XXV edycja szkolnego konkursu foto8lo
- 09.11.2024 19:46
- W jesiennej edycji konkursu foto8LO inspiracją naszych szkolnych fotografów było MALARSTWO i obrazy GOI, MONETA, BANKSY'EGO, ŁEMPICKIEJ, a także kadry z filmy "Mary Poppins"
Zobaczcie sami efekt zamiany PĘDZLA na OBIEKTYW! ZUZANNA ALTMAN
Inspiracja obrazem Claude'a Moneta Kobieta z parasolką
Inspiracją do tych trzech zdjęć była postać kobiety z parasolem, umieszczonej w centrum obrazu. Dzieło Moneta ukazuje spacer damy z dzieckiem w letni, ciepły dzień po łące na wzgórzu. Jest pięknie i sielankowo. Na moich fotografiach chciałam uchwycić współczesne przeżywanie sielanki i spokoju z dala od zgiełku miasta. Współczesna kobieta /dama spaceruje po łące i zagajniku jesienną porą.
ZUZANNA ALTMAN
Inspiracja obrazem Francisco de Goya Colossus
Inspiracją do tego zdjęcia był olbrzym górujący nad małym miasteczkiem. Przeniosłam tę scenę do świata zabawek. Kot stał się olbrzymem, a ludziki LEGO odzwierciedlają życie małego świata.
OLGA ANDRUSZKIEWICZ
Inspiracja obrazem Claude’a Moneta Brzegi Sekwany w Jeufosse
Claude Monet to malarz, który często ukazuje zmieniające się światło oraz niezwykłą atmosferę, co można odnaleźć na mojej fotografii gór. Podobieństwo dostrzegam również w sposobie uchwycenia barw i nastroju. Zachód słońca idealnie skomponował się z pomarańczowo-czerwonymi liśćmi na drzewach. Claude Monet, malując pejzaże, zwracał uwagę na detale natury i jej dynamikę. Uważam, że zdjęcie pięknie ukazuje jesienny klimat. Liście z drzew już do połowy opadły, co może być metaforą jesieni: lato się zakończyło i teraz przygotowujemy się na zimę i po części już na kolejny rok.
MARIIA CHERNiAK
Inspiracja obrazem Claude'a Moneta Impresja, wschód słońca
Twórca obrazu to wyjątkowo wrażliwy malarz, który szczególnie zwracał uwagę na światło, grę promieni słonecznych oraz różne odcienie, jakie słońce nadaje niebu, chmurom, drzewom i kwiatom. Jego ulubionym tematem było odbicie słońca w wodzie, podobnie jak w przypadku innych malarzy impresjonizmu. Na mojej fotografii światło odgrywa także bardzo ważną rolę. Przedstawia ona wschód słońca, podczas którego dominują odcienie niebieskiego, żółtego i pomarańczowego. Dynamiczne ułożenie chmur wprowadza do zdjęcia poczucie niepokoju, ruchu i motyw przemijania. Na obrazie Moneta w pobliżu słońca niebo przybiera czerwonawe barwy, co jest wynikiem rozpraszania promieni słonecznych przez krople wody tworzące chmury. Zarówno na zdjęciu, jak i obrazie rzuca się w oczy czarny zarys, w moim ujęciu tworzą go m.in. pływające kaczki, w przypadku obrazu Moneta jest to łódka z człowiekiem. Fotografia oraz dzieło są podobne pod tym względem, że oba przedstawiają nam ulotną, przemijającą chwilę.
BOGUMIŁA CZAPIEWSKA
Inspiracja obrazem Tamary Łempickiej Babcia
Myślę, iż dziadkowie pełnią w życiu każdego z nas istotną rolę, a Babcia stanowi drugą mamę dla każdego wnuka. Uczymy się przy niej cierpliwości, współczucia oraz szeroko pojętej empatii. Uważam, że niezwykle ważne jest, aby pielęgnować więzi z Babcią. Ujrzenie obrazu Tamary Łempickiej natchnęło mnie inspiracją do stworzenia fotografii mówiącej więcej niż tysiąc słów.
Zarówno na obrazie Tamary Łempickiej, jak i na moim zdjęciu widoczna jest niezwykle ważna osoba. W obu przypadkach uwiecznione zostały ciepło, serdeczność i miłość. Podobne są także same postaci, jak na przykład spokój na twarzy czy delikatne i spokojne spojrzenie. W mojej interpretacji obrazu postanowiłam umieścić tylko jedną osobę, ponieważ chciałam skupić na niej całą uwagę odbiorcy. Najbardziej zależało mi, aby przedstawić całe dobro, które bije od mojej Babci. Chciałam także, by zdjęcie ukazywało jej godną i wyprostowaną postawę, świadczącą o spełnieniu życiowym, oraz każdą zmarszczkę symbolizującą minione uśmiechy.
MARTYNA MAZUREK
Inspiracja: Banksy Dziewczynka z balonikiem
Obraz Banksy’ego ,,Dziewczynka za balonikiem” można interpretować na wiele sposobów. Jedni uważają, że dziewczynka próbuje złapać balonik, a inni, że go wypuszcza. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, zawsze zobaczymy drugie dno – miłość, beztroskie dzieciństwo, szczęście bądź przeciwnie – smutek i stratę.
Można znaleźć tu analogię do miłości romantycznej i jej wpływu na nas i nasze życie. Chcemy kochać i być kochanymi, szukamy więc miłości, gonimy za nią. Nie chcemy czekać, aż nadjedzie odpowiedni moment i sama pojawi się w naszym życiu. Może się natomiast okazać, że miłość nie będzie nam dana na zawsze, druga osoba zacznie nas ranić i będziemy myśleć o rozstaniu.
Moim zdjęciem chciałam przedstawić właśnie tę wizję miłości: dwoje ludzi trzymających się za ręce i nie wiadomo, czy dziewczyna wyciąga rękę do chłopaka, goniąc tym samym za miłością – czerwonym balonikiem, który kiedyś sobie wymarzyła, czy też właśnie puściła rękę chłopca. Być może kiedyś złapała upragniony balonik, ale z biegiem czasu, w wyniku wspólnych przeżyć, przestała się dogadywać z chłopakiem i postanowiła się z nim rozstać.
Tak jak w przypadku „Dziewczynki z balonikiem”, tak też w przypadku mojego zdjęcia, interpretacja jest kwestią indywidualną.
ZUZANNA ALTMAN
Inspiracja kadrem z filmu Mary Poppins w reż. Roberta Stevensona
Inspiracją do zrobienia tego zdjęcia była dla mnie tytułowa bohaterka filmu Mary Poppins. W dzieciństwie bardzo podobała mi się postać dystyngowanej niani z parasolką. Postanowiłam wyeksponować jej atybut na fotografii.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły