Sukcesy naszych uczniów w konkursach w ramach Magnum Praemium Wratislaviae
10 kwietnia odbyła się ostatnia część XVII Powiatowego Projektu Magnum Praemium Wratislaviae, którego temat w tym roku brzmiał: Barokowe skarby Wrocławia.
Finałowy etap Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia, Wratislavia Aeterna, był okazją, by Jakub Kłak z klasy 3b oraz Jan Lis i Bartosz Kuczyński z klasy 3h zaprezentowali przed jury trzy barokowe zabytki Wrocławia. Za formę, w jakiej przekazali swoją wiedzę oraz za eleganckie i pełne humoru wystąpienie otrzymali II miejsce. Dodatkowo Jan Lis znalazł się na II miejscu w części teoretycznej konkursu.
W kolejnej części wydarzenia przyznano nagrody za Konkurs Fotograficzny - Wrocław na fotografii, w którym III miejsce zdobyła Zuzanna Altman z klasy 2i, a wyróżnieniem uhonorowano Dominikę Babulę z klasy 3b.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników! Życzymy dalszych sukcesów oraz nieustannego poszerzania wiedzy o Wrocławiu.
Wycieczka edukacyjna do Włoch - Toskania i Wenecja
W dniach 28.03-04.04 odbyła się wycieczka do Włoch, podczas której mieliśmy okazję podziwiać i zwiedzać przepiękną Toskanię oraz Wenecję. Odwiedziliśmy Weronę, gdzie przypomnieliśmy sobie historię Romea i Julii, dowiadując się, że balkon w oknie bohaterki jest jedynie wytworem kultury i teatru. Spacerowaliśmy także po ulicach Bolonii, zwiedzając rynek oraz jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Zatrzymaliśmy się również w Vinci - rodzinnym miasteczku słynnego Leonarda da Vinci, a także w kameralnej Pistoi, Lucce i Pizie, gdzie po za zdobywaniem wiedzy mieliśmy okazję zrobić kultowe zdjęcie na tle Krzywej Wieży.
Nie mogło również zabraknąć stolicy regionu, Florencji, gdzie spacerowaliśmy po galeriach, podziwiając dzieła, które na co dzień oglądamy w podręcznikach, piękne bazyliki i malownicze uliczki. Florencja to miasto m. in. Dantego Alighieri, Michała Anioła, czy Leonarda da Vinci, którego obecność towarzyszyła nam przez całą podróż. Odwiedziliśmy m.in. Galerię Uffizi oraz Muzeum Opera del Duomo. Na koniec naszej podróży udaliśmy się do słonecznej Wenecji, gdzie m.im przeszliśmy się po Placu Świętego Marka i zwiedziliśmy Pałac Dożów.
Oczywiście, wycieczka to także poznawanie kultury, a przy tym kuchni, więc nie zabrakło przerw na tiramisu, cornetto, kawę, pizzę, kanapkę panini oraz pyszne gelato.
XVII POWIATOWY KONKURS Wrocław na fotografii - Architektoniczne skarby wrocławskiego baroku
Nasze miasto utrwaliły na fotografii - w tym roku z sukcesem -
ZUZANNA ALTMAN i DOMINIKA BABULA,
których zdjęcia zostały docenione w XVII Powiatowym Konkursie
"Wrocław na fotografii - Architektoniczne skarby wrocławskiego baroku".
✅ III miejsce zajęła Zuzanna Altman dzięki pracy "Symetryczne odbicie"
✅ wyróżnienie otrzymała Dominika Babula za pracę "Oratorium Marianum".
kliknij "Więcej", aby zobaczyć zdjęcia
Sukcesy naszych uczniów na XLVIII OLIMPIADZIE JĘZYKA FRANCUSKIEGO
Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów w XLVIII Olimpiadzie Języka Francuskiego:
Mateusz Kołodziejczyk z kl.3f uzyskał tytuł Laureata XLVIII OJF
Judyta Opania z kl. 4f uzyskała tytuł Finalistki XLVIII OJF
Serdecznie gratulujemy Wam oraz Nauczycielom prowadzącym
NAJPIĘKNIEJSZY KRAJOBRAZ FRANCJI - wyniki konkursu plastycznego
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane prace.
Dziękujemy opiekunom uczestników i nauczycielom, którzy wspierali Was i służyli radą. Dziękujemy również jury, które w pięcioosobowym składzie dokonało trudnego wyboru zwycięskich prac.
Nagrodzonych uczestników wraz z opiekunami zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 12:00 w siedzibie Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu (Rynek 58).
A oto wyniki konkursu wraz ze zdjęciami nagrodzonych prac.
GRATULUJEMY!!!
3
WROCŁAW-LWÓW międzynarodowy projekt edukacyjny
15W dniach 22-29 marca gościliśmy grupę młodzieży ukraińskiej z liceum im. Iwana Franki we Lwowie. Projekt miał na celu integrację językową i kulturową, wzajemne poznanie polskich i ukraińskich tradycji oraz zrozumienie jak ważne są wartości takie jak tolerancja i integracja.
Dziewczęta mieszkały w rodzinach polskich, chodziły na lekcje ze swoimi korespondentkami, a po lekcjach cała grupa polsko-ukraińska zwiedzała Wrocław lub brała udział w różnych zajęciach.Na przykład, pierwszego dnia poszliśmy do szkoły ukraińskiej prowadzonej przez fundację Unbreakable Ukraine na zajęcia integracyjne Polska-Ukraina: różnice i podobieństwa.
Nasza grupa uczestniczyła również w spotkaniach i rozmowach z Prezydentem miasta Wrocławia panem Jackiem Sutrykiem, z Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu panem Yuriijem Tokarem oraz z Prezydium Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
Spotkaliśmy wspaniałych ludzi. Serdeczna troska i wsparcie jaką otoczył nas pan Kazimierz Pabisiak, prezes Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Św. Jadwigi było nieocenione. Pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich, przy campusie Politechniki, otrzymaliśmy cenną lekcję historii oraz przesłanie pokoju i tolerancji.
Ks. Andrzej Michaliszyn z Parafii Grekokatolickiej z wielką życzliwością i zaangażowanem oprowadził nas po cerkwi, gdzie mieliśmy okazję podziwiać ikony Jerzego Nowosielskiego i barokową kaplicę Hochberga.
Z kolei pan dr Maciej Trzciński, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, w niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży skomplikowaną historię naszego miasta i regionu podczas wizyty w Arsenale, której wisieńką na torcie było obejrzenie bardzo interesującej wystawy "Kresy Europy" zwierającej eksponaty ze skarbca Lwowskiego Muzeum Narodowego, ewakuowane ze Lwowa powodu wojny w Ukrainie.
Artykuł o tym przedsięwzięciu pojawił się również w Kurierze Galicyjskim, lwowskiej prasie w języku polskimhttps://www.facebook.com/share/p/165VviRzks/
podziękowania dla:
Rada Rodziców przy LO nr VIII
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Jarosław Krauze https://www.facebook.com/share/15qGDbFNh6/?mibextid=wwXIfr
https://www.facebook.com/Fundacjaswjadwigi/?locale=pl_PL
https://www.facebook.com/ugcc.wro/
https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/museum/militariow/
Dzień Edukacji Prawnej
Z okazji Dnia Edukacji Prawnej klasy 2e i 2c wzięły udzial w spotkaniu z zastępcą notarialnym panią Agatą Skowroń. W ciekawy sposob dowiedzieliśmy się o podstawach prawa, jak zostać notariuszem i dlaczego jest to zawód zaufania społecznego. Jaka jest róźnica między notariuszem i zastępcą notarialnym oraz jaką drogę edukacyjną należy pokonać, by zdobyć taki zawód. W części praktycznej rozwiazywaliśmy kazusy i calkiem dobrze nam to się udawało.
Nieznajomość prawa szkodzi... a wiedza na jego temat ułatwia życie.
POLSKIE TAŃCE NARODOWE - KONCERT EDUKACYJNY W NFM
„POLSKIE TAŃCE NARODOWE” to tytuł kolejnego koncertu edukacyjnego w Narodowym Forum Muzyki, w którym 18 marca uczestniczyła grupa uczniów z różnych klas. Było to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego REPREZENTACYJNY DOLNOŚLĄSKI ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „WROCŁAW” zaprezentował tańce związane z polską tradycją, kulturą i historią, jak polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek. Uwagę słuchaczy skupiono również na detalach kostiumów członków zespołu – stroju kujawskiego, łowickiego, krakowskiego i stroju Księstwa Warszawskiego. Występy taneczne przeplatane były pieśniami ludowymi, prezentacją instrumentarium kapeli i demonstracją figur tanecznych.
Jak widać, nasze miasto też może poszczycić się pięknym zespołem, którego wtorkowy występ był niezapomnianą promocją bogactwa kultury szlacheckiej i ludowej wśród młodych odbiorców.
Czekamy na kolejne propozycje NFM, bo każdy koncert to inny świat – niepowtarzalny… 😊
Eko-rewolucja - twój wpływ, nasza przyszłość
Właśnie zakończyłyśmy nasze warsztaty dotyczące zmian klimatycznych, które zorganizowałyśmy w ramach projektu Zwolnieni z Teorii. Podczas zajęć uczniowie z klas, które odwiedziłyśmy, dowiedzieli się, w jaki sposób codzienne działania i wybory wpływają na klimat oraz co każdy z nas może zrobić, aby przyczynić się do jego ochrony. Nasze warsztaty nie ograniczały się jedynie do teorii - uczestnicy mieli okazję skorzystać z innowacyjnej aplikacji na goglach VR, stworzonej przez wrocławską firmę Human Partner sp.z o.o. Dzięki niej mogli wirtualnie przenieść się do przyszłości i lepiej zrozumieć skalę wyzwań, przed którymi stoi nasza planeta. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie zainspirują uczestników do podejmowania bardziej świadomych decyzji oraz aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.
Hanna Kowalska 1f1
Wiosenny Przegląd Talentów
8W czwartek 20 marca w naszej szkole odbył się coroczny Wiosenny Przegląd Talentów.
W tegorocznej edycji mieliśmy okazję usłyszeć skrzypce, pianino, piękne wokale, a nawet metal w wykonaniu dwóch zespołów. Plebiscyt na najlepszy występ wygrał zespół Paraolimpiada. Serdeczne gratulacje!
Z całego serca dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
uNIEzależniaMY – Uzależnienia? To nie MY!
Z Fundacją PozyTYwka współpracujemy od wielu lat.
Tym razem uczestniczymy w kampanii edukacyjnej „uNIEzależniaMY – Uzależnienia? To nie MY!”. Celem kampanii jest propagowanie profilaktyki pozytywnej i zdrowego stylu życia.
Kampania ma szeroki zakres. Obejmuje działania na rzecz uczniów, nauczycieli a także rodziców.
Jest pozytywna i kolorowa. Zostaliśmy wyposażeni w bogate pakiety edukacyjne: książeczki, przypinki, ołówki, zestawy komiksów-ulotek a także w scenariusze lekcji do przeprowadzenia w klasach. Dzieje się! :)
Spotkanie klasy 4d - matura 1975
Nasz absolwent pan Zdzisław Żak organizuje spotkanie klasowe, z okazji 50 rocznicy ukończenia szkoły. Absolwenci, którzy ukończyli klase 4d w roku 1975 proszeni są o kontakt w tej sprawie na adres mailowy: z56@wp.pl
Konkurs filmowy „Mój sąsiad i ja w Europie. Uczniowie z Saksonii i Dolnego Śląska w dialogu”.
Regionalna Komisja Konkursowa wyłoniła pięć zwycięskich filmów w konkursie „Mój sąsiad i ja w Europie. Uczniowie z Saksonii i Dolnego Śląska w dialogu”.
Laureatkami konkursu zostały m. in. nasze uczennice uczennice Weronika z klasy 3h i Zuzanna z klasy 3e, za film pt. „Wrocław – nasze miasto / Wrocław – Our City”. W nagrodę zostały zaproszone wraz z opiekunką panią Katarzyną Sroką na 5-dniowe polsko-niemieckie warsztaty, które odbędą się w Mieście Europejskim Görlitz/Zgorzelec w terminie 19 – 23 maja 2025 r.
Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
"Mały Książę" w Teatrze Muzycznym Capitol w reżyserii Maksymiliana Stryjskiego.
Niech żałuje ten, kogo nie było! Gdzie? W Teatrze Muzycznym Capitol na Scenie Ciśnień 26 lutego br. na premierze " Małego księcia" w reżyserii naszego ucznia Maksymiliana Stryjskiego.
Głównym motywem przedstawionym w spektaklu jest zatracenie dziecinności w dorosłym życiu i tego jakie to jest przykre i smutne.
Dlaczego warto zobaczyć spektakl, który przenosi nas w sentymentalną podróż do świata dziecięcej wyobraźni? Interpretacja Maksymiliana ukazuje historię młodego chłopaka, który podróżuje przez życie. Jest to "Mały książę" z innej perspektywy. Żadna recenzja nie odda klimatu spektaklu, najlepiej iść do teatru i samemu ocenić.
Na pochwałę zasługuje bardzo ciekawa i kolorowa scenografia (mnóstwo piłek i balonów), charakteryzacja, podkład muzyczny i gra aktorów w szczególności Joanny Grodeckiej oraz Maksymiliana Stryjskiego.
DEMONSTRATIO AD OCULUS
Dnia 13 marca 2025r, klasa 2a wraz z wychowawczynią, miała możliwość obserwować rozprawę w sądzie okręgowym we Wrocławiu. Była to lekcja edukacji prawnej w czasie, której uczniowie poznali w praktyce pracę wymiaru sprawiedliwości.
Bardzo dziękujemy Pani Joannie Podwin, rzecznikowi biura prasowego SO, za opiekę nad nami podczas wizyty w sądzie. Pani rzecznik przedstawiła strukturę sądu oraz zarys procesu, którego mieliśmy być świadkami. Doceniamy profesjonalne przygotowanie naszego spotkania oraz przekazanie mam wielu ciekawostek.
Po zakończonym procesie młodzież rozmawiała z Panią sędzią Agnieszką Marchwicką, zadając pytania dotyczące obejrzanej przez nas rozprawy. Dziękujemy za poświęcany nam czas!
Był to dzień pełen emocji i wartościowych doświadczeń. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość zapoznania się z ciekawą, ale też trudną i odpowiedzialną pracą sędziego.
To już nasze kolejne spotkanie z cyklu intersujące zawody.
KONKURS RECYTATORSKI ZS nr 3 pod patronatem Wrocławskiego Teatru Współczesnego
W 2001 r. w wywiadzie dla Polityki CZESŁAW MIŁOSZ powiedział o sobie:
Kiedy o życiu ja mam mało do powiedzenia. Tak niespodziewane rzeczy mi się przytrafiły, że stale się dziwię. Tylko się dziwię.
I właśnie to Miłoszowe zadziwienie życiem jest stale obecne w jego wierszach,
których interpretacja zapewniła dwójce naszych uczniów miejsca na podium:
✅ JULIANNA PODLEJSKA - I MIEJSCE
✅ KACPER POŁOBIATKO - III MIEJSCE
w XV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Mówionej I Śpiewanej CZ. MIŁOSZA, organizowanym przez ZS nr 3, pod patronatem Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Kolejny sukces w Konkursie Krasomówczym
Z przyjemnością informuję, iż Maja Adamiak, uczennica klasy 2f1, będzie reprezentować nasze liceum w finale Konkursu Krasomówczego International Public Speaking, organizowanym przez The English-Speaking Union w Gdańsku.
Zwycięzca konkursu o tytuł najlepszego mówcy będzie miał zaszczyt reprezentowania naszego kraju w międzynarodowym finale w Londynie.
Wraz z Mają Adamiak w etapie regionalnym, 4 marca 2025 r., naszą szkołę reprezentowały Amelia Dervishi oraz Amelia Orzechowska z klasy 2f1.
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy udanych występów!
OBÓZ MATEMATYCZNY
Na przełomie lutego i marca klasa 4g (mat-fiz) przebywała na obozie matematycznym w Marianówce, w Kotlinie Kłodzkiej. W trakcie czterodniowego wyjazdu rozwiązywaliśmy zadania maturalne z zakresu rozszerzonego. Nie zabrakło też czasu na integrację: bilard, ognisko czy górskie spacery. Dziękuję Panu Tomkowi za pomoc w przygotowaniu wyjazdu, Panu Mariuszowi za organizację i opiekę nad Uczniami oraz całej klasie 4g za wszystkie nasze wspólne wyjazdy:) N.S.
Archiwum Aktualności