debaty oksfordzkie w szkole - warsztaty
- 07.01.2020 10:30
- Fundacja Nowy Głos zaproponowała naszej szkole nieodpłatne warsztaty, organizowane i finansowane w ramach uzyskanego przez Fundacje grantu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty te realizowane są z grupą od 12 do 16 uczniów w formule dwóch trzygodzinnych spotkań. Szkoła może zgłosić więcej niż jedną grupę. Warsztaty realizowane są w Państwa szkole przy pomocy darmowych materiałów edukacyjnych. Podręcznik do debat napisany przez członków naszej Fundacji mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej dedykowanej specjalnie temu projektowi: www.debataoksfordzka.pl Znajdą tam Państwo pierwszy w Polsce podręcznik do debat w wersji .pdf, jak również szereg materiałów edukacyjnych, nagrań video oraz pomocy dydaktycznych.
Debata oksfordzka to ustrukturyzowana debata dwóch czteroosobowych drużyn, które losują stronę w debacie 15 minut przed jej rozpoczęciem. Dzięki temu strony muszą podejść do tematu wieloaspektowo i spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia. Jest to świetne narzędzie dydaktyczne, które uczy kultury słowa, sztuki wystąpień publicznych i poszerza horyzonty.
Aby szkoła nasza mogła skorzystać z oferty, musimy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 16 stycznia 2020. Minimalna ilość osób to 12, w przypadku większej ilości będzie stworzona druga grupa. Proszę więc osoby zainteresowane tematem o zgłoszenia do mnie librusem do 15 stycznia 2020.
Bardzo gorąco zachęcam do wzięcia udziału w warsztatach. które mogłyby zaowocować zorganizowaniem debaty oksfordzkiej na forum szkoły przy okazji Dnia Ziemi w kwietniu 2020. Same warsztaty odbędą się na przełomie lutego i marca.
Zapraszam! - więcej
Dzień Bezpiecznego Internetu 11.02.2020
- 07.01.2020 10:29
- Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Centralnym punktem obchodów jest największa w Europie konferencja dla profesjonalistów na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, która odbędzie się w Warszawie.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Obie te instytucje zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie.
- więcej
24 stycznia: Międzynarodowy Dzień Edukacji
- 07.01.2020 10:28
- W tym roku po raz drugi, UNESCO we współpracy z Centrum Badań oraz Interdyscyplinarności (Centre for Research and Interdisciplinarity - CRI) zorganizują 24 stycznia wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Edukacji, proklamowanego w 2018 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr A/RES/73/25. Hasłem obchodów w 2020 roku jest “Uczyć się dla ludzi, planety, dobrobytu i pokoju” (Learning for people, planet, prosperity and peace). Służą one podkreśleniu zasadniczej roli edukacji w życiu człowieka i dla zrównoważonego rozwoju.
W siedzibie UNESCO, w Paryżu, zaplanowano na ten dzień szereg wydarzeń, przede wszystkim dyskusje na temat tego, w jaki sposób edukacja przyczynia się do rozwoju osobistego człowieka, jego dobrobytu, a także do lepszej ochrony Planety i dobrostanu jej pozostałych mieszkańców oraz do wspierania pokoju na świecie. W dyskusjach wezmą udział eksperci międzynarodowi i liderzy w dziedzinie edukacji, w tym także przedstawiciele młodego pokolenia.
Edukacja, do której dostęp jest podstawowym prawem człowieka, a także dobrem publicznym i publiczną odpowiedzialnością, stanowi jednak dobro luksusowe dla 258 milionów dzieci i nastolatków niemających dostępu do żadnej szkoły. Wśród 617 milinów analfabetów na świecie , ponad połowa to kobiety i dziewczęta. Nieumiejętność czytania i liczenia dodatkowo pogarsza sytuację czterech milionów dzieci uchodźców z terenów wojen i klęsk żywiołowych, poszukujących nowych miejsc do życia i budowania lepszej przyszłości.
Bez powszechnego dostępu do wysokiej jakości edukacji większość problemów globalnych, takich jak bieda, głód, wykluczenie i nierówności społeczne, nie zostanie nigdy rozwiązanych.
W działalności UNESCO edukacja stanowi dziedzinę priorytetową od początku istnienia Organizacji. W październiku 2019 r. ogłoszona została nowa globalna inicjatywa UNESCO w dziedzinie edukacji pod tytułem „Przyszłość edukacji. Uczyć się, aby stać się” (Futures of Education. Learning to Become) , która ma na celu ponowne przemyślenie i sformułowanie roli wiedzy i edukacji w kształtowaniu przyszłości ludzi i Planety, na której żyją. Ma ona także zaowocować opracowaniem nowego Raportu na temat stanu edukacji na świecie oraz wizji jej rozwoju w przyszłości. Raport, nad którym pracuje już grupa międzynarodowych ekspertów pod kierunkiem prezydent Etiopii, pani Sahle-Work Zewde, ma być przedstawiony w listopadzie 2021 r., podczas 41. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Będzie to czwarty już z kolei globalny Raport na temat edukacji powstający na zlecenie UNESCO. Poprzednio ukazały się:
„Learning to Be: the World of Education Today and Tomorrow”, opracowany w 1972 r. przez Międzynarodową Komisję do spraw Rozwoju Edukacji, pracującą pod kierunkiem Edgara Faure’a.
„Learning: the Treasure Within”, opracowany w 1996 roku przez komisję ekspertów pod kierunkiem Jacque’a Delorsa, która wskazała najważniejsze kierunki rozwoju edukacji w XXI wieku, oraz jej cztery filary: Uczyć się, aby wiedzieć, Uczyć się, aby działać, Uczyć się, aby być i Uczyć się żyć wspólnie.
„Rethinking Education: Towards a Global Common Good”, opracowany w 2015 r., w kontekście Celów Agendy 2030, przez zespół ekspertów UNESCO, a definiujący na nowo rolę edukacji jako wzmacniającej i wspierającej godność, kompetencje i potencjał człowieka w jego relacjach z innymi ludźmi i z przyrodą.
- więcej
Konkurs dla maturzystów
- 07.01.2020 10:26
- Maturzysto, maturzystko! Czy chcesz za darmo studiować w jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce? Weź udział w konkursie na esej, organizowanym przez Fundację Collegium Civitas.
W konkursie udział mogą wziąć tylko tegoroczni maturzyści, uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy 12 lipca 2020 r. będą mieli ukończone 18 lat.
Do 15 stycznia należy zgłosić się do udziału w konkursie, a do 24 lutego – nadesłać esej, którego tematem przewodnim jest „Ja, Polska, Europa, świat – 2040”.
Oprócz indeksów na niepubliczne polskie uczelnie (m.in. Uniwerystet SWPS czy Akademię Leona Koźmińskiego), do wygrania także zaproszenie na spotkanie z profesorami Oxfordu czy Yale.
Szczegóły http://conciliumcivitas.pl/konkurs/
- więcej
10 grudnia: Dzień Praw Człowieka
- 07.01.2020 10:23
10 grudnia: Dzień Praw Człowieka
Tegoroczne hasło Dnia: “Młodzież występuje w obronie praw człowieka” podkreśla znaczenie potencjału i energii młodych ludzi w skutecznym przeprowadzaniu zmian we wszystkich dziedzinach życia. Pod tym samym hasłem zainicjowana została i prowadzona jest przez Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ międzynarodowa kampania, mająca na celu zachęcenie i pobudzenie do działania młodzieży w obronie praw człowieka, przeciwko rasizmowi, mowie nienawiści, agresji, dyskryminacji, a także podkreślenie znaczenia zaangażowania młodych ludzi w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska i zmiany klimatu.
Kampania jest w pewnym sensie kontynuacją ubiegłorocznych obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, w czasie których wielokrotnie podkreślano rolę zaangażowania młodych ludzi we wspólne działania zmierzające do zmian w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej.
Młodzi ludzie zawsze byli głównymi inicjatorami zmian, przeobrażeń i transformacji społecznych, To oni są najczęściej autorami nowych idei i świeżych pomysłów na rozwiązywanie bieżących problemów. Ich aktywne uczestnictwo w życiu publicznym ma zatem zasadnicze znaczenie, szczególnie w kwestiach dotyczących ich własnej, ale także naszej wspólnej przyszłości. Dlatego głos młodych jest tak istotny w realizacji Celów Agendy 2030 dla zrównoważonego rozwoju, których fundamentem jest poszanowanie praw, a przede wszystkim godności człowieka.
W praktyce, młodzi ludzie są często marginalizowani i napotykają trudności w egzekwowaniu swoich praw, właśnie ze względu na wiek. Tegoroczna kampania ONZ ma przyczynić się do zmiany tej niekorzystnej sytuacji i pomóc młodzieży zyskać właściwą pozycję i znaczący głos w debacie na temat szeroko rozumianych praw człowieka. Przyniesie to wymierne korzyści w skali całego globu, nie tylko młodym, ale wszystkim jego mieszkańcom.
- więcej