• Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii

      500 uczniów z całej Polski brało udział w udział w Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii organizowanym przez Romanistykę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego KUL.

      Do finału zakwalifikowało się 107 uczestników w tym nasza wspaniała piątka: Maria Kabzińska, Sofia Helfer Dukszto , Mateusz Kołodziejczyk, Mikołaj Stysiał i Krzysztof Grzechnik. Wielkie brawa .

      Po zmaganiach konkursowych odbyły się warsztaty jęzkowo-integracyjne w formie pikniku frankofońskiego oraz występ Teatru Enigmatic, który zaprezentował etiudy pantomimiczne. Nasi finaliści: Mateusz i Krzysztof otrzymali wyróżnienia Jesteśmy z Was dumni!!!

     • Paris, Paris - souvenirs magnifiques!

      Paryż to miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić, zwłaszcza jeśli uczy się języka francuskiego. Tym razem na wycieczkę pojechali uczniowie z klasy 1C i 01 wstępnej dwujęzycznej. Była to świetna okazja aby porozmawiać po francusku i zanurzyć się w kulturze i atmosferze Francji. Było bardzo intensywnie: Panteon, Luwr, Montmartre z Sacré Coeur,  wieża Eiffla, grób Napoleona w Les Invalides, Łuk Triumfalny podróż metrem, rejs statkiem po Sekwanie, spacery uliczkami. I na koniec bajkowy Disneyland. „souvenirs magnifiques!

     • WARSZTATY SKRZYPCOWE

       

       

      Czy skrzypce są tworzone w jednym rozmiarze?

      Ile rodzajów drewna jest wykorzystywanych do ich budowy?

      Czym różnią się instrumenty lutnicze od manufakturowych?

      Czym są: dusza skrzypiec, podstawek, gryf, efy, ślimak, heban, kalafonia?

      Jak długo trzeba się uczyć gry, aby efekt był zadowalający?

      O odpowiedzi na te i inne pytania mogli wzbogacić się uczestnicy warsztatów skrzypcowych, które odbyły się w 15 i 16 marca br. w czytelni biblioteki w budynku A w ramach Sztafety Dobrych Relacji.

      Pani Joanna Podolczak – nauczyciel bibliotekarz - wraz z uczennicami Zosią Pakułą i Weroniką Malec z klasy I B oraz Marcelą Burczyk z klasy 02 zaprezentowały swoje skrzypce, natomiast Marta Jakubczyńska z klasy III C dopełniła zestaw, przedstawiając swoją altówkę (tzw. „większe skrzypce” 😉). A prezentacje nie tylko teoretyczne: nie zabrakło pokazu pięknego brzmienia instrumentów, na przykładzie wybranych krótkich utworów, wykonanych solo i z podkładem z nagrania.

      Miło porozmawiać, spędzić razem czas, nawiązując dobre relacje – szczególnie przy tym, co lubimy i czym chcielibyśmy podzielić się z innymi!  😊

                                                                                            Joanna Podolczak

     • Drzwi otwarte

                                                               15 kwietnia,  godz. 9:00 - 13:00.

                                                                             Zapraszamy :)

     • Obóz matematyczny w Pafos na Cyprze - inny wymiar matematyki.

       

      Klasa 2g (mat-fiz) oswaja maturę i rozwiązuje zadania maturalne z matematyki w... Pafos na Cyprze. Przy okazji uczniowie poznają przyrodę, historię i kulturę tego kraju. Dni matematycznych zmagań przeplatane są zwiedzaniem Cypru.

      "Za nami zwiedzanie zamku i parku archeologicznego w Pafos, wykład z geometrii w starożytnym amfiteatrze i wycieczka do parku narodowego Akamas. A wszystko to okraszone sporą dawką matmy. Zobaczyliśmy miejsce narodzin Afrodyty (Aphrodite's Rock). Miejsce, gdzie według legend grecka bogini piękna wyłoniła się z morskiej piany. Odwiedziliśmy Limassol - drugie co do wielkości miasto Cypru i spacerowaliśmy po ruinach starożytnego miasta Kurion. Nawet tu nie zapomnieliśmy o naszej szkole (patrzcie zdjęcia). Pozdrawiamy z Pafos:) Klasa 2g"

    • MAŁY KSIĄŻĘ W MOJEJ WYOBRAŹNI - wyniki konkursu plastycznego
     • MAŁY KSIĄŻĘ W MOJEJ WYOBRAŹNI - wyniki konkursu plastycznego

      ​Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Liczba prac, które do nas dotarły, przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy 140 prac z wielu miast i miejscowości (Bielany Wrocławskie, Czarków, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Kościan, Łódź, Niemce, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Nysa, Ostrów Wielkopolski, Piastów, Pszczyna, Pyskowice, Rzeszów, Skierniewice, Sosnowiec, Świdnica, Tarnów, Warszawa, Włodawa oraz Wrocław). Tym samym nasz Wrocławski Konkurs Plastyczny bardzo szybko stał się konkursem o zasięgu ogólnopolskim. Wasze prace dostarczyły nam mnóstwo wzruszeń. Dziękujemy za to, że chcieliście poznać lub odświeżyć sobie historię Małego Księcia, który w tym roku świętuje okrągłą rocznicę urodzin i za to, że pokazaliście nam swoje talenty. Wierzcie nam, przy odpakowywaniu prac ochom i achom nie było końca! Serdecznie dziękujemy opiekunom uczestników i nauczycielom, którzy wspierali Was i służyli radą. Dziękujemy również jury, które w sześcioosobowym składzie dokonało trudnego wyboru zwycięskich prac.

      140 konkursowych prac podzieliliśmy na 3 kategorie :

      1. uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych: 50 prac

      2. uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych: 34 prace

      3. uczniowie szkół ponadpodstawowych: 56 prac

      Nagrodzonych uczestników wraz z opiekunami zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu (Rynek 58).

      Prace konkursowe można obejrzeć w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII we Wrocławiu podczas Drzwi Otwartych 15 kwietnia. Nagrodzone w konkursie prace będzie można również zobaczyć w siedzibie Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu w dniach 24-29 kwietnia.

      A oto wyniki konkursu wraz ze zdjęciami nagrodzonych prac. 

      GRATULUJEMY!!!

     • Wycieczka historyczno-geograficzna: Padwa, Wenecja, Rzym, Florencja

      Po nocnej jeździe autokarem zwiedzamy Padwę, a w niej uniwersytet i polskie ślady, m.in. Jan Sobieski, Stefan Batory. Podziwiamy starówkę, bazylikę św. Antoniego i kaplicę Scrovegnich z freskami Giotta z XIV w.

      Do centrum Wenecji dopływamy tramwajem wodnym. Po starym mieście oprowadza nas mieszkająca tam Polka Ewa. Wąskie uliczki, po których trzeba iść gęsiego, kanały, wilgotne mury starych domów - to trzeba zobaczyć i żadne zdjęcia nie oddadzą tego klimatu...

      Wieczne miasto Rzym. „Cuda, panie, cuda”: Bazylika św. Piotra, Panteon, fontanna di Trevi, zamek św. Anioła, kaplica Sykstyńska, Koloseum.

      I to błękitne niebo.

      Ostatni dzień we Włoszech to piękna Florencja. Czujemy zmęczenie koniecznością oczekiwania na wejście do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony pewien niedosyt, bo jeszcze długo moglibyśmy odkrywać uroki włoskich miast. A tymczasem... żegnaj Italio i do zobaczenia

     • Noc planszówek

       To była noc z piątku na sobotę 24/25 marca. Dopisali uczniowie, dobra energia i atmosfera zabawy. Do najpopularniejszych gier należała Mafia, Tajniacy, Taboo oraz Państwa/Miasta. Nie zabrakło muzyki na żywo, wspólnego śpiewania i pizzy. Było fantastycznie!

