• INSTYTUT FILOLOGII ROMAŃSKIEJ WE WROCŁAWIU ZAPRASZA NA WYKŁADY
      • INSTYTUT FILOLOGII ROMAŃSKIEJ WE WROCŁAWIU ZAPRASZA NA WYKŁADY

      • 20.03.2024 09:20
      • We wtorek 26 marca serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych językami i kulturami krajów romańskich na cykl wykładów w języku polskim, które odbędą się w ramach nowej inicjatywy: Dnia Romanistów - i Romanistek!

        Wykłady odbędą się na platformie zoom.
      • We wtorek 26 marca serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych językami i kulturami krajów romańskich na cykl wykładów w języku polskim, które odbędą się w ramach nowej inicjatywy: Dnia Romanistów - i Romanistek!

        Wykłady odbędą się na platformie zoom.

        Link do spotkania (aktywny od godz. 15h30)
        https://us02web.zoom.us/j/87984056696...

        Identyfikator spotkania: 879 8405 6696
        Kod dostępu: 547280

        Program:

        16h00: Jak Hiszpania stała się mekką turystów, prowadząca: dr Magdalena Krzyżostaniak

        Abstrakt: Dziś Hiszpania przyciąga nie tylko turystów spragnionych plażowania, ale również wielbicieli dobrej kuchni, amatorów sportów wodnych i zimowych, poszukiwaczy doznań duchowych czy rozwoju intelektualnego. Turystyka stanowi jeden z filarów hiszpańskiej ekonomii i zapewnia pracę znacznemu odsetkowi mieszkańców Hiszpanii. Jednak nie zawsze tak było. Choć we wcześniejszych wiekach na Półwysep Iberyjski docierali podróżni z różnych części świata - w tym z Polski - prawdziwy boom turystyczny i moda na Hiszpanię zaczęły się w latach 60. XX wieku w samym środku dyktatury generała Franco. Jak to się stało? Jaki udział w turystycznym sukcesie Hiszpanii miał minister informacji i turystyki Manuel Fraga Iribarne? I po co kąpał się w morzu pod okiem kamer?

        16h40: Powtórny występ to farsa, prowadzący: dr Davide Artico

        Abstrakt: Ludwik Napoleon odgrywał znaczącą rolę w XIX-wiecznej historii nie tylko Francji, ale także Włoch i krajów hiszpańskojęzycznych, m.in. Meksyku.Był przykładem polityka, który doszedł do władzy jako umiarkowanie postępowy, a stał się w końcu klerykałem i tyranem. W celu odejścia od metodologicznie przestarzałej historii narracyjnej (histoire événementielle) wykład nie będzie zorganizowany chronologicznie, lecz tematycznie z elementami wszystkich trzech języków romańskich.

        17h20: Zapożyczenia z języka francuskiego w polszczyźnie, prowadzący: dr hab. Witold Ucherek, prof. UWr

        Abstrakt: Wpływy francuskie, o kilkusetletniej tradycji, odegrały bardzo istotną rolę w dziejach polszczyzny. Na kiedy przypada ich początek? Kiedy oddziaływanie francuszczyzny na język polski było najżywsze? Jak wpływ języka francuskiego na polski przedstawia się dzisiaj? Ile zapożyczeń z francuskiego występuje obecnie w naszym słownictwie? Do jakich grup semantycznych należą te jednostki leksykalne? Na te i podobne pytania znajdziemy odpowiedź podczas wykładu.

        18h00: Życie codzienne kobiet w XVIII-wiecznym Paryżu – wyzwania, troski, rozrywki, prowadzący: dr Tomasz Wysłobocki

        Abstrakt: Kiedy oglądamy filmy historyczne, których akcja dzieje się w osiemnastowiecznym Paryżu, mamy wrażenie, że życie kobiet było wtedy o wiele lepsze i przyjemniejsze niż obecnie - bale maskowe, wyjścia do teatru, peruki, bogato zdobione, rozłożyste suknie, nienaganne maniery, wysublimowane potrawy, salony literackie, gierki miłosne itd. Tak właśnie często wyobrażamy sobie życie Francuzek w epoce oświecenia. Żyła tak wówczas jedynie relatywnie niewielka część ówczesnych paryżanek należących do warstw uprzywilejowanych. Codzienność zwykłych mieszkanek Miasta Świateł była zgoła inna. I o niej właśnie traktował będzie ten wykład.

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...