Czytanie bajek
PROJEKT „LO VIII CZYTA PRZEDSZKOLAKOM”
Współczesna szkoła i przedszkole wprowadzają dzieci w świat książek poszukując coraz to nowszych sposobów zainteresowania książką i ukształtowania świadomego odbiorcy dzieł literackich. Jeżeli dziecko nie zaspokoi, dzięki książce, podstawowych potrzeb wynikających z wrodzonej ciekawości świata zwyciężą groźni konkurenci czytania-film i telewizja. Ważnym jest aby przygotowanie dzieci do samodzielnego czytania i korzystania z literatury, jako źródła wiedzy, przeżyć i emocji, rozpoczęło się jak najwcześniej. Czytanie jest jednym ze sposobów na umiejętne wspomaganie rozwoju dziecka.
Książki pełnią w życiu dziecka ogromną rolę. Czytanie bajek to nie tylko dobry sposób na rozwijanie intelektu najmłodszych, ale także na modelowanie przydatnych życiowych postaw oraz kształtowanie w nich inteligencji emocjonalnej. A to właśnie umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz prawidłowego ich przeżywania zaowocuje wysokim poczuciem własnej wartości oraz umiejętnością reagowania w każdej sytuacji. Świat bajek zaczarowuje swoim przekazem i odmienia dziecko. Pobudza jego ciekawość, staje się bliższy jego sercu, dzięki czemu lepiej radzi sobie ono ze swoimi problemami.
BAJKI I BAŚNIE mają również ZNACZENIE TERAPEUTYCZNE. Zauważono, że silnie oddziałują na emocje, bo mówią o sytuacjach trudnych z którymi dziecko spotyka się na co dzień. Pokazują sposoby zachowania się, uczą samodzielnego rozwiązywania problemów. Przybliżają obcy, czasem nieznany, pełen zagrożeń i niebezpieczeństw świat ludzi dorosłych, w którym dziecko musi się dopiero nauczyć żyć. Baśnie ukazują problemy życia w sposób prosty i zwarty. Znajdziemy tu odbicie niemal wszystkich dziecięcych tęsknot i problemów, części przygód i wędrówki poza dom rodzinny, obaw, lęków i zawodów. Często spotykane są w tych opowiadaniach motywy bliskie dzieciom, uczucia rodzinne, miłość do matki, ojca, różny stosunek do rodzeństwa. Wszystko to dzieje się w atmosferze "cudowności", magii, fantazji tak bliskich dziecku.
W dziecięcej literaturze pojawiają się prawdziwe problemy. Dzięki tym bajkom dziecko spotyka się z tymi problemami w bezpiecznych warunkach, w ramionach mamy. Słuchając baśni dziecko identyfikuje się z postaciami bohaterów, odnajduje uczucia podobne do własnych, czuje, że pokonanie trudności jest możliwe. Dzieci w wieku przedszkolnym przeżywają różnego rodzaju lęki, obawy oraz pierwsze stresy na przykład: rozstanie z mamą, przedszkolny debiut, pierwsze przyjaźnie, konflikty. Każde dziecko, nawet najszczęśliwsze, mające poczucie bezpieczeństwa i miłości musi przejść przez okres intensywnego lęku, gniewu, buntu i poczucia odosobnienia, jest to całkowicie naturalne i poniekąd potrzebne. Dzieje się tak dlatego, że nikt nie może wykonać za niego tych zadań. Dziecko samodzielnie musi nabyć pewne umiejętności i kompetencje. Bajki pozwalają bez lęku spojrzeć na swoje problemy i uczą jak pomagać sobie samemu w trudnych sytuacjach. Poszerzają wiedzę dziecka o inne wzory dotąd nie znane.
Wykorzystując bajki do celów terapeutycznych, oddziałujemy nie tylko na zmianę postawy dziecka, ale również na jego wyobraźnię oraz moralność. W trudnych sytuacjach życiowych bajkoterapia ma za zadanie wspierać odbiorcę i kompensować jego niezaspokojone potrzeby oraz oczekiwania. Nadrzędnym celem bajkoterapii jest bowiem sprawienie, aby dziecko uwierzyło we własne siły i swoją wartość.
Głównym założeniem projektu „LO VIII czyta przedszkolakom” jest umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem oraz częstego kontaktu z książką, poznawanie utworów literatury dziecięcej oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy aktywności. W trakcie realizacji projektu korzystamy z kilku metod: podającej (przyswajanie), problemowej (odkrywanie), aktywizującej (przeżywanie), praktycznej (działanie). Projekt realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych.
Realizując ministerialny priorytet upowszechniania czytelnictwa należy uwzględnić fakt, iż proces ten zaczyna się od najmłodszych lat i aby skutecznie i efektywnie urzeczywistniać powyższe założenie należy wdrożyć podstawowe elementy popularyzacji czytelnictwa już u najmłodszych. Nasze działania kierunkujemy zatem w stronę dzieci w wieku przedszkolnym włączając jednocześnie w ten proces uczniów naszej szkoły, którzy czytając sami promują aktywną postawę czytelniczą, zachęcają do sięgania po książkę oraz pokazują, że warto czytać.
Angażowanie do powyższych działań młodzieży jest ważnym elementem łączącym ideę propagowania czytelnictwa z jednoczesnym uświadamianiem, iż na takie działania mamy wpływ wszyscy – dorośli poprzez czytanie swoim dzieciom czy młodzi ludzie poprzez pokazywanie przedszkolakom, iż czytają a samo czytanie może być atrakcyjne, ciekawe i połączone z zabawą. Poprzez kontakt z biblioteką uświadamiamy dzieciom jej rolę oraz oswajamy z jej funkcjonowaniem. Dziecko doznaje wielu przyjemnych wrażeń poprzez aktywne uczestnictwo w zabawach z tekstem, odczuwa potrzebę częstego kontaktu z książką oraz posiada intelektualny i emocjonalny stosunek do książki jako źródła wiedzy i przeżyć. Tak wytyczone działania na etapie kształcenia przedszkolnego będą istotne i pomocne w dalszym kontynuowaniu rozwoju i zainteresowań czytelniczych na kolejnych etapach edukacyjnych i w warunkach domowych.
FOTORELACJE Z IMPREZ BĘDĄ ZAMIESZCZANE NA STRONIE GŁÓWNEJ SZKOŁY W ZAKŁADCE PROJEKTY—CZYTANIE BAJEK.
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W dniu 24.11.2015r. w naszej bibliotece szkolnej uczniowie LO Nr VIII (grupa teatralne pani Izabelli Kubickiej) czytała bajki dzieciom z Przedszkola Nr 4. Pięciolatki słuchały opowieści o żółwiu Franklinie i jego przygodach: „Franklin mały zapominalski”, „Franklin uczy się współpracy”, „Franklin zazdrosny o przyjaciela”. Dodatkową atrakcją były piosenki śpiewane przez dzieci i naszych uczniów przy akompaniamencie akordeonu guzikowego, na którym grał Jakub Niczypor z klasy I D.
Wiele entuzjazmu i radości wzbudziła również część taneczna, którą poprowadziła i do której przygotowała układy choreograficzne Daria Machnik z klasy I D. Czas minął bardzo szybko na wspólnej lekturze połączonej z zabawą i przedszkolaki opuściły naszą szkołę w asyście szkolnego krasnala, księżniczki i misia. Po drodze wysłuchali historii o ósemku i dostali ręcznie wykonane zakładki do książek. Zarówno dzieci, uczniowie jaki i nauczyciele obecni na spotkaniu byli zachwyceni lekturą i atrakcjami jej towarzyszącymi.
Słowa uznania i podziękowania kieruję do pani Izabelli Kubickiej i Jej Podopiecznych z kółka teatralnego, którzy włożyli dużo pracy i zaangażowania w naszą imprezę czytelniczą. Efekty naszych poczynań obrazuje załączona fotorelacja.
Doskonałym podsumowaniem spotkania niech będzie stwierdzenia, iż „czytanie uskrzydla”.
Rozwijamy zatem skrzydła i zapraszamy następną grupę przedszkolaków na świąteczne spotkanie z bajkami już 10.12.2015r.
Małgorzata Karaczewska
nauczyciel bibliotekarz