• 26 POWODÓW, ABY POKOCHAĆ JĘZYK NIEMIECKI

• 08.02.2022 11:25
      • Propozycja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych.

26 POWODÓW, ABY POKOCHAĆ JĘZYK NIEMIECKI

propozycja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych

Cele zajęć:

- motywowanie do nauki języka niemieckiego

- budowanie pozytywnego nastawienia oraz pozytywnego obrazu zachodnich sąsiadów

- nauka otwartości i tolerancji dla innej kultury

Czas trwania warsztatów: 90 minut

Scenariusz zajęć:

1. Mapa Niemiec

Na tablicy zawieszamy kolorową mapę Niemiec z charakterystycznymi miejscami

i obiektami. Uczniowie otrzymują wycięte z kartoników kropki w dwóch kolorach: zielonym i niebieskim. Zieloną kropkę przyklejają na mapie w tych miejscach, które odwiedzili w Niemczech a niebieską tam, dokąd chcieliby np. pojechać.

2. Co pochodzi z Niemiec?

Na wyeksponowanym pośrodku sali stole gromadzimy przedmioty charakterystyczne dla różnych krajów: kangura, czekoladę Toblerone, miniaturkę wieży Eiffla, żelki Haribo, małą budkę telefoniczną, pastę Elmex itd.… Uczniowie wspólnie decydują, które przedmioty pochodzą z Niemiec lub są związane z naszym zachodnim sąsiadem.

3. Prezentacja PowerPoint: 26 Gründe, Deutsch und Deutschland heute zu lieben.

Prezentujemy uczniom slajdy, na których wyświetlane są kolejne litery alfabetu.

Jest ich 26 = od A do Z. Za każdym razem pytamy, co uczniom kojarzy się z Niemcami i zaczyna się na daną literę: A jak adidas, B jak BMW, C jak Currywurst itd. Podczas prezentacji komentujemy i wyjaśniamy, co mają na przykład wspólnego „Star Wars”

z niemiecką muzyką klasyczną. Następnie uczniowie podzieleni są na kilka grup. Zadaniem każdej grupy jest odtworzenie podanych przykładów w prezentacji

od A do Z. Grupa, która „odtworzy” najszybciej lub najwięcej nazw z prezentacji, otrzyma drobne nagrody. W kolejnym kroku pytamy uczniów, czy mają jeszcze inne skojarzenia z podanymi literami. W ten sposób uświadamiamy im, jak wiele przedmiotów czy produktów, którymi otaczają się na co dzień, pochodzi z Niemiec.

4. Przeliteruj swoje imię czyli Buchstabierungshilfe

Na kolejnych slajdach prezentacji zwracamy uczniom uwagę na litery, których nie ma w polskim alfabecie: ä, ö, ü, ß oraz pokazujemy, jak najprościej przeliterować swoje imię lub nazwisko, nawet gdy ktoś nazywa się Brzęczyszczykiewicz :) Każdy próbuje przeliterować swoje imię według wzoru.

5. Pakujemy walizkę / plecak.

Na tablicy przyklejamy wycięte z kartonu zarysy dużej walizki i dużego plecaka. Prosimy, aby uczniowie narysowali lub napisali na kartonach, co chcieliby przywieźć w swojej walizce lub swoim plecaku z podróży do Niemiec.

Prezentacja 26 Gründe, Deutsch und Deutschland heute zu lieben.

Katarzyna Sroka

VIII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu