• 24 stycznia: Międzynarodowy Dzień Edukacji

      • 07.01.2020 10:28
      • W tym roku po raz drugi, UNESCO we współpracy z Centrum Badań oraz Interdyscyplinarności (Centre for Research and Interdisciplinarity - CRI)  zorganizują 24 stycznia wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Edukacji, proklamowanego w 2018 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr A/RES/73/25. Hasłem obchodów w 2020 roku jest “Uczyć się dla ludzi, planety, dobrobytu i pokoju” (Learning for people, planet, prosperity and peace). Służą one podkreśleniu zasadniczej roli edukacji w życiu człowieka i dla zrównoważonego rozwoju.

        W siedzibie UNESCO, w Paryżu, zaplanowano na ten dzień szereg wydarzeń, przede wszystkim dyskusje na temat tego, w jaki sposób edukacja przyczynia się do rozwoju osobistego człowieka, jego dobrobytu, a także do lepszej ochrony Planety i dobrostanu jej pozostałych mieszkańców oraz do wspierania pokoju na świecie. W dyskusjach wezmą udział eksperci międzynarodowi i liderzy w dziedzinie edukacji, w tym także przedstawiciele młodego pokolenia.

        Edukacja, do której dostęp jest podstawowym prawem człowieka, a także dobrem publicznym i publiczną odpowiedzialnością, stanowi jednak dobro luksusowe dla 258 milionów dzieci i  nastolatków niemających dostępu do żadnej szkoły. Wśród 617 milinów analfabetów na świecie , ponad połowa to kobiety i dziewczęta. Nieumiejętność czytania i liczenia dodatkowo pogarsza sytuację czterech milionów dzieci uchodźców z terenów wojen i klęsk żywiołowych, poszukujących nowych miejsc do życia i budowania lepszej przyszłości.

        Bez powszechnego dostępu do wysokiej jakości edukacji większość problemów globalnych, takich jak bieda, głód, wykluczenie i nierówności społeczne, nie zostanie nigdy rozwiązanych.

        W działalności UNESCO edukacja stanowi dziedzinę priorytetową od początku istnienia Organizacji. W październiku 2019 r. ogłoszona została nowa globalna inicjatywa UNESCO w dziedzinie edukacji pod tytułem „Przyszłość edukacji. Uczyć się, aby stać się” (Futures of Education. Learning to Become) , która ma na celu ponowne przemyślenie i sformułowanie roli wiedzy i edukacji w kształtowaniu przyszłości ludzi i Planety, na której żyją. Ma ona także zaowocować opracowaniem nowego Raportu na temat stanu edukacji na świecie oraz wizji jej rozwoju w przyszłości. Raport, nad którym pracuje już grupa międzynarodowych ekspertów pod kierunkiem prezydent Etiopii, pani Sahle-Work Zewde, ma być przedstawiony w listopadzie 2021 r., podczas 41. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

        Będzie to czwarty już z kolei globalny Raport na temat edukacji powstający na zlecenie UNESCO. Poprzednio ukazały się:

        „Learning to Be: the World of Education Today and Tomorrow”, opracowany w 1972 r. przez Międzynarodową Komisję do spraw Rozwoju Edukacji, pracującą pod kierunkiem Edgara Faure’a.

        „Learning: the Treasure Within”, opracowany w 1996 roku przez komisję ekspertów pod kierunkiem Jacque’a Delorsa, która wskazała najważniejsze kierunki rozwoju edukacji w XXI wieku, oraz jej cztery filary: Uczyć się, aby wiedzieć, Uczyć się, aby działać, Uczyć się, aby być i Uczyć się żyć wspólnie.

        „Rethinking Education: Towards a Global Common Good”, opracowany w 2015 r., w kontekście Celów Agendy 2030, przez zespół ekspertów UNESCO, a definiujący na nowo rolę edukacji jako wzmacniającej i wspierającej godność, kompetencje i potencjał człowieka w jego relacjach z innymi ludźmi i z przyrodą.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...