UWAGA: projekt dla szkół UNESCO
- 05.02.2019 12:17
- Powstaje projekt dotyczący wspólpracy transgranicznej wokół obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO (polsko-niemiecko-czeskim) dla szkół ASPnet wokół obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Projekt związany jest z obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i organizowany jest przez InstituteHeritage Studies (IHS) przy International Academy Berlin GmbH (INA) we współpracy z koordynatorami szkół ASP z Saksonii w Niemczech oraz z Czech i z Polski. Z Polski w projekcie będą brały 3 szkoły, m. in. nasza szkoła.
Ideą projektu jest poznanie i przedstawienie na platformie intermetowej piękna, cech, historii wybranych miejsc będących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO : Park Mużakowski i park krajobrazowy Łuk Mużakowa oraz Rudawy - górniczy krajobraz kulturowy. W miesiącach lutym i marcu odbędą się spotkania koordynatorów szkół realizujących projekt, natomiast wyjazdy warsztatowe uczniów wraz z koordynatorami do wybranych miejsc odbędą się we wrześniu 2019 roku. Wyniki swojej pracy (prace pisemne, filmy i inne) uczniowie przedstawią na platformie internetowej i prezentowane one będą również na konferencji kończącej projekt. Wszystkie wyjazdy i działania są finansowane przez organizatorów projektu.
Do projektu poszukuję chętnych uczniów, którzy interesują się tematyką dziedzictwa kulturowego, potrafią porozumiewać się swobodnie w języku angielskim (są komunikatywni; dodatkowo język niemiecki jest mile widziany) oraz są chętni, by tworzyć filmy i materiały związane z tematyką projektu.
Więcej informacji wraz z linkiem do opisu projektu w fromacie pdf:
https://heritagestudies.eu/en/transboundary-european-world-heritage-a-topic-for-the-unesco-project-schools/
Proszę o zgłoszenia osobiste do końca lutego 2019.
Agnieszka Kałczyńska-Durlej - więcej
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21 lutego 2019
- 05.02.2019 10:49
Jak co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego . Został on ustanowiony 20 lat temu - 17 listopada 1999 roku - przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowała film, który w humorystyczny sposób przypomina o bogactwie polszczyzny. „Autorzy filmiku zwracają uwagę na to, że znajomość języka ojczystego to nie tylko swobodne i poprawne posługiwanie się nim, ale także świadomość zróżnicowania oraz poczucie jedności z dialektami i gwarami występującymi naturalnie w obrębie języka polskiego czy też innymi językami, ściśle związanymi z polską kulturą i historią, jak np. język kaszubski. Nauka języka oraz świadomość występujących w jego obrębie odmian to świetny sposób na zachowanie tożsamości narodowej oraz poczucia wspólnoty z rodakami” – czytamy na stronie Fundacji.
Film „A jak mówi się u ciebie?” Fundacji Edukacji Polonijnej
- więcej
Dzień Bezpiecznego Internetu
- 05.02.2019 10:41
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
5 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Centralnym punktem obchodów jest największa w Europie konferencja dla profesjonalistów na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, która odbędzie się w Warszawie.Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Obie te instytucje zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie www.saferinternet.pl.
- więcej
konkurs "Imagine Europe" - Wyobraź sobie Europę!
- 05.02.2019 10:35
- Jak będzie wyglądała Europa w 2050 r.? Podziel się swoją wizją w konkursie Imagine Europe i wygraj ciekawe nagrody!
Uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzyć krótki esej i uzupełnić go o video. Jego tematyka musi skupiać się na przyszłości Europy i może poruszać takie kwestie, jak m.in. sztuczna inteligencja, edukacja, zmiany klimatyczne czy migracje.
Co najmniej 5 uczestników wygra 500 € oraz udział w międzynarodowych warsztatach.
Termin zgłoszeń upływa 28.02.2019.
- więcej
#euFilmContest
- 05.02.2019 10:31
- Uwielbiasz europejskie kino? Weź udział w konkursie, w którym jest o co powalczyć – nagrodą jest wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes.
Zasady konkursu są proste: wystarczy odpowiedzieć na 18 pytań związanych z europejskimi filmami, a także zacząć obserwować na Twitterze lub Facebooku profil organizatora.
10 zwycięzców wygra wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes (17-19.05.2019), który obejmuje:
- bilet lotniczy,
- zakwaterowanie w hotelu na 2 noce,
- wstęp na 2 pokazy festiwalowe.W konkursie może wziąć udział każdy, kto jest pełnoletni – nie ma limitu wiekowego.
Termin zgłoszeń: 19.03.2019.
Więcej informacji
www.wealllovestories.eu/filmcontest - więcej