1966/67
Rok szkolny 1966/67
Nasze liceum liczy w bieżącym roku szkolnym około młodzieży, posiada 28 oddziałów: IX – 10; X – 10; XI – 8.
Na kierowniczych stanowiskach jak w roku ubiegłym.
W roku szkolnym 1965/66 uczyli:
1. Dyrektor Franciszek Petri 22. A.Krókowska 43. S. Szafrański 2. Vice dyrektor L. Klesza 23. T. Kaklin 44. R. Tarczyński 3. Vice dyrektor Cz. Białowąs 24. W. Kollek 45. M. Trznadel 4. D. Czabańska 25. Z. Lelek 46. H. Witkowski 5. A. Chudzik 26. J. Lisiewska 47. M. Wrzeszcz 6. H. Chwedoruk 27. E. Litak 48. F. Witkowska 7. E. Dasiewicz 28. J. Matusiak 49. B. Ways 8. M. Dobrowolska 29. J. Myrta 50. K. Szantyr 9. M. Dutkiewicz 30. G. Nowak 51. B. Żebrowska 10. A. Dutkiewicz 31. T. Olejnik 52. S. Zarzycki 11. E. Dolecka 32. Cz. Piesiewicz 53. E. Zalewski 12. Fr. Golema 33. E. Piatraszko 54. H. Zuberek 13. K. Gręda 34. O. Rak 55. R. Tyc 14. Cz. Gawryszuk 35. Z. Rogus 15. H. Janiak 36. J. Sereda 16. W. Kwiatkowski 37. J. Stasiak 17. W. Konopka 38. D. Szczurek 18. Z. Kulmatycka 39. F. Szpak 19. A. Kopiec 40. F. Szczot 20. M. Kudłacik 41. J. Szkwarkowska 21. J. Konopka 42. S.Świderska 16 i 17. IX – udział naszego L.O. w I-szym dzielnicowym zlocie turystyki.
17. IX Konferencja rejonowa naszego Ogniska ZNP w Poznaniu.
X. Spotkanie z członkami ZBoWiD.
10. X Otwarcie wystawy "Albumów Tysiąclecia Państwa Polskiego" (966-1966).
Odpowiedzialną za zorganizowanie wystawy była nauczycielka historii ob. Joanna Myrtowa. Na uroczystość zostali zaproszeni oprócz Dyrekcji, Grona Nauczycielskiego VIII L.O. i przedstawiciele organizacji młodzieżowych naszej szkoły, przedstawiciele władz szkolnych V Dzielnicy Psie Pole, Redakcji Gazety Robotniczej i Słowa Polskiego, oraz koledzy historycy X L.O.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ob. Dyr. Fr. Petri. Następnie było rozdanie nagród uczniom za najpiękniej wykonane albumy w postaci dyplomów i książek. Wystawa była otwarta od 10 do 16 X.
W prasie tj. w Gazecie Robotniczej i w Słowie Polskim pojawiły się notatki o wystawie. Oto one.
Z przedstawicieli władz szkolnych wystawę zwiedził wizytator K.O.Ś. ob. Mgr Stefan Grudzień, który do księgi spostrzeżeń o wystawie tak napisał: „wystawa z uwagi na walory dydaktyczne i wychowawcze bardzo wartościowa. Została urządzona z wielkim smakiem, estetyczna i interesująca. Niechaj będzie zachętą dla innych nauczycieli w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań w pracy dydaktyczno-wychowawczej z naszą młodzieżą”
17X 1966r. Stefan Grudzień
/wizytator K.O.Ś./
Koleżanka z Drezna nauczycielka Niemka z Paul-Grund Oberschule, która przyjmowała w ramach przyjaźni naszych uczniów na wycieczce w Dreźnie w roku 1955, była 15. X 1966 we Wrocławiu, odwiedziła naszą szkołę, wyrażając podziw dla estetyki klas , gabinetów przy okazji zwiedziła wystawę „Albumów Tysiąclecia Państwa Polskiego” i tak wpisała do księgi spostrzeżeń o wystawie:
„Die Ausstellung der schönen Schülerarbaiten hat mich serh interessiert, ich danke Inhen.”
("Bardzo mi się podobała wystawa pięknych prac uczniów, bardzo państwu dziękuję")
15.X.1966 r. Marianna Breiner
/Dresden 8021/
Fragmenty organizowania wystawy “Albumów Tysiąclecia Państwa Polskiego"
13. X. Bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie młodzieży z pisarzem wrocławskim Kamilem Giżyckim
15. X. Zarząd Szkolny i ZNS zorganizowały specjalną sesję pod tytułem „Ludowe Wojsko Polskie” i „W każdej potrzebie”
15. i 16. X. Rajd młodzieży dookoła Wrocławia. Nasze Liceum otrzymało I miejsce.
20. X. Występ zespołu wokalno-muzycznego naszej szkoły w radiu.
22 i 23. X. Wycieczka młodzieży ufundowana przez K.O.Ś. Trasa – Kórnik, Rogalin, Poznań, Gniezno, Kalisz.
25. X. Wieczornica poobozowa poświęcona wspomnieniom obozów letnich i wystawa p.t. „ X-lecie 1956-1966 obozów młodzieżowych liceum nr VIII.
Obecni na uroczystości: inspektor szkolny ob. Pasicznik, kierownik ŚWOKT-u ob. Błoński, rodzice, dyrektor VIII L.O. ob. Petri, nauczyciele i młodzież. Sceneria wieczornicy, jej program wokalno-muzyczny oraz film o obozie kol., kol. Marii i Adama Dutkiewiczów oraz kręcony przez ob. Adama Dutkiewicza, dały gościom i młodzieży sumę przyjemnych wspomnień i przeżyć. Wystawa o obozach letnich, na którą złożyły się pięknie wykonane plansze, gazetki i albumy, oraz sama wieczornica dały wyraz ogromnego znaczenia dydaktyczno-wychowawczego obozów młodzieżowych co szczególnie podkreślili inst.. szklony, kierownik z SWOKT-u i dyrektor szkoły.
17. XI. Spotkanie młodzieży z członkami Zarządu Pow. Miłośników Wrocławia, pracowników Muzeum Śląskiego ob. Mgr Alicją Zawiszanką, organizatorką wystawy pt. „Walka narodu polskiego o wyzwolenia Śląska w XIX wieku”. To pożyteczne spotkanie zorganizował ob. Mgr M. Trznadel nauczyciel historii
16. XI. Przed Dniem Nauczyciela
18. XI. Ob. Dyr. Petri otrzymał nagrodę Prezydium Rady Narodowej we Wrocławiu.
19. XI. Dzień Nauczyciela. Odbyła się uroczysta akademia urządzona przez samorząd szkolny. Wielu nauczycieli otrzymało nagrody w szkole za pracę społeczną i dydaktyczną.
21. XI. W naszym L.O. Odbyła się akademia połączona z lampką wina dla kol. Kol. Nauczycieli emerytów. Organizatorem wieczory byli: samorząd szkolny pod opieką naucz. Marii Dutkiewicz, przy współudziale Zarządu Dzielnicowego ZNP.
23. XI. Uczniowie kółka historycznego i kółka Miłośników Wrocławia zwiedzili na Karłowicach Oficerską Szkołę Wojsk Zmechanizowanych
.
Instytucje nauczycielom
Grupy narciarzy obozu zimowego VIII L.O.
Narciarze przed schroniskiem
Lepsza grupa narciarzy przed wyciągiem na Szrenicy (1362 m.n.p.). W dali Kotlina Jeleniogórska.
6. XII. 1966r. Spotkanie z delegacją działaczy turystyki Z.S.R.R. (Leningrad, Moskwa, Sewastopol)
21. XII. I seria VIII Olimpiady Wiedzy o Polsce Świecie Współczesnym.
23. XII. 1966 – 5. I 1967 Obóz zimowy prowadzony przez nauczyciela mgr A. Dutkiewicza
11. I. 1967 II Seria Olimpiady wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
II Wieczornica w Klubie Młodzieżowym pt. „Wspomnienia z zimowiska”
1. II. Disce Puer z języka polskiego, języka rosyjskiego, matematyki i chemii.
3. II. W ramach XIII Konkursu Recytatorskiego w skali ogólnopolskiej odbyły się eliminacje szkolne w naszym liceum
I miejsce otrzymała Mariola Prokopowicz kl. XI h
II miejsce otrzymała Antonina Chmura kl. X b
III miejsce otrzymała Barbara Tkuczyk kl. X d
Wyżej wymienione uczennice zakwalifikowane zostały do konkursu na stopniu dzielnicowym
4. II. Studniówka klas XI
5. II Zabawa młodzieżowa klas IX i X zorganizowana staraniem Samorządu Szkolnego pod opieką kol. Marii Dutkiewicz.
19. II. 20. II. Zlot S.K.K.T. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce
23. II Akademia staraniem Samorządu Szkolnego pt. 25-ta rocznica
28. II Wizyta pracowników Wydziału Oświaty z Poznania.
4. III Szkolny Finał VIII Olimpiady Polska i Świat Współczesny.
I miejsce zajął Jerzy Surowica
II miejsce zajął Adam Safrin
III miejsce zajął Andrzej Wiatrak
Oraz wytypowano 2-ch zawodników rezerwowych: rezerwowych. Snopkowskiego i Andrzeja Białowąsa
8. III. Uroczysta akademia z okazji Święta Kobiet zorganizowana staraniem Samorządu Szkolnego pod opieką kol. M. Dutkiewicz.
Koło Towarzystwa Miłośników Wrocławia w naszej szkole pod opieką mgr M. Trznadla prowadzi ożywioną działalność wśród młodzieży
Urywki korespondencji po kursie.
Wspomnienia nauczycielki języka polskiego z L.O. nr VIII pani Adriany Krakowskiej z kursu języka. polskiego, który prowadziła dla Wietnamczyków Szklarskiej Porębie
Przez półtora miesiąca uczyłam j. polskiego i opiekowałam się 22-osobową grupa obywateli wietnamskich na kursie w Szklarskiej Porębie. W grupie tej znajdowali się inżynierowie, technicy i robotnicy, mający później odbyć 3-letnią praktykę w zakładach przemysłowych.
przemysłowych pierwszym okresie szczególnie wymagali troskliwej opieki, jako że przyzwyczajeni byli do zupełnie innych warunków. Trzeba było pilnować ich jak dzieci, gdyż np. próbowali wyjść na dwór w koszuli /grudzień/ lub z mokrą głową, jedli śnieg – a potem chorowali.
Zrozumiałe, ze nastrój jakim znajdowali się po przyjeździe nie był najlepszy, to też otoczyłyśmy ich serdecznością i uśmiechem. Są zresztą tak mili i sympatyczni, że nie można by było inaczej. inaczej wielką sympatią odnoszą się do Polaków, dużo wiedzą o cierpieniach Polaków w okresie II wojny i wiedzą, że ich dobrze rozumiemy. Są obdarzeni poczuciem humoru i weseli z natury.
Ulubione ich zajęcie w naszych warunkach /domy wczasowe/ to gra w pin-pong, oglądanie telewizji i fotografowanie się.
Najwięcej jednak czasu poświęciliśmy na naukę j, polskiego – wszyscy odznaczali się niezwykłą wprost pilnością i pracowitością. Wyniki jednak były różne – w dużym stopniu zależne od wykształcenia.
Po zakończeniu kursu rozumieli co się do nich mówiło i można było rozmawiać na tematy związane z życiem codziennym. Posługiwali się tylko językiem ojczystym, to też mówiłam do nich wyłącznie po polsku. Początkowo rozmowa opierała się na konkretach. Stopniowo wprowadzałam podstawy gramatyki, którą uznali nie bez racji, za bardzo trudną. Uszczęśliwieni byli, gdy im na pożegnanie powiedziałam, że polskie dzieci także nie przepadają za gramatyką. Niezawodnym sposobem zainteresowania ich było wtrącenie w przykładach słówka związanego z Wietnamem. Inną wielką trudnością była wymowa niektórych głosek, szczególnie c,sz,cz,ż.
Wietnamczycy
Rozstawaliśmy się z wielkim żalem. Wyrażali się o nas nauczycielkach z wielką wdzięcznością i sympatią.
10. III. Eliminacje rejonowe VIII Olimpiady „Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym” odbytej w Technikum Żeglugi Śródlądowej. Udział wzięło dziewięć drużyn. Do finału ustnego doszły drużyny: Technikum Chemicznego Brzegu, Lotniczych Zakładów Naukowych Wrocławia i VIII L.O. zajmując w takiej kolejności miejsca.
Drużyna Technikum Chemicznego uzyskała prawo startu w olimpiadach wojewódzkich
Skład drużyny VIII L.O.
Jerzy Surowiec – kapitan
Andrzej Wiatrak
Adam Safrin
Ryszard Snopkowski - Andrzej Białowąs – rezerwowi
Nasz drużyna w nagrodę otrzymała sprzęt do siatkówki, który przekazała szkole
10. III. Zespół wokalno-instrumentalny naszej szkoły brał udział w części artystycznej na rejonowych eliminacjach VIII Olimpiady „Polska i Świat Współczesny”.
3. IV. ‘Dzień Teatru” – impreza zorganizowana przez kol. M. Wrzeszcz – opiekunkę Koła Miłośników Teatru przy naszej szkole.
8. IV. Zespół wokalno-instrumentalny naszego liceum przygotował specjalną część artystyczną programu z okazji przyjazdu młodzieży i przedstawicieli Dzielnicy Grunwald z Poznania do Dzielnicy Psie Pole.
11. IV. – 14. IV. Mistrzostwa międzyszkolne w piłce siatkowej chłopców. Nasz drużyna zajęła II miejsce.
12. IV. Odbyły się środowiskowe eliminacje szkolnych zespołów artystycznych, w wyniku których, nasz zespół został zakwalifikowany do przeglądu okręgowego.
IV Uczennice klasy X f – członkinie Kółka Miłośników Wrocławia wykonały gazetkę ścienną pt. „Zabytki miasta Wrocławia”, która została przesłana do Towarzystwa Miłośników Wrocławia w związku z konkursem, który odbędzie się w ramach „Dni Wrocławia”. Gazetkę umieszczono w oknie wystawowym przy ul. Świdnickiej.
22. IV. – 23. IV. Uczestnictwo VIII L.O. w dzielnicowych eliminacjach Turnieju Krajoznawczego w Górach Wałbrzyskich. Uczniowie naszej szkoły zajęli IV miejsce: 1. Serowiec, 1. Piotrkowski, 3. Puchała, 4. Rusin. Sarol i Ormowska przeszli do eliminacji wojewódzkich.
24. IV. W Teatrze Kameralnym odbył się Wojewódzki Konkurs pod hasłem „Młodzież poznaje teatr”. Uczestniczki naszej szkoły uczennice klasy IX a Anna Partyn, Alicja Żak, i Lilka Kulikowska zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się w czerwcu w Teatrze Polskim.
29. IV. Uroczysta akademia z okazji Dnia 1-go Maja. Zorganizowana staraniem kol. kol. polonistek Grędy, Wrzeszcz, Pietruszko.
4. V. i 5.V. Nasza szkoła była organizatorem eliminacji wojewódzkich Turnieju Krajoznawczym. Jerzy Surowiec i Andrzej Pietruszko weszli do reprezentacji województwa, a Grażyna Puchała jako rezerwowa.
W dniach 11. V. i 14. V. w Turnieju Kruszwicy Żnina i Bydgoszczy odbył się finał ogólnokrajowy. Piotrkowski przeszedł przez wszystkie eliminacje i zajął II miejsce w Polsce. W nagrodę otrzymał namiot oraz bezpłatną wycieczkę zagraniczną.
V. Mistrzostwa w lekkoatletyce. Nasza szkoła zajęła drużynowo III miejsce.
V. Dzielnicowy przegląd zespołów artystycznych. Starszy zespół naszej szkoły zajął II miejsce a młodszy III miejsce ( brało udział 33 zespoły)
Wczoraj uczniowie wrocławskich szkół zaciągnęli
warty honorowe przy pomniku
Aleksandra Fredry. Na zdjęciu: Uczennice VIII LO i
ich koledzy z technikum Energetycznego przy pomniku wielkiego pisarza(Fot. T. Drankowski)
Z finału Turnieju Krajoznawczego
Fragmenty z wystawy geograficznej pt. „Regiony geograficzne Polski” otwartej 17.VI.1967
Organizatorem wystawy kol. Mgr D. Szczurek
Młodzież ogląda prace swoich kolegów
W naszej szkole przez cały rok odbywały się dwa razy w miesiącu zajęcia w Wieczorowej Szkole Aktywu ZMS. Wykłady i dyskusje prowadzili prelegenci w większości pracownicy naukowi z wyższych uczelni. Szkolenie ukończyły 32 osoby.
27. V – 5. VI. Odbywały się egzaminy dojrzałości
Dopuszczono do egzaminu dojrzałości 238 uczniów
Zdało egzamin dojrzałości 218 uczniów.
VI. W Poznaniu odbyły się międzydzielnicowe zawody sportowe między dzielnicą Psie Pole-Wrocław, a dzielnicą Grunwald-Poznań. Dziewczęta naszej szkoły reprezentowały Psie Pole-Wrocław w piłce siatkowej i lekkiej atletyce.
W ogólnej punktacji zwyciężyło Psie Pole-Wrocław zdobywając puchar przechodni.
6. VI. Finał imprezy pt. „Młodzież poznaje Teatr”. Drużyna naszej szkoły zajęła V miejsce.
7. VI. Zakończenie dzielnicowego konkursu „Czy znam swoje miasto”. Szkoła zajęła I miejsce w części turniejowej, a II miejsce w całości konkursu.
8. VI. Tradycyjna wycieczka dla aktywu Spółdzielni Uczniowskiej ”Ananas” w Góry Bardzkie pod opieką kol. Kudłacik.
11. VI. Okręgowy przegląd szkolnych zespołów artystycznych. Zespół naszej szkoły otrzymał wyróżnienie odpowiadające zajęciu I miejsca.
VI. Młodzież Kółka Zajęć Plastycznych VIII L.O. prowadzonego pod kierunkiem kol. Jadwigi Konopna, urządziła na zakończenie roku szkolnego ciekawą wystawę swych prac. Rysunki, niejednokrotnie o dużych formatach przedstawiają m.in. kompozycje architektoniczne, studia z natury oraz abstrakcje. Uczestnicy Kółka z klas IX i X wypowiedzieli się w wielu różnorakich technikach, ujawniając duże zdolności, które mogli rozwijać na zajęciach pod właściwym kierunkiem. Prócz ćwiczeń młodzież w dziale wiadomości o sztuce zapoznała się z problematyką sztuki współczesnej, architektury wnętrza i jej funkcjonalności, sztuki użytkowej i sztuki ludowej.
Na wystawie zorganizowano ciekawy quiz na temat wiadomości z zakresu sztuki ludowej.
Kółko spełniło swój cel, pogłębiając wrażliwość i kulturę plastyczną.
17. VI. Otwarcie wystawy geograficznej pt. ‘Regiony geograficzne Polski”.
Młodzież zwiedzająca wystawę żywo interesowała się eksponatami, co potwierdza celowość organizowania tego rodzaju przeglądu dorobku uczniowskiego.
Pomysłowo wykonane albumy, wykresy i diagramy ukazały szerokie możliwości inwencji ich twórców.
Wystawę organizowała kol. Nauczycielka mgr Dorota Szczurek.
Oto notatka z dz. Wieczór Wrocławia
24. VI. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1966/1967 zorganizowane przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem koleżanki Marii Dutkiewicz.
Program uroczystości był bardzo mile urozmaicony. W pierwszej części programu przemawiali do młodzieży ob. ob. i dyr. Szkoły Fr. Petri, przedstawiciele władz szkolnych, partii, ZBOWiD i Komitetu Rodzicielskiego.
Rodzicielskiego drugiej części programu starszy zespół wokalno-instrumentalny odegrał szereg ulubionych przez młodzież piosenek przeplatanych wesołymi dialogami i skeczami.
Na zakończenie programu absolwent klasy XI d Jerzy Surowiec pożegnał Grono Nauczycielskie i młodszych kolegów, życząc wszystkim miłych i przyjemnych wakacji, a w dalszej pracy sukcesów.
Migawki z obozów wakacyjnych 1967r.
Obóz wędrowny – lipiec 1967 opiekunami byli kol. Kol. Rosłanowska, Zubik, Białowąs
Słynne koronki z Koniakowa
Fragmenty obozu wędrownego pod opieką kol. kol. Dutkiewiczów 9.VII-27.VII 1967
Trasa Zgorzelec - Spindlerowy Młyn - Jelenia Góra
Migawki obozu trasy Orlich gniazd w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
Opiekunowie obozu kol. kol. M. A. Dutkiewiczowie 25.VI. – 8.VII. 67r.
Jeden z biwaków na tej trasie
Zwijanie obozu