świata.
Premierowy pokaz filmu, który jest fabularyzowanym dokumentem, odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu, 27 stycznia 2019 r. Weźmie w nim udział Dyrektor Generalna, Audrey Azoulay. Po pokazie przewidziana jest dyskusja panelowa z udziałem członków ekipy filmowej, która będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem profilu UNESCO na FB. W organizację wydarzenia, oprócz UNESCO zaangażowane są: Fundacja Katahdin, Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu, Telewizje ARTE i NDR oraz Abramorama. Wsparcia udzieliło Stałe Przedstawicielstwo Kanady przy UNESCO, a Światowy Kongres Żydów został partnerem komunikacyjnym w ramach kampanii #WeRemember, której UNESCO jest także partnerem.
Tego samego dnia projekcja filmu odbędzie się w ponad 200 miejscach na świecie. W Polsce partnerami organizacyjnymi zostały: Miejsce Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Program Oneg Szabat.
Uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu śledzić można w Internecie pod #tagiem #holocaustremembrance.
- więcej
Konkurs DiscoverEU: znamy wyniki!
- 05.02.2019 10:20
- Ponad 14 500 młodych osób wyruszy w podróż po Europie. Wśród szczęśliwych wygranych znalazło się także ponad 1 000 osób z Polski!
W drugiej edycji konkursu DiscoverEU, zorganizowanego przez Komisję Europejską, nadeszło ponad 80 000 zgłoszeń od młodzieży z całej UE, w tym 5 664 z Polski. Bilety na podróż po Europie zdobyło dokładnie 14 536 osób.
Zwycięzcy będą mogli podróżować po całej Europie, indywidualnie lub w grupach, maksymalnie przez miesiąc w okresie od 15.04 do 31.10.2019.
DiscoverEU to unijna inicjatywa, która ma zachęcić do podróżowania i odkrywania Europy. Skierowana jest do osób, które mają 18 lat – w wielu przypadkach jest to dla nich pierwsza samodzielnie zaplanowana i przebyta podróż.
Następna edycja konkursu ma rozpocząć się latem 2019!
- więcej
2019: Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych
- 14.01.2019 12:10
Podczas swojej 74. Sesji, 20 grudniu 2017 roku, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2019 Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych, podkreślając w ten sposób znaczenie chemii w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, przede wszystkim zaś w rozwiązywaniu globalnych problemów w dziedzinie rolnictwa, ochrony zdrowia, energetyki i innych istotnych obszarach. Wcześniej, inicjatywa ta zgłoszona została przez Federację Rosyjską na forum UNESCO, zyskując aprobatę 39. sesji Konferencji Generalnej. Data obchodów zbiega się z 150. rocznicą odkrycia przez rosyjskiego uczonego, Dmitrija Mendelejewa prawa okresowości pierwiastków chemicznych i stworzenia przez niego Tablicy Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych.Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest czymś więcej niż tylko katalogiem wszystkich znanych pierwiastków we wszechświecie. Stanowi on w istocie okno na wszechświat, pomagające ujrzeć go w pełnym wymiarze i zrozumieć sposób jego funkcjonowania. Jednym z dowodów ponadczasowej aktualności odkrycia Mendelejewa, jest otrzymanie na początku XXI wieku czterech nowych super ciężkich pierwiastków Układu Okresowego o liczbach atomowych: 113 (Nihonium), 115 (Moskovium), 117 (Tennesin) i 118 (Organesson), co stało się możliwe dzięki międzynarodowej współpracy zespołów badawczych z kilku krajów.
Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych stanowi kontynuację obchodzonych wcześniej: Międzynarodowego Roku Chemii (2011) i Międzynarodowego Roku Krystalografii (2014). Jest także okazją do promocji nauk podstawowych i ich znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, co UNESCO czyni od kilkunastu lat, rozwijając wspomniany wcześniej Program Nauk Podstawowych, zainicjowany w 2004 roku.
- więcej