• NASZA WIELKA GRECKA PRZYGODA

            W dniach 7. - 16.10. klasa IVc wraz z koleżankami i kolegami z innych klas czwartych odbyła wycieczkę do Grecji - kolebki kultury i cywilizacji europejskiej. W czasie wycieczki przejechaliśmy ponad 5000 km. Odwiedziliśmy groby królów macedońskich w Werginie, poznaliśmy historię i codzienne życie Thessalonik, zawitaliśmy w Delfach - centrum antycznego świata, zwiedziliśmy Ateny i ich najważniejsze zabytki, pojechaliśmy na Peloponez - odwiedziliśmy Korynt, Epidauros, Mykeny oraz perełkę Peloponezu - piękne miasteczko Nauplio. Grecja to również morza, więc nie mogło zabraknąć rejsu na jedną z wysp - popłynęliśmy na rajsko piękną wyspę Skiathos, na której kręcono niektóre sceny do filmu Mamma Mia. W czasie naszego pobytu mieliśmy też okazję poznać grecki styl życia - nie zabrakło tańców, pysznego jedzenia, czy greckiej sielanki na plażach.

          • PARIS....PARIS....

            Paryskie myśli są nadal z nami. Trudno nam wszystkim zapomnieć jesienne kolory Paryża pełne słońca i niezaprzeczalnego uroku jego zabytków, skwerów, szerokich bulwarów, bukinistów nad brzegiem Sekwany i przyjaznej atmosfery. Smak bagietki i wypitej na Montmartrze café noisette przywołuje miłe wspomnienia. Ta szkolna wycieczka spełniła nasze wyobrażenia o mieście królów, mody oraz artystów i zachęciła do odbycia kolejnej podróży do tego miasta, które nigdy nie śpi, by odkryć liczne nieodwiedzone przez nas miejsca i powrócić do tych, które zwiedziliśmy, ale w których pozostaje wiele do zobaczenia.

          • Dzień Edukacji Narodowej

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy naszym Nauczycielom dużo radości, pogody ducha, optymizmu, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów :)

            Chcielibyśmy również podziękować za okazywaną nam wyrozumiałość, cierpliwość oraz wsparcie. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie oraz trud wkładany w naszą edukację.

            Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.

            Przyjmijcie od nas wyrazy uznania.

            Uczniowie Ósemki.

        • Europejski Dzień Języków Obcych
          • Europejski Dzień Języków Obcych

            Podczas dzisiejszego Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego w naszej szkole, Młodsi Ambasadorzy Parlamentu Europejskiego przygotowali stoisko informacyjne związane z tematyką Unii Europejskiej. 
            Były broszury informacyjne, konkursy i upominki. Nagrodą główną były gry planszowe "Traktaty". To edukacyjna gra zręczniościowo-quizowa, w której gracze starają się zdobyć punkty poparcia dla zjednoczenia Europy.  Zawiera pulę 300 pytań, na które gracze odpowiadaja wcielając się w rolę delegatów.

            Przede wszystkim było wielu zainteresowanych uczniów, uczennic i nauczycieli.

            Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
             

          • UNESCO

            22.09.2022, przedstawiciele UNESCO i 15 miast we wrocławskim Ratuszu podpisali Kartę Założycielską Sieci Światowych Stolic Książki. Celem jest pogłębienie międzynarodowej współpracy między innymi w promowaniu literatury.Promowanie literatury i jej twórców, a także podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem to cele powołanej w czwartek we Wrocławiu Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. Poza stolicą Dolnego Śląska przystąpiło do niej 14 innych miast z całego świata.Uroczystość podpisania Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO odbyła się w czwartek w Starym Ratuszu. Deklarację podpisali reprezentanci 15 miast: Akry, Antwerpii, Aten, Buenos Aires, Guadalajary, Incheon, Kuala Lumpur, Madrytu, Montrealu, Lubljany, Strasbourga, Szardży, Tbilisi, Turynu oraz Wrocławia. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA).Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas uroczystości zwrócił uwagę na jeden z zapisów Karty mówiący o tym, że książki są unikatowymi obiektami kultury i budują tolerancję, wzajemne zrozumienie, dialog, pokój, a także pomagają kreować wspólną przyszłość.Idea Światowych Stolic Książki UNESCO stanowi uzupełnienie i jednocześnie rozwinięcie koncepcji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, największego święta literatury i czytelnictwa, które po raz pierwszy obchodzone było 23 kwietnia 1995 roku. W 2001 UNESCO powołało pierwszą Światową Stolicę Książki - Madryt - na roczną kadencję. Kolejne miasta-stolice otrzymują ten tytuł jako nagrodę za przygotowanie wyróżniających się programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku. Obecnie Stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 - Strasbourg.W tym roku UNESCO o powołaniu nowej literackiej sieci międzynarodowej, która programowo i geograficznie uzupełni cele i zadania istniejącej już Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wrocław wchodzi w jej skład jako Miasto Literatury od 2019. Nowo powołana Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO skupiająca byłe, obecne i przyszłe Światowe Stolice Książki ma za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli do kreowania wspólnych projektów i programów budujących społeczną świadomość wagi, jaką dla współczesnego świata mają: literatura i jej twórcy, rynek książki, podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem.Wrocław po podpisaniu Deklaracji stał się pierwszym miastem w Polsce, które współtworzy obie literackie sieci UNESCO.