     • Warsztaty Językowe „W drodze do kariery” na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą dla klasy 1g

      W dniach 27- 30 marca uczniowie klasy 1g uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez przedstawicieli uczelni. Doskonalili umiejętności językowe i poznawali szeroką ofertę kształcenia proponowaną przez uniwersytet. Wybrali się również na niezwykłą wycieczkę do Berlina. W ciągu jednego dnia udało się poznać historię miasta oraz jego współczesne oblicze, czyli zobaczyć Bramę Brandenburską, Mur Berliński, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Pomnik Holokaustu, legendarne przejście graniczne Checkpoint Charlie, odbyć historyczną wędrówkę aleją Unter den Linden, podziwiać panoramę Berlina z wieży telewizyjnej Fernsehturm oraz

      obejrzeć w Muzeum Pergamońskim wyjątkową wystawę, multisensoryczną, która zmienia wyobrażenie o tradycyjnym zwiedzaniu muzeów. Uczniowie mieli okazję  przenieść się na chwilę do Azji Mniejszej, do jednego z najwspanialszych hellenistycznych miast- Pergamonu.

      W planie warsztatów znalazła się również wizyta w atrakcyjnej zarówno pod względem edukacyjnym, jak i wizualnym szkole Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie. Warsztaty językowe były świetne łączyły zdobywanie umiejętności z odpoczynkiem i zabawą.

     • Warsztaty językowe w Belgii dla klas dwujęzycznych francuskich 2f i 3f.

       

      Program warsztatów był bardzo bogaty: od 25 do 30 marca uczestnicy brali udział nie tylko w zajęciach językowych, ale także  rekreacyjnych, teatralnych, aktywizujących  mających na celu ćwiczenie języka francuskiego, poznanie jego melodii, zgłębianie struktur używanych w życiu codziennych.

      Uczniowie mieszkali w rodzinach belgijskich. Było to inspirujące i pozwoliło poznać kulturę, kuchnię i życie codzienne Belgów. Rodziny były bardzo sympatyczne.

      Była okazja spotkać się z imigrantami z Izraela, Afganistanu, Gwinei, Somalii, Syrii, Iraku i Salwadoru celem poznania ich życia w Belgii, jakie były ich początki, doświadczenia, trudności w nauce języka francuskiego itp.

      W ramach zajęć rekreacyjnych uczniowie zwiedzali: Brukselę, groty Rochefort, park dzikich zwierząt żyjących w tzw. Safari.

     • Sukcesy naszych Uczniów

      Dobry wieczór, Panie Kształcie

      Dawno Pana nie widziałam

      Niech Pan usiądzie, proszę, przy stole

      I porozmawiajmy...

      To początek jednego z trzech wierszy Mai Z A C H A R E W I C Z, nagrodzonych w Konkursie LO III Złoty Karton. Mimo że wszystkie koncentrowały się wokół TEMATU tegorocznej edycji - WYTNIJ SOBIE KSZTAŁT, każdy z nich inaczej rozwija tę metaforę, dzięki wrażliwości i refleksyjności naszej młodej Poetki, która twórczo wykorzystuje bogate inspiracje literackie (i nie tylko). Na uwagę zasługuje również różnorodność formalna tych konkursowych utworów. Czy umiecie spojrzeć na KSZTAŁTY oczami Mai? Czy potraficie rozpoznać książki, postaci, motywy, które ukryła w swej poezji?

      ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA WIERSZY - zostały one zamieszczone na stronie organizatora konkursu.Link poniżej.

      (wpis z 21 marca 2023 r.)

  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
   • 717986736
   • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
   • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
   • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
   • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
 • Galeria zdjęć

   brak danych
   • brak danych
   • Lorem ipsum...