• global education videoconference

• 25.03.2021 22:23
      •
        23 marca miała miejsce wideokonferencja/wykład w języku angielskim dotyczące tematyki edukacji globalnej. Wydarzenie to było 4 z serii spotkań organizowanych przez panią Meimei Shih z Taiwanu i tym razem tematyka jest związana z tym jak można aktywnie zmieniać świat wokół nas, nawet jeśli ma się naście lat. Dokładnie temat to: "Global Education Lecture-Speak Up-Take Action- Be a CHANGE AGENT". W tej odsłonie wystąpi Joe Sheik stojący za organizacją projektu "To jest nasz czas, ' w którym nasza szkoła od lat bierze udział. W wydarzeniu w szkole zorganizowanym przez panią Agnieszkę Kałczyńską-Durlej brała udział klasa 1c.

• Speak Up Take Action Be A “CHANGE AGENT”
        Guest Speaker: Mr. Joe Sheik
        Date & Time : March 23 (Tuesday) 10:30~11:30 GMT
        Event type : Interactive Videoconference
        Event sponsored by Zoom
        Language : English
        Event host: Meimei Mary Shih
        Affiliated High School of Chung-Hsing University, Taiwan
        Mr. Joe Sheik is from Canada and has been involved in Time Project since 1996 and is currently its Director. Mr. Sheik has spent his career supporting a variety of social justice and human rights projects. He has also worked with students all around the world to find their voice, their advocacy and then challenged them to use it to create change.
        How do students find a cause they wish to support? If they find a cause what can they as students do? How can they be a Change Agent? On March 23, Mr. Sheik will lead an interactive discussion on what each of us can do to affect change. Learn the steps and then be encouraged to walk the steps necessary to be a CHANGE AGENT!
        Speaker’s Location: Canada
        Agenda:
        Presentation with open forum for discussion
        Breakout discussions as they arise
        Steps you can follow
        Breakout Discussion