• 10 grudnia: Dzień Praw Człowieka

      • 07.01.2020 10:23
      • 10 grudnia: Dzień Praw Człowieka

        Tegoroczne hasło Dnia: “Młodzież występuje w obronie praw człowieka” podkreśla znaczenie potencjału i energii młodych ludzi w skutecznym przeprowadzaniu zmian we wszystkich dziedzinach życia. Pod tym samym hasłem zainicjowana została i prowadzona jest przez Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ międzynarodowa kampania, mająca na celu zachęcenie i pobudzenie do działania młodzieży w obronie praw człowieka, przeciwko rasizmowi, mowie nienawiści, agresji, dyskryminacji, a także podkreślenie znaczenia zaangażowania młodych ludzi w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska i zmiany klimatu.

        Kampania jest w pewnym sensie kontynuacją ubiegłorocznych obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, w czasie których wielokrotnie podkreślano rolę zaangażowania młodych ludzi we wspólne działania zmierzające do zmian w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej.

        Młodzi ludzie zawsze byli głównymi inicjatorami zmian, przeobrażeń i transformacji społecznych, To oni są najczęściej autorami nowych idei i świeżych pomysłów na rozwiązywanie bieżących problemów. Ich aktywne uczestnictwo w życiu publicznym ma zatem zasadnicze znaczenie, szczególnie w kwestiach dotyczących ich własnej, ale także naszej wspólnej przyszłości. Dlatego głos młodych jest tak istotny w realizacji Celów Agendy 2030 dla zrównoważonego rozwoju, których fundamentem jest poszanowanie praw, a przede wszystkim godności człowieka.

        W praktyce, młodzi ludzie są często marginalizowani i napotykają trudności w egzekwowaniu swoich praw, właśnie ze względu na wiek. Tegoroczna kampania ONZ  ma przyczynić się do zmiany tej niekorzystnej sytuacji i pomóc młodzieży zyskać właściwą pozycję i znaczący głos w debacie na temat szeroko rozumianych praw człowieka. Przyniesie to wymierne korzyści w skali całego globu, nie tylko młodym, ale wszystkim jego mieszkańcom.

      • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta została w Paryżu, 10 grudnia 1948 roku. Zapisano w niej najważniejsze prawa, przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych. Deklaracja stała się podstawą międzynarodowych dokumentów chroniących prawa człowieka. Część późniejszych umów międzynarodowych, dotyczących praw człowieka, zostało opartych na artykułach Deklaracji.

        Ponad pół wieku temu, 16 grudnia 1966 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło dwa dokumenty międzynarodowe, mające do dzisiaj decydujący wpływ na postrzeganie praw człowieka na świecie: Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (ICESCR) oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Razem z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, stanowią one Międzynarodowy Pakt Praw Człowieka, określający obywatelskie, kulturalne, ekonomiczne, polityczne i społeczne prawa, należne człowiekowi od dnia urodzin..

        UNESCO, które powstało tuż po zakończeniu II wojny światowej dla “budowania pokoju w umysłach ludzi”, miało znaczący wkład w powstanie i treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej w Paryżu, 10 grudnia 1948 roku. Zapisano w niej najważniejsze prawa, przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych. Deklaracja stała się podstawą międzynarodowych dokumentów chroniących prawa człowieka. Część późniejszych umów międzynarodowych, dotyczących praw człowieka, zostało opartych na artykułach Deklaracji.

        Zaangażowanie UNESCO w promocję i ochronę praw człowieka zapisane zostało w Akcie Konstytucyjnym, przyjętym 16 listopada 1945 roku, w którym w Artykule 1. zapisano, że ”Celem Organizacji jest popieranie sprawy pokoju i bezpieczeństwa, przez zacieśnianie współpracy między narodami w dziedzinie oświaty, nauki i kultury, dla zapewnienia powszechnego poszanowania sprawiedliwości, prawa, praw człowieka i podstawowych swobód, jakie Karta Narodów Zjednoczonych przyznaje wszystkim ludziom bez różnicy rasy, płci, języka lub religii”. Realizacji tego zadania służy około 60 międzynarodowych instrumentów prawnych: konwencji, deklaracji i rekomendacji, zainicjowanych i przyjętych przez Konferencje Generalne od początku istnienia Organizacji. Większość z nich ma bezpośredni lub pośredni związek z realizacją praw człowieka w podstawowych obszarach działalności UNESCO: edukacji, kultury, nauki, komunikacji i informacji, a w ramach tej ostatniej przede wszystkim w dziedzinie ochrony wolności słowa i swobody wyrażania opinii.

        W bezpośredniej kompetencji UNESCO znalazły się od początku istnienia Organizacji – i pozostają do dziś:

        Prawo do edukacji. (Art. 26 Deklaracji)

        Prawo do swobodnego udziału w życiu kulturalnym społeczeństwa. (Art. 27 Deklaracji)

        Prawo wolności opinii i wyrażania jej. (Art. 19 Deklaracji)

        Prawo do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jego dobrodziejstw. (Art. 27)

        20 grudnia 1993 roku Zgromadzenie Ogólne NZ zdecydowało o utworzeniu stanowiska Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, którego zadaniem jest czuwanie nad tym, by prawa człowieka były powszechnie respektowane.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...