        • Europejski Tydzień Mobilności
          • Europejski Tydzień Mobilności

            Rozpoczął się dzisiaj Europejski Tydzień Mobilności! Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej 💚

            Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.

          • Dotacje z UNICEF-u

             

            Dotacje z UNICEF-u dla wrocławskiej edukacji

             

            Ponad 24,5 mln złotych dotacji z UNICEF-u, jakie otrzyma Wrocław na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w naszym mieście, popłynie do wrocławskich placówek oświatowych.

            Pieniądze przeznaczone są na ściśle określone cele, w tym m.in. na:

            • przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego (w związku z większą liczbą dzieci w placówkach) - 7,5 mln złotych,
            • organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach – 2 mln złotych,
            • doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych – ponad 1 mln złotych,
            • zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych – ok. 5 mln złotych,
            • szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli – 78 tys. złotych,

             

            • szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych – 10 tys. złotych.

             

            Wrocławskie placówki oświatowe otrzymają także m.in. laptopy i tablety z oprogramowaniem oraz przenośne laboratoria komputerowe (2550 szt. sprzętu).

            Realizacja zadań, w ramach współpracy z UNICEF-em, planowana jest do końca 2022 r.

          • Pomoc zwierzętom

            Kochani!

            Jak zwykle nie zawiedliście. Zebraliśmy mnóstwo karmy, ręczników, kocy i innych rzeczy potrzebnych do przetrwania zwierzętom z Ukrainy. Wszystkie dary zostały dostarczone. Bardzo dziękujemy w imieniu zwierzaczków :)

            Dorota Kowalińska

          • Pokaz doświadczeń z fizyki

            20 czerwca wybraliśmy się tłumnie, grupą ponad 70 osób, aby razem świętować ostatnie dni szkoły na pokazie doświadczeń z fizyki, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

            W wydarzeniu wzięli udział zarówno ci z nas, którzy fizyki uczą się na poziomie rozszerzonym, jak i pasjonaci z podstawy. Wśród eksperymentów z mechaniki, fal i elektrostatyki każdy znalazł coś dla siebie. 

            Niektórym od fizyki aż zakręciło się w głowie. Innych eksperymenty dosłownie elektryzowały.

            Można powiedzieć, że rok szkolny z fizyki  zakończyliśmy z hukiem… który towarzyszył pękającej butelce wypełnionej ciekłym azotem.

        • Obóz naukowy w Krzyżowej
          • Obóz naukowy w Krzyżowej

             Końcówka roku szkolnego to wzmożona praca uczniów klas z rozszerzonym profilem geograficznym na obozie naukowym w Krzyżowej. Cudowne miejsce. Prosty dojazd kolejami dolnośląskimi i ………. . Ktoś powiedziałby, że znowu lekcje! I to ile?!  Jednak był to bardzo udany wyjazd. Poza tym , że musieliśmy wciąż wykazywać zależności pomiędzy…., formułować wnioski, budować ciągi przyczynowo-skutkowe, wykazywać wpływ procesów ….. i w końcu zrozumieć dlaczego latem w Gdańsku dzień jest dłuższy niż w Krakowie, to cała reszta była przyjemnością. Ognisko, rozmowy, spacery, ale też kontakt z historią tego miejsca. Mamy nadzieję, że będziemy tu wracać.
             
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...