30 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Jazzu
- 15.05.2019 00:34
Obchody mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie muzyki jazzowej jako uniwersalnego języka wolności i kreatywności łączącego ludzi na całym świecie oraz podkreślenie roli jazzu we wspieraniu dialogu, przeciwdziałaniu dyskryminacji i poszanowaniu godności człowieka. W tym roku specjalne wydarzenia związane z jazzem organizowane będą w dniach 29 i 30 kwietnia w kilku miastach Australii, m.in. Sydney, Adalajdzie, Perth i Melbourne, gdzie 30 kwietnia odbędzie się „All-star global concert”. W koncercie transmitowanym na żywo w portalu UNESCO JazzDay.com i na Facebooku, wezmą udział m.in.: Cieavash Arian (Iran), William Barton (Australia), Dee Dee Bridgewater (USA), Till Brönner (Niemcy), A Bu (Chiny), Igor Butman (Rosja), Eli Degibri (Izrael), Kurt Elling (USA), Matthew Jodrell (Australia), Ledisi (USA), Eijiro Nakagawa (Japonia), Mark Nightingale (Wielka Brytania), Chico Pinheiro (Brazylia), Tineke Postma (Holandia), Eric Reed (USA), Antonio Sánchez (Meksyk), Nathan Schreiber (Australia), Somi (USA), Lizz Wright (USA), Tarek Yamani (Liban). Obchody w Australii obejmować będą także dziesiątki innych imprez, przede wszystkim koncertów, ale także warsztatów muzycznych, wydarzeń edukacyjnych, a wśród nich Generalizations in Jazz, festiwal młodzieży w Mount Gambier w południowej Australii z udziałem ponad 6 tysięcy uczniów szkół muzycznych
Międzynarodowy Dzień Jazzu, proklamowany został na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. W tym roku obchodzony jest po raz ósmy. Partnerem UNESCO w organizacji przedsięwzięcia jest Herbie Hancock Institute of Jazz (dawny Thelonious Monk Institute).
Tradycyjnie bogate obchody Dnia zorganizowane zostaną w ponad 190 krajach. W Polsce odbędą się m.in.: 8 edycja festiwalu Katowice JazzArt, Wiosna Jazzowa Zakopane, CKK Jordanki International Jazz Day w Toruniu, Jazz Jam Session we Wrocławiu, International Jazz Day Gliwice, Festiwal Jazzstrzębie w Jastrzębiu Zdroju i wiele innych. Organizatorzy wydarzeń jazzowych mogą zarejestrować je na specjalnie utworzonej do tego celu stronie.
W programie tegorocznych obchodów szczególne miejsce poświęcone będzie Krzysztofowi Komedzie, w związku z obchodzoną w 2019 roku 50. rocznicą śmierci polskiego kompozytora i pianisty jazzowego. Rocznica wpisana została do kalendarza międzynarodowych rocznic UNESCO w latach 2018-2019. Wśród wydarzeń związanych z twórczością Komedy znajdą się m.in. pokazy spektaklu „Komeda” Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, trasa koncertowa Sławka Jaskułke z projektem Komeda Recomposed, koncert Tribute to Komeda w ramach X edycji Wawer Music Festival, Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” w Sanoku oraz planowany na wrzesień br. Royal Jazz festiwal w warszawskim Wilanowie.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły