15 kwietnia, godz. 9:00 - 13:00.
Zapraszamy :)
15 kwietnia, godz. 9:00 - 13:00.
Zapraszamy :)
Po nocnej jeździe autokarem zwiedzamy Padwę, a w niej uniwersytet i polskie ślady, m.in. Jan Sobieski, Stefan Batory. Podziwiamy starówkę, bazylikę św. Antoniego i kaplicę Scrovegnich z freskami Giotta z XIV w.
Do centrum Wenecji dopływamy tramwajem wodnym. Po starym mieście oprowadza nas mieszkająca tam Polka Ewa. Wąskie uliczki, po których trzeba iść gęsiego, kanały, wilgotne mury starych domów - to trzeba zobaczyć i żadne zdjęcia nie oddadzą tego klimatu...
Wieczne miasto Rzym. „Cuda, panie, cuda”: Bazylika św. Piotra, Panteon, fontanna di Trevi, zamek św. Anioła, kaplica Sykstyńska, Koloseum.
I to błękitne niebo.
Ostatni dzień we Włoszech to piękna Florencja. Czujemy zmęczenie koniecznością oczekiwania na wejście do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony pewien niedosyt, bo jeszcze długo moglibyśmy odkrywać uroki włoskich miast. A tymczasem... żegnaj Italio i do zobaczenia
To była noc z piątku na sobotę 24/25 marca. Dopisali uczniowie, dobra energia i atmosfera zabawy. Do najpopularniejszych gier należała Mafia, Tajniacy, Taboo oraz Państwa/Miasta. Nie zabrakło muzyki na żywo, wspólnego śpiewania i pizzy. Było fantastycznie!
W dniach 27- 30 marca uczniowie klasy 1g uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez przedstawicieli uczelni. Doskonalili umiejętności językowe i poznawali szeroką ofertę kształcenia proponowaną przez uniwersytet. Wybrali się również na niezwykłą wycieczkę do Berlina. W ciągu jednego dnia udało się poznać historię miasta oraz jego współczesne oblicze, czyli zobaczyć Bramę Brandenburską, Mur Berliński, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Pomnik Holokaustu, legendarne przejście graniczne Checkpoint Charlie, odbyć historyczną wędrówkę aleją Unter den Linden, podziwiać panoramę Berlina z wieży telewizyjnej Fernsehturm oraz
obejrzeć w Muzeum Pergamońskim wyjątkową wystawę, multisensoryczną, która zmienia wyobrażenie o tradycyjnym zwiedzaniu muzeów. Uczniowie mieli okazję przenieść się na chwilę do Azji Mniejszej, do jednego z najwspanialszych hellenistycznych miast- Pergamonu.
W planie warsztatów znalazła się również wizyta w atrakcyjnej zarówno pod względem edukacyjnym, jak i wizualnym szkole Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie. Warsztaty językowe były świetne łączyły zdobywanie umiejętności z odpoczynkiem i zabawą.
Program warsztatów był bardzo bogaty: od 25 do 30 marca uczestnicy brali udział nie tylko w zajęciach językowych, ale także rekreacyjnych, teatralnych, aktywizujących mających na celu ćwiczenie języka francuskiego, poznanie jego melodii, zgłębianie struktur używanych w życiu codziennych.
Uczniowie mieszkali w rodzinach belgijskich. Było to inspirujące i pozwoliło poznać kulturę, kuchnię i życie codzienne Belgów. Rodziny były bardzo sympatyczne.
Była okazja spotkać się z imigrantami z Izraela, Afganistanu, Gwinei, Somalii, Syrii, Iraku i Salwadoru celem poznania ich życia w Belgii, jakie były ich początki, doświadczenia, trudności w nauce języka francuskiego itp.
W ramach zajęć rekreacyjnych uczniowie zwiedzali: Brukselę, groty Rochefort, park dzikich zwierząt żyjących w tzw. Safari.
Gratulujemy naszym wspaniałym uczniom awansu do Finału Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Francji i Frankofonii Romanistyka KUL :
Krzysztofowi Grzechnikowi z 3F, Mateuszowi Kołodziejczykowi, Sofii Hefler-Dukszto, Mikołajowi Stysiałowi i Marii Kabzińskiej z 1F.
Trzymamy kciuki za finał!
Dobry wieczór, Panie Kształcie
Dawno Pana nie widziałam
Niech Pan usiądzie, proszę, przy stole
I porozmawiajmy...
To początek jednego z trzech wierszy Mai Z A C H A R E W I C Z, nagrodzonych w Konkursie LO III Złoty Karton. Mimo że wszystkie koncentrowały się wokół TEMATU tegorocznej edycji - WYTNIJ SOBIE KSZTAŁT, każdy z nich inaczej rozwija tę metaforę, dzięki wrażliwości i refleksyjności naszej młodej Poetki, która twórczo wykorzystuje bogate inspiracje literackie (i nie tylko). Na uwagę zasługuje również różnorodność formalna tych konkursowych utworów. Czy umiecie spojrzeć na KSZTAŁTY oczami Mai? Czy potraficie rozpoznać książki, postaci, motywy, które ukryła w swej poezji?
ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA WIERSZY - zostały one zamieszczone na stronie organizatora konkursu.Link poniżej.
(wpis z 21 marca 2023 r.)
W dniu 20.03.2023 r. nasza szkoła podpisała z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu porozumienie o współpracy i objęciu patronatem klasę biologiczno-chemiczną 2B.
W ramach Festiwalu Frankofonii 2023, klasa dwujęzyczna 1f wzięła udział w warsztatach escape room "W poszukiwaniu Małego Księcia" - chasse su trésor. Zajęcia zostały zorganizowane przez Alliance Française we Wrocławiu, a prowadzone przez Pana Kazimierza Galika.
17.03.2023, sala gimnastyczna budynek B, rejestracja dawców 8.30-11.00. Zapraszamy!
Unia Europejska ustanowiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności!
Z okazji miesiąca Frankofonii w naszej szkole 14 marca obchodziliśmy DZIEŃ JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Z tej okazji klasy wstępne, klasy dwujęzyczne oraz klasy C przygotowały 3 niespodzianki: pokaz tańca Can Can, Pokaz Mody oraz przepyszne naleśniki!
VIII LO to jedyne miejsce na ziemi, gdzie można spotkać w tym samym czasie Polkę, Francuza, braci z Algierii,obywateli Kongo oraz Kamerunu. Wyżej wymienieni goście pojawili się u nas w szkole z okazji obchodów DNIA JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Opowiedzieli nam, jak zaczęła się ich przygoda z językiem francuskim, jak to się stało, że znaleźli się w Polsce, we Wrocławiu.
Co to był za dzień! Były wspólne rozmowy, śpiewy, zabawy! C'était magnifique!
Bardzo dziękujemy ekipie technicznej za przygotowanie nagłośnienia oraz Scena Kamienica i LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu za wypożyczenie strojów do cancana.
Miło nam poinformować, że w zakończonych zawodach w snowboardzie Finału Dolnośląskiego Licealiady Młodzieży
Antoni Berendt (uczeń klasy 2e) zajął II miejsce.
Drużyna chłopców w składzie:
1. Antoni Berendt 2e
2. Michał Cwynar 1g
3. Jan z 3a
zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej szkół dolnośląskich.
Serdecznie gratulujemy!
We wtorek 28.02 gościliśmy w naszym liceum prof. Krzysztofa Simona, wybitnego specjalistę od chorób zakaźnych i chorób wewnętrznych, nauczyciela akademickiego, konsultanta województwa dolnośląskiego w dziedzinie chorób zakaźnych, członka Rady Medycznej przy Ministerstwie Zdrowia.
Pan Profesor podzielił się z nami swoją ogromną wiedzą na temat wielu chorób oraz zagrożeń medycznych i cywilizacyjnych we współczesnym świecie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i odkryliśmy nieznane dla nas fakty.
Bardzo dziękujemy za przybycie i za wykład !!!
zdjęcia: Adam Kaflowski 2a.
Zapraszamy do udziału w etapie szkolnym konkursu wiedzy o Austrii, który odbędzie się 14 MARCA (we wtorek)) na 4 i 5 godzinie lekcyjnej.
Numer sali zostanie podany w kolejnej wiadomości.W etapie szkolnym uczniowie rozwiązują w grupach trzyosobowych test w formie dwujęzycznej (pytania są jednocześnie w języku polskim i niemieckim). Test zawiera pytania zamknięte oraz otwarte na temat m.in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów Austrii.Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, przejdzie do etapu regionalnego, który odbędzie się 21 kwietnia.
Zgłoszenia do konkursu przyjmują nauczyciele języka niemieckiego do 6 marca (poniedziałek).
BARDZO ZACHĘCAMY I SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!
Fizyczno - chemiczny obóz naukowy - Bardo Śląskie 27-28.02.2023 . Uczniowie w pocie czoła zgłębiają tajniki przyrody , przygotowują się do egzaminu maturalnego z fizyki i z chemii.
Było fantastycznie w dniu 10.02.2023. Odbył się wtedy „Turniej walentynkowy Par Mieszanych” w siatkówce zorganizowany przez klasę 3e.
Do turnieju zgłosiło się 16 par, poziom był bardzo wysoki a w wyniku zaciętej rywalizacji najlepszymi duetami okazali się:
I Miejsce: Natalia i Mikołaj z 3e
II Miejsce: Kamila i Jakub z 4e
III Miejsce: Klaudia z 4c i Paweł z 4d
IV Miejsce: Zuzanna z 1f i Chuljun 3b
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju.
Podziękowania za wspaniałe zdjęcia Adamowi Kaflowskiemu i Kamilowi Łukaczykowi z 2a.
Klasa 3e i nauczyciele wychowania fizycznego
Powered by aSc EduPage