Z początkiem pandemii, zaczęły rozprzestrzeniać się fałszywe informacje na temat Covid-19. Dowiedz się jak zwalczać i unikać tych informacji i w jaki sposób UE walczy z dezinformacją.
Dlaczego dezinformacja o koronawirusie jest niebezpieczna
Trudno jest zachować spokój i sprawdzać informacje w okresie wielkiego niepokoju i zalewu wstrząsających wiadomości. Nawet jeśli ktoś nie uwierzy w fałszywe informacje, mogą one podważyć wiarygodność prawdziwych informacji i eksperckich opinii. Budzą one niepotrzebną panikę i strach wśród społeczeństwa. Często oczerniają również służbę zdrowia, wywołując w obywatelach uprzedzenie wobec niej.
Walka UE z dezinformacją
Strona UE na temat reakcji na koronawirusa będzie zawierać informacje dedykowane obalaniu popularnych mitów związanych z epidemią. Eksperci i politycy UE regularnie odbywają konferencje na temat dezinformacji i metod informowania obywateli o zagrożeniach.. Na platformy internetowe wywierana jest presja, aby przeciwdziałały oszustwom internetowym związanym z Covid-19.
Jak zwalczać i unikać dezinformacji
By ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych informacji, możesz zgłosić nieprawdziwe informacje platformie społecznościowej, na której się znajdują. Możesz też porozmawiać z osobą, która udostępniła fałszywą informację. By uniknąć dezinformacji, należy korzystać ze sprawdzonych i oficjalnych źródeł. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić treść, źródło, autora i pochodzenie informacji, które chcesz przekazać dalej.
Źródła:
https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200326STO75917/dezinformacja-o-koronawirusie-jak-ja-rozpoznac-i-jak-jej-przeciwdzialac
https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2017/599386/EPRS_ATA(2017)599386_PL.pdf
Powered by aSc EduPage