Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii - I etap szkolny - 16 stycznia (czwartek) - lekcja 3 - sala 39.
Anatomia bez podręcznika - świąteczne wydanie
W ostatni czwartek przed przerwą świąteczną uczniowie klasy II B wzięli udział w sesji anatomicznej, której tematem przewodnim były ryby. W czasie zajęć uczniowie własnoręcznie przeprowadzili sekcje karpia (Cyprinus carpio), identyfikowali i preparowali organy. Nauczyciel omówił również jak rozpoznać świeżą rybę oraz jak ją oskrobać z łusek i filetować. Zajęcia odbyły się w duchu poszanowania żywności
Konkurs tłumaczeniowy dla licealistów Traducteur en herbe
W sobotę 14 grudnia 2024 r. w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się po raz jedenasty coroczny konkurs tłumaczeniowy dla licealistów Traducteur en herbe. W konkursie wzięli udział oczywiście nasi Uczniowie. W ramach konkursu odbyły się również warsztaty przekładoznawcze, które poprowadzili dr Regina Solová i mgr Tomasz Zielnik. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z przekładem tekstu literackiego z języka francuskiego na polski. W tym roku był to fragment kryminału Daniela Pennaca Mon assassin. Tłumaczenia oceniało jury pod przewodnictwem dr Patrycji Krysiak i dr Kai Gostkowskiej, w skład którego weszli studenci i studentki filologii francuskiej oraz studiów romanistycznych. Jury nagrodziło trzy tłumaczenia: I miejsce na podium zajęły Sofia Helfer Dukszto, Wiktoria Darska i Julie Marekwia z klasy 3F, II miejsce przypadło Zofii Popiele, Jowicie Piekarczyk i Lenie Papas-Popowskiej z klasy 1F2, a III miejsce zajęli Jagoda Kogut, Maksymilian Stryjski i Julia Molga z klasy 2F1. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu!Merci beaucoup #Instytut Filologii Romańskiej UWr
6
10 GRUDNIA – AKCJA OGÓLNOSZKOLNEGO CZYTANIA
4Dnia 10 grudnia na 4. godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbyło się OGÓLNOSZKOLNE CZYTANIE. Uczniowie i nauczyciele głośno czytali uprzednio wybrane fragmenty ulubionych książek. Prezentacje poprzedzone były odczytaniem noty biograficznej Olgi Tokarczuk, przygotowanej przez nauczyciela bibliotekarza. W ten sposób upamiętniona została 5. rocznica odbioru Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przez tę jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek.
Akcja czytelnicza na okoliczność Wrocławskiego Dnia Czytania w Szkołach była okazją dla uczniów i nauczycieli do przedstawienia innym literatury, która ich fascynuje, rozwija, przy której odpoczywają, która ich inspiruje i poszerza wiedzę. Dała też sposobność do rozmów o tym, dlaczego warto czytać.
Oto wybrane pozycje, których fragmenty zostały odczytane lub/i było o nich opowiadane:
Powieść obyczajowa, powiastka filozoficzna:
Antoine de Saint-Exupéry - Mały Książę (w wersji niemieckiej! i polskiej)
Albert Camus – Obcy
Vikas Swarup - Slumdog. Milioner z ulicy
Literatura młodzieżowa:
Małgorzata Musierowicz - Opium w rosole
Sabaa Tahir - A z popiołów zrodzi się ogień
Opowiadania:
Olga Tokarczuk – Numery z tomu Szafa
Olga Tokarczuk - Profesor Andrews w Warszawie z tomu Gra na wielu bębenkach
Olga Tokarczuk – z tomu Ostatnie historie
Roland Topor – Sznycel górski z tomu Cztery róże dla Lucienne
Poezja:
Arthur Rimbaud - Sezon w piekle. Iluminacje
Chūya Nakahara - The Poems
Literatura podróżnicza:
Stephen Clarke - Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta
Mark Greenside - Nie będę Francuzem (choćbym nie wiem jak się starał)
Książka historyczna:
Emma Southon - Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii
Literatura japońska:
Toshikazu Kawaguchi - Zanim wystygnie kawa
Osamu Dazai – Zatracenie
Aya Yajima, Tatsuya Endo - Portret rodzinny z serii Spy x Family (light novel)
Jun'ichirō Tanizaki - Pochwała cienia (esej)
Reportaż:
Wojciech Tochman - Eli, Eli
I jeszcze gratka: jedna z uczennic klasy zerowej - Olga Wójciga - odczytała fragment książki SWOJEGO AUTORSTWA (!!) pod wstępnym tytułem Początek przepowiedni.
Czyżby „rosła” nam kolejna OLGA Tokarczuk?
Wniosek: czytelników w naszej społeczności nie brakuje!
Nadal wspierajmy się w tym zakresie i dzielmy się pomysłami na dobrą lekturę! 😊
Wycieczka klas 3g i 3i do Moritzburga i Drezna
12 grudnia 2024 roku 2 klasy 3g i 3i, udały się na wycieczkę do Niemiec. Program jej był atrakcyjny. W pierwszej kolejności rezydencja myśliwska - Pałac Moritzburg (1542), najpiękniejszy w Saksonii barokowy pałac na wodzie ze słynną kolekcją poroża na fasadzie budynku. Po wizycie w Moritzburgu uczniowie udali się do Drezna, zwanego Florencją Północy. Tutaj Adam Mickiewicz napisał III część Dziadów a Juliusz Słowacki opisywał piękno miasta w swoich listach. Spacerując ulicami miasta uczniowie podziwiali arcydzieła barokowej architektury: Pałac Zwinger, Frauenkirche - kościół odbudowany z ruin, Operę Sempera, Hofkirche, Fürstenzug (Orszak Książecy)-mural na białym złocie z Miśni. Na koniec udali się do niesamowitego Muzeum Higieny na lekcję biologii. To interaktywne muzeum nauki zaskoczyło różnorodnością zbiorów, ukazujących pełne spektrum ludzkiego życia. Kopalnia wiedzy dla młodych przyszłych lekarzy. Punktem kulminacyjnym była wizyta na Jarmarku Świątecznym. Do Wrocławia zintegrowani międzyklasowo uczniowie wrócili w świetnych nastrojach. Mimo typowo jesiennej aury to był cudownie spędzony dzień.
Z wnętrza Ziemi w przestworza.
Taką fascynującą podróż odbyła wczoraj 11.12.2024 r. klasa 3e( rozszerzenie z geografii.)
Podzieleni na 2 grupy zjechaliśmy szolą ( górnicza winda) na głębokość 320 m. Przemierzaliśmy chodniki wydrążone przez górnikow. W interesujący sposób ( projekcja filmów, hologramy, demonstracja pracy taśmociągow, kombajnów górniczych, przejazd wagonikami, gawęda przewodników, odsłuchiwanie nagrań prezentujących rozmowy pracujących pod ziemią) dowiedzieliśmy się jak funkcjonowala kopalnia głębinowa.
W jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach pracowaly dawniej dzieci i dorośli.
Nasz podziemny spacer zakończyliśmy w szynku ( najniżej położony pub), by nieco nabrać sił.. Szola wywiozła nas szczęśliwie na powierzchnię .
A my w dobrych nastrojach udaliśmy się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Największy tego typu obiekt w kraju ma interesującą bryłę, ale najlepsze czekało
w środku. Astronom zaprezentował gwiazdozbiory jesienno- zimowego nieba.Pózniej poznawaliśmy Saturna i jego osobliwości. Przy pięknej muzyce,w wygodnych fotelach przenieśliśmy się w miejsce , gdzie niewielu dociera.
To był naprawdę piękny dzień, który wzbogacił naszą wiedzę geograficzną.
II Drużynowy Konkurs Geologiczny
4.12.2024 r. nasza szkolna reprezentacja w składzie Karolina Nosal, Bartek Kosz, Łukasz Kaczmarek z klasy 3c zajęła 1. mejsce w Drużynowym Konkursie Geologicznym. Do zawodów przystapiły 24 zespoły z wrocławskich i nie tylko szkól ponadpodstawowych. Zadanie polegało na rozpoznawaniu minerałów i skał , wykazywaniu się biegłością i świetną znjomością procesow geologicznych towarzyszących ich powstawaniu.
Po pierwszej fazie wyłoniono 6 drużyn, w tym dwie ! z Ósemki.
Najlepsi z najlepszych to Ósemkowe Trylobity.
Za nami na podium LO nr XII i V. Gratulacje i szacunek dla Zwycięzców.
Podziw dla debiutantek z klasy 3e Hani Bonieckiej, Martyny Polarczyk i Wiktorii Gierach, które znalazły się w pierwszej szóstce.
ucząca oba zespoły Maria Bogdanowicz.
60 LAT OD MATURY!!!
Absolwenci klasy 11c z 1964 roku
proszeni są o kontakt
w związku z propozycją spotkania.
Zgłoszenia prosimy kierować do:
Zofia Gwardiak tel. 607 301 521
Wiesław Andrzejewski tel. 606 183 979
Do zobaczenia!
Wyniki Maratonu Językowego
Z wielką przyjemnością informuję, że zdobyliśmy III.miejsce na Maratonie Językowym!
XXV edycja szkolnego konkursu foto8lo
Z O B A C Z C I E Z W Y C I Ę S K I E Z D J Ę C I A !
W jesiennej edycji konkursu foto8LO inspiracją naszych szkolnych fotografów było MALARSTWO i obrazy GOI, MONETA, BANKSY'EGO, ŁEMPICKIEJ, a także kadry z filmy "Mary Poppins"
Zobaczcie sami efekt zamiany PĘDZLA na OBIEKTYW!
Program Fulbrighta
18 listopada gościała w naszej szkole Devon StackonisStudentka i Badaczka ze Stanów Zjednoczonych specjalizujaca sie w malarstwie oraz grafice warsztatowej.
W czasie wykładu uczniowie klas 3b, 2a oraz 2f1 dowiedzieli się o mozliwościach jakie daje Program Fulbrighta. Wśród absolwentów i absolwentek programu Fulbrighta na świecie znajduje się m.in. 62 laureatów Nagrody Nobla i 89 laureatów nagrody Pulitzera. W Polsce Program Fulbrighta działa już od 1959 r. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, po którym był czas na pytania i swobodne konwersacje.
Klasa 3 g na niezwykłej wycieczce do Krakowa i Zabrza
7Ambitni uczniowie z klasy 3g celem zgłębienia wiedzy z języka polskiego i geografii wybrali się w dniach 04.11-06.11.2024 na jedyną w swoim rodzaju naukową wyprawę. Poszukując inspiracji do konstruowania tekstów literackich, odwiedzili niezwykłe miejsca dawnej stolicy Polski, Krakowa, gdzie na każdym kroku krzyżują się ze sobą: sztuka, architektura i historia. Lista miejsc, któreodwiedzili: Wawel-dawna siedziba polskich królów, wawelska katedra, groby królewskie, dzwon Zygmunta, Smocza Jama, Rynek Główny, wpisany na światową listę UNESCO,800-letni Kościół Mariacki, Sukiennice, Podziemia Rynku Głównego, czyli labirynt, z ekspozycją pozwalającą przenieść się w czasie, poznać najdawniejsze dzieje miasta i zwyczaje mieszkańców, Krakowski Kazimierz Chrześcijański i Żydowski. Był też czas na posmakowanie słynnych zapiekanek królewskich na Placu Nowym i kawę w kawiarni artystycznej Jama Michalikowa.
Trzeciego dnia, przyszli inżynierowie, ruszyli na górniczą szychtę do Zabrza, na podziemny spacer górniczy, aby poznać techniki wydobycia czarnego złota czyli węgla kamiennego od XVIII wieku do czasów współczesnych. W pierwszej kolejności udali się do Zabytkowej Kopalni Guido, powstałej w 1855 roku.Następnie odbyli podziemną podróż w czasie w Sztolni Królowa Luiza, powstałej w roku 1791. Największych wrażeń dostarczył, podziemny spływ łodziami, historycznymi, ciemnymi wyrobiskami o długości 1100 m. A pan przewodnik podkreślał magię miejsca, godoł po ślonsku o duchach kopalni, strachach i legendach.Podziemne górnicze królestwo odkryło przed uczniami tajemnice niezwykłego, industrialnego świata Górnego Śląska.
Z górniczym pozdrowieniem Glückauf!
Obóz naukowy historyczno-geograficzny Kraków -Wieliczka
W środę 23.10 klasy 3D i 1C pojechały do Krakowa i Wieliczki. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach, w którym oglądali wystawę XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Później tego dnia grupa miała okazję zwiedzić trasę turystyczną kopalni soli w Wieliczce.
Czwartkowy poranek mimo zimnej pogody, nie przeszkodził w spacerze po Wawelu, w zwiedzaniu Katedry Wawelskiej i Kościoła Mariackiego. Popołudnie uczniowie spędzili zwiedzając Muzeum Książąt Czartoryskich.
W ostatnim dniu, przed powrotem do Wrocławia, grupa wybrała się na Kazimierz, by zapoznać się bliżej z historią krakowskich Żydów. Następnie idąc w stronę Wawelu uczniowie zwiedzili Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Klasztoru Augustianów oraz Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława, gdzie mogli spróbować leczniczej wody bogatej w minerały. Na sam koniec wycieczki odbyło się zwiedzanie komnat na Wawelu.
Archiwum Aktualności