• WF

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

ROK SZKOLNY 2023/2024

Zasady oceniania

Ocena z wychowania fizycznego jest wypadkową takich składowych jak:

- FREKWENCJA,

- AKTYWNOŚĆ,

- WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI,

- ZADANIA DODATKOWE

FREKWENCJA

ocena wystawiana raz w miesiącu !

waga oceny 6

Uczniów obowiązuje uczestnictwo na wszystkich zajęciach wf zarówno na zewnątrz

jak i na sali gimnastycznej.

Prowadzący akceptuje jedynie usprawiedliwienia od lekarza lub rodzica w kwestii zdrowotnej dziecka.

Jedna nieusprawiedliwiona nieobecność skutkuje obniżeniem oceny o jeden stopień za frekwencje.

Każda kolejna nieusprawiedliwiona nieobecność skutkuje obniżeniem oceny o kolejny stopień.

Każdy uczeń może wykorzystać 2 nieprzygotowania na semestr.

Ilość zajęć

nieusprawiedliwionych

Ocena za

frekwencje

bdb

db

dost

dop

ndst

Dłuższe zwolnienia z wf są rozpatrywane indywidualnie z nauczycielem.

AKTYWNOŚĆ

waga oceny 5

Ocena z aktywności obejmuje zaangażowanie ucznia na lekcji, umiejętność współpracy w grupie, aktywne uczestnictwo w zajęciach, chęć pomocy nauczycielowi i kolegom. Oceniana jest postawa ucznia na lekcji                 (dyscyplina, przestrzeganie regulaminów bhp, systematyczna praca na lekcji, przestrzeganie zasady fair play, łagodzenie konfliktów).

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

- waga oceny 5

Uczeń przystępując do sprawdzianów praktycznych oraz sprawności motorycznej oceniany jest za postępy            w zakresie rozwoju cech motorycznych oraz umiejętności  Na lekcji oceniana jest również wiedza z zakresu bezpieczeństwa zajęć, poprawności wykonywania ćwiczeń oraz znajomości fizjologii oraz anatomii człowieka.

Uczeń ma obowiązek zaliczyć testy sprawności Eurofit.  Brak zaliczenia testu wpływa na ocenę z aktywności. Testy można zaliczać w godzinach konsultacji po uzgodnieniu z nauczycielami do czasu wystawienia ocen proponowanych.

ZADANIA DODATKOWE

waga oceny 6

Na ocenę z wychowania fizycznego ma również wpływ aktywność pozalekcyjna ucznia np. udział w zawodach, konkursach, organizacja imprez sportowych, pomoc przy festynach sportowych, uczęszczanie na zajęcia dodatkowe w zakresie Kultury Fizycznej.

Ocena śródroczna jak i końcowa jest wystawiana na podstawie średniej ocen,  jakie uzyskał uczeń podczas zajęć wychowania fizycznego.

Zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego

Zwolnienie lekarskie do 30 dni jest przedstawiane nauczycielowi wychowania fizycznego powyżej 30 dni trzeba    złożyć w sekretariacie szkoły ( sekretariat budynek A)

Strój sportowy

Każdy uczeń zobowiązany jest do zmiany ubioru do lekcji WF. Prosimy o wygodne sportowe obuwie i odzież nie krępującą ruchów oraz zdejmowanie biżuterii zagrażającej bezpieczeństwu (własnemu i innych)

Uczniowie mają obowiązek przygotowania stroju dobranego do aury pogodowej.