26 POWODÓW, ABY POKOCHAĆ JĘZYK NIEMIECKI
- 08.02.2022 11:25
Propozycja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych.
26 POWODÓW, ABY POKOCHAĆ JĘZYK NIEMIECKI
propozycja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych
Cele zajęć:
- motywowanie do nauki języka niemieckiego
- budowanie pozytywnego nastawienia oraz pozytywnego obrazu zachodnich sąsiadów
- nauka otwartości i tolerancji dla innej kultury
Czas trwania warsztatów: 90 minut
Scenariusz zajęć:
1. Mapa Niemiec
Na tablicy zawieszamy kolorową mapę Niemiec z charakterystycznymi miejscami
i obiektami. Uczniowie otrzymują wycięte z kartoników kropki w dwóch kolorach: zielonym i niebieskim. Zieloną kropkę przyklejają na mapie w tych miejscach, które odwiedzili w Niemczech a niebieską tam, dokąd chcieliby np. pojechać.
2. Co pochodzi z Niemiec?
Na wyeksponowanym pośrodku sali stole gromadzimy przedmioty charakterystyczne dla różnych krajów: kangura, czekoladę Toblerone, miniaturkę wieży Eiffla, żelki Haribo, małą budkę telefoniczną, pastę Elmex itd.… Uczniowie wspólnie decydują, które przedmioty pochodzą z Niemiec lub są związane z naszym zachodnim sąsiadem.
3. Prezentacja PowerPoint: 26 Gründe, Deutsch und Deutschland heute zu lieben.
Prezentujemy uczniom slajdy, na których wyświetlane są kolejne litery alfabetu.
Jest ich 26 = od A do Z. Za każdym razem pytamy, co uczniom kojarzy się z Niemcami i zaczyna się na daną literę: A jak adidas, B jak BMW, C jak Currywurst itd. Podczas prezentacji komentujemy i wyjaśniamy, co mają na przykład wspólnego „Star Wars”
z niemiecką muzyką klasyczną. Następnie uczniowie podzieleni są na kilka grup. Zadaniem każdej grupy jest odtworzenie podanych przykładów w prezentacji
od A do Z. Grupa, która „odtworzy” najszybciej lub najwięcej nazw z prezentacji, otrzyma drobne nagrody. W kolejnym kroku pytamy uczniów, czy mają jeszcze inne skojarzenia z podanymi literami. W ten sposób uświadamiamy im, jak wiele przedmiotów czy produktów, którymi otaczają się na co dzień, pochodzi z Niemiec.
4. Przeliteruj swoje imię czyli Buchstabierungshilfe
Na kolejnych slajdach prezentacji zwracamy uczniom uwagę na litery, których nie ma w polskim alfabecie: ä, ö, ü, ß oraz pokazujemy, jak najprościej przeliterować swoje imię lub nazwisko, nawet gdy ktoś nazywa się Brzęczyszczykiewicz :) Każdy próbuje przeliterować swoje imię według wzoru.
5. Pakujemy walizkę / plecak.
Na tablicy przyklejamy wycięte z kartonu zarysy dużej walizki i dużego plecaka. Prosimy, aby uczniowie narysowali lub napisali na kartonach, co chcieliby przywieźć w swojej walizce lub swoim plecaku z podróży do Niemiec.
Prezentacja 26 Gründe, Deutsch und Deutschland heute zu lieben.
Katarzyna Sroka
VIII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły