Podczas dzisiejszego Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego w naszej szkole, Młodsi Ambasadorzy Parlamentu Europejskiego przygotowali stoisko informacyjne związane z tematyką Unii Europejskiej.
Były broszury informacyjne, konkursy i upominki. Nagrodą główną były gry planszowe "Traktaty". To edukacyjna gra zręczniościowo-quizowa, w której gracze starają się zdobyć punkty poparcia dla zjednoczenia Europy. Zawiera pulę 300 pytań, na które gracze odpowiadaja wcielając się w rolę delegatów.
Przede wszystkim było wielu zainteresowanych uczniów, uczennic i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Europejski Dzień Języków Obcych
Warsztaty językowe na Malcie
W dniach 19.09.-25.09.2022 klasa 2E uczestniczyla w warsztatach językowych Business English na Malcie.
UNESCO
22.09.2022, przedstawiciele UNESCO i 15 miast we wrocławskim Ratuszu podpisali Kartę Założycielską Sieci Światowych Stolic Książki. Celem jest pogłębienie międzynarodowej współpracy między innymi w promowaniu literatury.Promowanie literatury i jej twórców, a także podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem to cele powołanej w czwartek we Wrocławiu Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. Poza stolicą Dolnego Śląska przystąpiło do niej 14 innych miast z całego świata.Uroczystość podpisania Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO odbyła się w czwartek w Starym Ratuszu. Deklarację podpisali reprezentanci 15 miast: Akry, Antwerpii, Aten, Buenos Aires, Guadalajary, Incheon, Kuala Lumpur, Madrytu, Montrealu, Lubljany, Strasbourga, Szardży, Tbilisi, Turynu oraz Wrocławia. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA).Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas uroczystości zwrócił uwagę na jeden z zapisów Karty mówiący o tym, że książki są unikatowymi obiektami kultury i budują tolerancję, wzajemne zrozumienie, dialog, pokój, a także pomagają kreować wspólną przyszłość.Idea Światowych Stolic Książki UNESCO stanowi uzupełnienie i jednocześnie rozwinięcie koncepcji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, największego święta literatury i czytelnictwa, które po raz pierwszy obchodzone było 23 kwietnia 1995 roku. W 2001 UNESCO powołało pierwszą Światową Stolicę Książki - Madryt - na roczną kadencję. Kolejne miasta-stolice otrzymują ten tytuł jako nagrodę za przygotowanie wyróżniających się programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku. Obecnie Stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 - Strasbourg.W tym roku UNESCO o powołaniu nowej literackiej sieci międzynarodowej, która programowo i geograficznie uzupełni cele i zadania istniejącej już Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wrocław wchodzi w jej skład jako Miasto Literatury od 2019. Nowo powołana Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO skupiająca byłe, obecne i przyszłe Światowe Stolice Książki ma za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli do kreowania wspólnych projektów i programów budujących społeczną świadomość wagi, jaką dla współczesnego świata mają: literatura i jej twórcy, rynek książki, podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem.Wrocław po podpisaniu Deklaracji stał się pierwszym miastem w Polsce, które współtworzy obie literackie sieci UNESCO.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia
W dniu wczorajszym odbyło się zebranie SU podczas którego zaprezentowano Kandydatów na Posłów do Młodzieżowej Rady Miasta. Prezydium wybrało 3 Uczniów którzy będę reprezentowali szkołę podczas posiedzeń MRMW. Uczniami tymi są Milena Sz 3d, Saturnin z 3a oraz Milena z 3a.
Serdecznie gratulujemy nowym posłom:)
Warsztaty języka angielskiego na Malcie
Klasa ekonomczno-społeczna 2e przez tydzień będzie doskonalić język angielski na warsztatach językowych na Malcie.
Europejski Tydzień Mobilności
Rozpoczął się dzisiaj Europejski Tydzień Mobilności! Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej
Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
Zaproszenie do konkursu Różne języki - jedna Europa
Jeśli uczysz się języków obcych i interesujesz się europejską kulturą, weź udział w konkursie online organizowanym w ramach Europejskiego Dnia Języków! Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich (liceów i techników) z całej Polski. Pokaż w maksymalnie dwuminutowym filmie, dlaczego znajomość języków obcych jest tak ważna we współczesnym świecie.
Projekt Euroweek
2B (biol-chem) nabiera sił przed nowymi wyzwaniami w szkole liderów Euroweek w Międzygórzu.
Dotacje z UNICEF-u
Dotacje z UNICEF-u dla wrocławskiej edukacji
Ponad 24,5 mln złotych dotacji z UNICEF-u, jakie otrzyma Wrocław na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w naszym mieście, popłynie do wrocławskich placówek oświatowych.
Pieniądze przeznaczone są na ściśle określone cele, w tym m.in. na:
- przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego (w związku z większą liczbą dzieci w placówkach) - 7,5 mln złotych,
- organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach – 2 mln złotych,
- doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych – ponad 1 mln złotych,
- zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych – ok. 5 mln złotych,
- szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli – 78 tys. złotych,
- szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych – 10 tys. złotych.
Wrocławskie placówki oświatowe otrzymają także m.in. laptopy i tablety z oprogramowaniem oraz przenośne laboratoria komputerowe (2550 szt. sprzętu).
Realizacja zadań, w ramach współpracy z UNICEF-em, planowana jest do końca 2022 r.
ROK SZKOLNY 2022/2023
Wykaz podręczników na rok szkolny 2022/2023
Pomoc zwierzętom
Kochani!
Jak zwykle nie zawiedliście. Zebraliśmy mnóstwo karmy, ręczników, kocy i innych rzeczy potrzebnych do przetrwania zwierzętom z Ukrainy. Wszystkie dary zostały dostarczone. Bardzo dziękujemy w imieniu zwierzaczków :)
Dorota Kowalińska
Pokaz doświadczeń z fizyki
20 czerwca wybraliśmy się tłumnie, grupą ponad 70 osób, aby razem świętować ostatnie dni szkoły na pokazie doświadczeń z fizyki, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W wydarzeniu wzięli udział zarówno ci z nas, którzy fizyki uczą się na poziomie rozszerzonym, jak i pasjonaci z podstawy. Wśród eksperymentów z mechaniki, fal i elektrostatyki każdy znalazł coś dla siebie.
Niektórym od fizyki aż zakręciło się w głowie. Innych eksperymenty dosłownie elektryzowały.
Można powiedzieć, że rok szkolny z fizyki zakończyliśmy z hukiem… który towarzyszył pękającej butelce wypełnionej ciekłym azotem.
Obóz naukowy w Krzyżowej
Końcówka roku szkolnego to wzmożona praca uczniów klas z rozszerzonym profilem geograficznym na obozie naukowym w Krzyżowej. Cudowne miejsce. Prosty dojazd kolejami dolnośląskimi i ………. . Ktoś powiedziałby, że znowu lekcje! I to ile?! Jednak był to bardzo udany wyjazd. Poza tym , że musieliśmy wciąż wykazywać zależności pomiędzy…., formułować wnioski, budować ciągi przyczynowo-skutkowe, wykazywać wpływ procesów ….. i w końcu zrozumieć dlaczego latem w Gdańsku dzień jest dłuższy niż w Krakowie, to cała reszta była przyjemnością. Ognisko, rozmowy, spacery, ale też kontakt z historią tego miejsca. Mamy nadzieję, że będziemy tu wracać.
Zaproszenie na debatę: Z Widokiem na Europejski Rok Młodzieży
We wtorek, 21 czerwca 2022 r., Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wraz z partnerami: Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zapraszają na debatę
„Z Widokiem na Europejski Rok Młodzieży”.
Miejsce: Dom Europy, ul. Widok 10, 50-052 Wrocław
Rekrutacja do klasy wstępnej
W rekrutacji do klasy wstępnej mogą wziąć udział kandydaci, którzy zaliczyli sprawdzian predyspozycji językowych. Wyniki sprawdzianu wywieszone są na tablicach przy wejściu do szkoły. Zaświadczenia potwierdzające zaliczenie są do odbioru w sekretariacie.
W rekrutacji do klasy wstępnej mogą wziąć udział również ci kandydaci, którzy napisali sprawdzian predyspozycji w Liceum Ogólnokształcącym nr IX.
Piknik charytatywny w Szczedrzykowicach
W dniach 14-15 maja odbył się kolejny festyn wspierający chore i bezdomne zwierzaki. Tym razem jego głównymi beneficjentami były zwierzęta z Ukrainy.
SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI JĘZYKOWYCH (środa 8 czerwca)
Sprawdzian predyspozycji językowych (do klasy wstępnej) odbędzie się we środę 8 czerwca o godzinie 9.00 w budynku A przy ul. Zaporoskiej. Sprawdzian trwa 90 minut.
Prosimy o wcześniejsze przybycie (najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu), zabranie ze sobą legitymacji szkolnej oraz niewnoszenie na salę telefonów komórkowych oraz innych urządzeń rejestrujących dźwięk czy obraz.
Leadership Academy- warsztaty klas 1e i 2f
W dniach 26-27 maja 2022 klasy 1e i 2f uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez organizację studencką AISEC.
Warsztaty o nazwie "Leadership Academy" pozwoliły uczniom poznać innowacyjne metody pracy z zakresu marketingu, sprzedaży, zarządzania oraz rekrutacji.
Archiwum Aktualności