41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie
- 30.05.2017 15:01
W dniach 2–12 lipca 2017 r. w Krakowie odbędzie się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa. Obrady przedstawicieli 21 państw wchodzących w skład tego gremium międzyrządowego skupiają na sobie uwagę całego świata. Będzie je prowadzić prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jako obserwatorzy, w sesji wezmą udział delegacje pozostałych spośród 193 państw sygnatariuszy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Przebieg sesji będzie transmitowany przez Internet.
Uwagę publiczności i mediów w czasie dorocznych sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa przyciągają zwłaszcza dyskusje nad nowymi kandydaturami do wpisu na Listę światowego dziedzictwa. Komitet Światowego Dziedzictwa podejmuje również decyzje w sprawie działań służących ochronie miejsc już wpisanych na tę Listę i przyjmuje uchwały dotyczące systemu ochrony światowego dziedzictwa, zagadnień ogólnych i budżetu.
Ochrona światowego dziedzictwa to dziś złożony system, zbudowany w oparciu o zasady i procedury określone w „Wytycznych operacyjnych do realizacji Konwencji światowego dziedzictwa” oraz prace ekspertów z organizacji doradczych UNESCO – ICOMOS, IUCN i ICCROM. Oprócz rządów państw sygnatariuszy Konwencji UNESCO, które odpowiadają za właściwą ochronę i zarządzanie miejscami zaliczonymi w poczet światowego dziedzictwa, ważną rolę w tym systemie odgrywają bezpośredni opiekunowie tych miejsc i społeczności lokalne.
Z inicjatywy Polski, po raz pierwszy sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa towarzyszyć będą wydarzenia równoległe, przeznaczone dla osób odpowiadających za ochronę miejsc światowego dziedzictwa na szczeblu lokalnym oraz dla przedstawicieli międzynarodowych organizacji pozarządowych: Forum Zarządców i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.
Głównym organizatorem sesji z ramienia Rządu RP jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 19 kwietnia 2017 r. w Paryżu zostało podpisane porozumienie w sprawie organizacji 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Bliższe informacje na temat organizacji sesji, programu obrad i wydarzeń towarzyszących będą publikowane sukcesywnie na stronie internetowej prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Osoby, które będą członkami delegacji rządowej na sesję, mogą już dokonywać wstępnej rejestracji. Specjalny dział na tej stronie przeznaczony jest dla mediów.
- więcej
Zaproszenie na „Błękitny Marsz Pokoju” 10 czerwca w Warszawie
- 30.05.2017 14:58
Zaproszenie na „Błękitny Marsz Pokoju” 10 czerwca w Warszawie10 czerwca 2017 r. w Warszawie, pod hasłem #ChcePokojuNaSwiecie, odbędzie się Błękitny Marsz Pokoju, organizowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa.
Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.
Błękitny Marsz Pokoju poprowadzi Martyna Wojciechowska – dziennikarka, pisarka, podróżniczka, orędowniczka praw człowieka. Do udziału w marszu zaproszono osoby znane ze świata kultury, nauki, biznesu, mediów i sportu, przedstawicieli wszystkich agend ONZ działających w Polsce oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Podczas marszu będzie grała brazylijska grupa bębniarzy „Ritmo Bloco” oraz afrykański zespół „Ricky Lion”.
Organizatorzy zapraszają do wspólnego marszu wszystkich, którym bliska jest idea budowania pokoju na świecie i którzy rozumieją, że jej sukces zależy od zaangażowania każdego z nas.
Marsz rozpocznie się w sobotę 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00, przy zbiegu ulic Nowego Światu i Smolnej w Warszawie. Trasa przemarszu będzie biegła wzdłuż Traktu Królewskiego i zakończy się na Krakowskim Przedmieściu, przy Kościele Wizytek.
Marsz zakończy przemówienie wygłoszone przez Martynę Wojciechowską. Zostaną także wypuszczone w niebo błękitne balony, a uczestników marszu organizatorzy zaproszą do wspólnego zdjęcia.
