8 marca: Międzynarodowy Dzień Kobiet
- 08.03.2017 10:18
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, w siedzibie UNESCO w Paryżu, zorganizowanych zostanie kilka wydarzeń.
Od 6 do 17 marca otwarta będzie wystawa, zorganizowana przez UNESCO oraz Stałe Przedstawicielstwa przy UNESCO, prezentująca prace artystów z 10 krajów, z wszystkich regionów świata, poświęcona tematyce młodych kobiet i ich udziału w kształtowaniu przyszłości świata.
6 i 7 marca w siedzibie Organizacji odbędzie się spotkanie ekspertów z przedstawicielami 10 katedr UNESCO, zajmującymi się problematyką równości płci.
8 marca w siedzibie UNESCO obradował będzie okrągły stół pod hasłem „Równość płci poprzez kulturę i sztukę”, organizowany w ramach tygodnia artystycznego HeforShe Arts Week. W ramach tego wydarzenia, które będzie otwarte dla publiczności, przedstawione zostaną m.in. przykłady twórczości artystycznej promującej równość płci, a także zależności pomiędzy płcią a wolnością artystyczną w sytuacji konfliktów czy kryzysu humanitarnego, jak również historie obrazujące, w jaki sposób muzyka może pomóc w przezwyciężaniu stereotypów.
W Międzynarodowym Dniu Kobiet, w siedzibie Organizacji będzie miał miejsce także uroczysty koncert.
Hasłem tegorocznych obchodów i towarzyszącej im kampanii na rzecz równouprawnienia kobiet, jest #BeBoldForChange (Miej odwagę do zmian). Wpisując ten hashtag lub wchodząc na oficjalną stronę internetową MDK, można także zarejestrować własne wydarzenie organizowane z okazji Dnia.
- więcej
21 lutego: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 22.02.2017 13:44
- Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, których oficjalne otwarcie odbędzie się 21 lutego w siedzibie UNESCO w Paryżu, odbywać się będą pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”. Koresponduje ono z tematem wiodącym ostatniego Raportu UNESCO na temat stanu Edukacji na Świecie (Global Monitoring Report 2016) „Edukacja dla Ludzi i Planety: Tworzenie Zrównoważonej Przyszłości dla Wszystkich” ("Education for People and the Planet: Creating Sustainable Futures for All"). Wpisuję się także w realizację Celu 4.6 Zrównoważonego Rozwoju: „Zapewnić by młodzież i znaczny odsetek osób dorosłych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, posiadła umiejętność czytania, pisania oraz liczenia.”
- więcej
13 lutego: Światowy Dzień Radia
- 22.02.2017 13:48
Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Radio to Ty”, podkreślającym znaczenie stałego, żywego kontaktu pomiędzy stacją radiową a słuchaczami, szczególnie w sytuacji, gdy znajdują się oni w trudnym położeniu, na przykład w rejonie konfliktu zbrojnego, czy w centrum kryzysu humanitarnego.
Radio interaktywne, w którym słuchacze są współtwórcami audycji, to główna idea, którą UNESCO promuje w tym roku przy okazji Światowego Dnia Radia. We współpracy z BBC opracowany został, dostępny na stronie internetowej Dnia, specjalny, bezpłatny, 45-minutowy kurs pn. „Lifeline Programming” dla dziennikarzy radowych i wydawców, na temat tego, w jaki sposób radio może pomóc słuchaczom, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji, zagrażającej ich życiu lub bezpieczeństwu. Program sprawdził się już w różnych regionach świata, m.in. w Nepalu, podczas trzęsienia ziemi w roku 2015, gdzie radio wykorzystywane było skutecznie do niesienia doraźnej pomocy mieszkańcom regionów dotkniętych katastrofą.
- więcej
7 lutego: Dzień Bezpiecznego Internetu
- 22.02.2017 13:38
Już po raz trzynasty na świecie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło „Razem zmieniamy internet na lepsze” zwraca uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji i kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook.
Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji, Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka, Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.
Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich do końca lutego 2017 r. za pośrednictwem umieszczonego na stronie formularza. Dla lokalnych organizatorów DBI, którzy zgłoszą swoją inicjatywę na stronie akcji oraz do końca marca 2017 r. prześlą sprawozdanie ze zrealizowanych akcji (elektroniczny formularz do przesłania sprawozdania zostanie opublikowany na stronie DBI.pl pod koniec lutego) organizatorzy przygotowali konkurs z nagrodami.
- więcej
27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
- 22.02.2017 13:35
Podobnie jak w poprzednich latach, 27 stycznia 2017 r., w 72. rocznicę oswobodzenia w 1945 roku obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Tegoroczne obchody odbywać się będą pod hasłem „Edukacja dla lepszej przyszłości. Rola miejsc historycznych i muzeów w edukacji na temat Holokaustu” ("Educating for a Better Future: The Role of Historic Sites and Museums in Holocaust Education").
Bezprecedensowym wydarzeniem będzie otwarcie w siedzibie UNESCO wystawy przygotowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Na wystawie znajdą się rzeczy osobiste ofiar Auschwitz-Birkenau. Niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945), odnalezione podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w rejonie krematorium w 1967 roku, a w bieżącym roku po raz pierwszy prezentowane publicznie poza terenem byłego obozu. Otwarcia wystawy w siedzibie UNESCO dokona Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Piotr Cywiński. Na zakończenie Dnia w siedzibie UNESCO odbędzie się 10. już uroczystość ku czci ofiar Holokaustu, zakończona koncertem, który zagrają pianistka Martha Argerich i skrzypek Ivry Gitlis, Ambasador Dobrej Woli UNESCO.
Specjalne obchody, objęte patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, odbędą się także 27 stycznia na terenie samego Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, a ich głównym tematem będzie upływający czas, zacierający pamięć o potwornościach Holokaustu.
- więcej