• Paris, Paris .......

      1 X rozpoczęła się wycieczka szkolna do Paryża dedykowana uczniom uczącym się języka francuskiego.

      Uczniowie w drodze do stolicy Francji odwiedzili przepiękne miasto Reims z zabytkowa Katedra Notre Dame będąca miejscem koronacji królów francuskich, z przepiękna architektura i urokliwym placami i uliczkami. W kolejnych dniach nasi ósemkowi paryżanie odwiedzili La Cite ze słynną Katedra Notre Dame, a następnie Dzielnicę Łacińską gdzie znajduje się słynna Sorbona , Uniwersytet Paryski, renomowane licea francuskie oraz Panteon będący mauzoleum wybitnych Francuzów. W drugiej części dnia uczniowie przeszli się po Słynnych Polach Elizejskich i weszli na Łuk Triumfalny. Niewątpliwą atrakcją był przejazd metrem paryskim. Kolejny dzień wyprawy do Paryża upłynął na zwiedzaniu Muzeum Orsay - słynnego Muzeum Impresjonistow. Następnie był spacer do Placu Zgody, jednego z najbardziej spektakularnych i znanych miejsc miasta. Kolejnym punktem był Montmartre, dzielnica artystów, kabaretów i cyganerii, Moulin Rouge oraz słynna Bazylika Sacre Coeur. Kolejny dzień szkolnej wycieczki do Paryża uczniowie zaczęli od wizyty w Wersalu i zwiedzaniu kompleksu zamkowego wraz z ogrodami. Następnym punktem programu był Kościół Inwalidów i grób Napoleona Bonaparte. W międzyczasie spacer i korzystanie z pięknej pogody aż do Centre Pompidou. Uczniowie kupili również słodkości w najstarszej kawiarni w Paryżu. Aby maksymalnie wykorzystać czas, metro paryskie znowu okazało się nieocenione. Miłym podsumowaniem dnia był wieczorny rejs po Sekwanie i spacer ulicami centrum. Intensywnie, ale pięknie. Powoli dobiega końca nasza paryska przygoda. Ostatni dzień uczniowie spędzili na zwiedzaniu Muzeum Louvre - największego na świecie muzeum dzieł malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Następnym punktem było wejście na Wieże Eiffla. Nie zabrakło także polskich akcentów. Uczniowie udali się na Wyspę Świętego Ludwika, gdzie znajduje się Biblioteka Polska. Fasada Hotelu Lambert przypomniała nam dzieje Wielkiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym. Aż żal odjeżdżać

     • Transplantologia 

      W piątek 6 października 2023r. odbyła się prelekcja poprowadzona w klasie 4b przez studentkę Koła Naukowego Paleoanatomii Vertex działającego przy Zakładzie Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Panią Kingę Brawańską.

      Jej przeprowadzenie było możliwe także dzięki  dofinansowaniu FAST udzielonemu przez Miasto Wrocław na realizację projektu  Zmarli mogą ratować i uczyć żywych.  

      Pani Brawańska przedstawiła uczniom i uczennicom aspekty prawne związane z donacją organów po śmierci oraz problemy w działalności  Uniwersytetu Medycznego związane z brakiem organów ludzkich, w szczególności podczas zajęć z anatomii. Omówiła pokrótce możliwości przekazywania organów od osób zdrowych osobom chorym oraz deklaracje przekazania organów po śmierci donatora.

      Nie ulega wątpliwości, że przedstawiona problematyka jest ważna i aktualna a także obarczona wieloma dylematami.

     • Północne Włochy - wycieczka szkolna

      Grupa 44 uczniów z różnych klas wyruszyła 25 września do Włoch. We wtorek zwiedzała: Mediolan, a w nim Castello Sforcesco, Piazza del Duomo, Duomo Di Milano, Galleria Vittorio Emanuele II , Piazza della Scalla.

      W kolejnym dniu, środę, niektórzy rozkoszowali się poranną gimnastyką, po której wyruszyliśmy do miejscowości Malcesine nad Jeziorem Garda, by wjechać kolejką na Monte Baldo i tam pospacerować. Potem ruszyliśmy widokową trasą wzdłuż wybrzeża jeziora do malowniczej miejscowości Sirmione, gdzie mieliśmy czas na kąpiel w jeziorze.

      Kolejny dzień, czyli czwartek, to wyzwanie. Najpierw odwiedziliśmy Weronę, gdzie spacerując po starym mieście odwiedziliśmy dom Julii, a potem Romea i przeszliśmy do rzymskiego amfiteatru. Następnie pojechaliśmy do Padwy, gdzie po zwiedzaniu bazyliki Świętego Antoniego przeszliśmy przez ogromny Piazza del Erbe i dalej do budynków uniwersytetu, a potem spacerowaliśmy po starym mieście. W kolejnym dniu, w piątek, jadąc do Wenecji, posłuchaliśmy kilku duetów wykonujących wielkie przeboje piosenki włoskiej po włosku oraz wierszyk po włosku w wersji śpiewanej.

      W Wenecji zwiedziliśmy Bazylikę św Marka, Pałac Dożów, a potem długo spacerowaliśmy po uliczkach starego miasta. Na koniec ruszyliśmy tramwajem wodnym po Canale Grande w stronę naszego autokaru i późnym wieczorem pożegnaliśmy piękną Wenecję.

     • Cóż to były za Otrzęsiny Klas Pierwszych!

       

      Dzięki naszym Pierwszakom i klasie 2h, z Wychowawczynią Panią Pauliną Wolniak i wspaniałemu Prowadzącemu Jankowi Lisowi przenieśliśmy się w lata 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 zeszłego wieku. Uczniowie zaprezentowali układy taneczne charakterystyczne dla odpowiedniego czasu oraz wspaniałą modę która królowała w tamtych czasach. Wszystkie klasy pierwsze zaprezentowały się wspanialeeeee. Tak miło było na Was wszystkich patrzeć .

      Widać, że każdy układ taneczny był dokóładnie przemyślany i wytrenowany.

      To było wspaniale wydarzenie.

      Teraz już jesteście moimi prawie pełnoprawnymi Uczniami - jeszcze czekam tylko na Wasze Ślubowanie.

      Wiecej fotek w galerii, a filmiki na fb.

      Wasza Ósemeczka

     • Wyjazd integracyjny klasy ekonomicznej 1e

      Klasa 1 e (energiczna, empatyczna) 26.09 wraz wychowawczynią Marią Bogdanowicz i panią Anetą Trybuła, panami Mirosławem Jagodzińskim i Adrianem Wodonosem wyruszyła na niespokojne wody Nysy Kłodzkiej. W fantastycznych nastrojach przy porannej mgle, potem palącym słońcu doskonaliliśmy sztukę wiosłowania na pontonach. Były drifty, lądowanie w krzakach, wyciąganie pontona z płycizn i całe mnóstwo frajdy. Potem grillowa uczta, tańce, łamańce gimnastyczno- umysłowe. Szkoda było wracać. Ale najlepsze, że mogliśmy się lepiej poznać . I wciąż mamy ochotę na nowe przygody i wyzwania.

     • Dzień Języków Obcych

      Jeśli świętowanie Europejskiego Dnia Języków - to tylko w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec

      Grupa uczniów z klasy 2g - germańskiej odwiedziła dziś konsulat, by wziąć udział w warsztatach z języka niemieckiego z uczniami z liceum nr XIII.

      Były odpowiedzi na nurtujące pytania: Co łączy berlińskiego niedźwiedzia z wrocławskimi krasnalami? Co jest charakterystyczne dla Wrocławia i typowe dla Berlina? Kiedy pojawił się pierwszy Buddy Bear? Co symbolizuje i jakie ma znaczenie?

      Uczniowie wykonali własne projekty miśków i była oczywiście sesja zdjęciowa z tym, który stoi w ogrodzie konsulatu.

      Były też gry, quizy, zagadki.

      A to wszystko po niemiecku!

     • Kraków - Wieliczka - Oświęcim

      Klasy 1F1 oraz 2C rozpoczęły 3-dniowa wyprawę do Małopolski. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili teren byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Nastepnym punktem programu były podkrakowskie Bronowice że słynna Rydlowka śladami "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz poetów, pisarzy, malarzy i artystów Młodej Polski. Drugi dzień wycieczki do Małopolski upłynął klasie 1F1 oraz 2C na spacerze i zwiedzaniu perły wśród polskich miast czyli Krakowa:Barbakanu, ulicy Florianskiej i Grodzkiej, Rynku, Sukiennic, Kościoła Mariackiego, Dzielnicy Uniwersyteckiej, Katedry,Wzgórza Wawelskiego, Smoczej Jamy i wielu innych skarbów tego przepięknego miasta. A wszystko to przy prawdziwie letniej pogodzie:)

     • Obóz intergacyjny

       Klasa I b wraz z Wychowawcą, Panem Piotrem Rzepkowskim oraz Panią Prof. Anetą Trybułą wyjechała na obóz integracyjny do Lasówki.  Było poznawanie siebie,  wypoczynek w lasach Gór Bystrzyckich oraz  ciekawe wyzwania takie jak: wypiek gofrów na palenisku, nauka startowania i lądowania balonem, strzelanie z łuku i broni długiej, ognisko z kiełbaskami a wieczorem rozpoczęły się Igrzyska Wolności - podchody nocne w lesie z zadaniami wymagającymi kreatywności i współpracy w grupie

     • Zebrania z Rodzicami - wtorek 12.09

      Zebrania z Rodzicami odbędą się we wtorek 12.09 według następującego harmonogramu:

      godz. 17:00 -  klasy:  II, III, IV oraz klasy 1F1, 1F2 (sale zostaną podane wkrótce)

      godz. 17:30 - klasy I i wstępne - spotkanie z Dyrektorem szkoły - hala sportowa B, następnie spotkania z Wychowawcami w salach (sale zostaną podane wkrótce)

      Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się w CZWARTEK 14.09. o godz. 18:00, sala nr 30 budynek A.

     • KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

      Drodzy Ósemkowicze,

      przed nami jeszcze parę dni wakacji ale już można kupować podręczniki na kiermaszu zorganizowanym przez SU na Instagramie.

      Dla klas pierwszych planowany jest tradycyjny kiermasz podręczników używanych na początku września, jeśli będzie taka potrzeba.

  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
   • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
   • 717986736
   • 53-415 Wrocław
    ul.Zaporoska 71
    Poland
   • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
   • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
   • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby:
    Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
 • Galeria zdjęć

   brak danych
   • brak danych
   • Lorem ipsum...