Głównym motywem kolorystycznym marszu jest błękit. Organizatorzy zachęcają uczestników do ubrania się na błękitno, zabrania na marsz gadżetów w tym kolorze, a nawet pomalowania się na kolor błękitny.
Poparcie dla idei Marszu można wyrazić publikując swoje zdjęcie z hashtagiem #ChcePokojuNaSwiecie na własnym profilu społecznościowym, a także odwiedzając stronę wydarzenia na Facebooku.
- więcej
5 czerwca: Światowy Dzień Środowiska
- 30.05.2017 14:46
5 czerwca: Światowy Dzień ŚrodowiskaŚwiatowy Dzień Środowiska służy przede wszystkim pobudzeniu zainteresowania problemami środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważonej produkcji i konsumpcji. Aktywizuje społeczność międzynarodową do podejmowania działań prośrodowiskowych, zarówno w skali globalnej, jak i w lokalnych społecznościach. Stwarza doskonałą okazję do dyskusji nad kształtowaniem kultury konsumpcyjnej jako niezbędnej dla funkcjonowania społeczeństwa zrównoważonego, zapewniającego każdemu warunki dostatniego życia, a jednocześnie Planecie – możliwość regenerowania swoich zasobów.
W bieżącym roku Dzień obchodzony jest pod hasłem „łączenia ludzi z przyrodą”. Organizatorzy obchodów – Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (UNEP) proponują podjęcie wspólnych działań na rzecz Planety i ochrony jej zasobów, przede wszystkim poprzez oddziaływanie na ludzką świadomość i kształtowanie właściwych postaw.
Głównym pomysłem obchodów Dnia w tym roku są lekcje w naturze. Organizatorzy namawiają wszystkie szkoły we wszystkich regionach świata, aby 5 czerwca lub w którymś z sąsiednich dni, lekcje odbywały się nie w budynku szkolnym, lecz w pobliskim parku, ogrodzie lub w innym zielonym terenie, tak, aby uczniowie rzeczywiście mogli zrozumieć przesłanie Dnia, czując prawdziwe połączenie z naturą. Potrzeba jej ochrony stanie się wówczas naturalna.
- więcej
22 maja: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
- 30.05.2017 14:39
22 maja: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
Tegorocznym hasłem Dnia, obchodzonego już po raz siedemnasty, jest „Różnorodność biologiczna a zrównoważona turystyka”.
„Od ponad 70 lat UNESCO wspiera rozwój badań naukowych i współpracy w dziedzinie bioróżnorodności i ochrony ekosystemów lasów tropikalnych, oceanów czy gór. W ostatnich latach, skutki działalności człowieka, zwielokrotnione dodatkowo przez rozwój populacji i globalne zmiany klimatu – przełożyły się na utratę znacznej części zasobów różnorodności biologicznej w większości ekosystemów na świecie. Musimy wspólnym wysiłkiem znaleźć sposób ochrony pozostałych zasobów, będących naszym wspólnym dziedzictwem i jednocześnie warunkiem zrównoważonego rozwoju w przyszłości.” – napisała Irina Bokova w przesłaniu z okazji Dnia.
UNESCO angażuje się w ochronę różnorodności biologicznej, miedzy innymi wspierając badania i rozwój edukacji w tej dziedzinie. Doskonałą platformę dla tego rodzaju działań stanowią 203 obiekty przyrodnicze na Liście Światowego Dziedzictwa, 669 rezerwatów Biosfery oraz 127 geoparków w 35 krajach.- więcej
21 maja: Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju
- 30.05.2017 14:16
21 maja: Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju
Z okazji Dnia, na świecie odbędzie się wiele wydarzeń służących szeroko pojmowanej promocji kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego. W wielu polskich miastach odbędą się imprezy poświęcone różnorodności kulturowej, prezentacji sztuki, kuchni, zwyczajów różnych krajów lub regionów świata. Specjalne wydarzenie organizuje, podobnie jak w latach ubiegłych, Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, proponując debatę „Różnorodność językowa, różnorodność kulturowa”, międzykulturową Jam Session oraz festiwal smaków i zapachów.
- więcej