• Konkursy fotograficzne z udzialem naszych uczniów

• 11.01.2020 11:54
      • 2019/20 Emilia Ernst, Adrian Lamberski, Ola Wierzbic - zdjęcia poniżej
        2018/2019 Emilia Ernst, Łukasz Grzywacz, Michał Szymaszek - zdjęcia poniżej
        2017/18 Emilia Ernst, Michał Szymaszek, Piotr Matysiak, Piotr Świątkowski
      • 2019/20:

2018/19:

1) I live by the Sea International Youth Contest 2019 Emilia Ernst - LAUREATKA

Yes, we all live by the sea. No matter how far from the sea you live, next to the beach or far away in the mountains, you still have a great impact on it. We believe that educating people about the importance and the beauty of marine environments is the key to creating positive attitudes towards the sea. The idea behind this project involves a worldwide contest for young persons up to the age of 21. This project is based on the previous experience of a “I live by the Sea” contest co-organized by Today We Have in 2015-2017.

2) XI Powiatowy Konkurs Fotograficzny w ramach "Magnum Praemium Wratislaviae". Temat:  Tramwaje i  zajezdnie wrocławskie w obiektywie aparatu Łukasz Grzywacz - WYRÓŻNIENIE

Cel konkursu to jpopularyzowanie wiedzy o Wrocławiu, pobudzanie tożsamości regionalnej, kształtowanie świadomości małej ojczyzny. Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Urząd Miejski we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

3) IX edycja Konkursu Fotgraficznego Fotopołowy 2019. Temat: "50 na 50" Michał Szymaszek

Tegoroczna tematyka konkursu nawiązuje do dwóch jubileuszy: 50-lecia Uniwesytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

4) XVIII Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Człowiek, świat, przyroda" Emilia Ernst

Organizatorzy konkursu niezmiennie od 18 lat pragną zachęcić młodzież do fotografowania otaczającego nas świata, miejsc, w których żyjemy, zwrócić uwagę na piękno i delikatność przyrody.

5) VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Kocham zwierzęta, bo..." Emilia Ernst

Prawdziwa przyjaźń – kto powiedział, że musi być jedynie międzyludzka? Przedstawieni na fotografii szpic wilczy Nero i jego właścicielka Asia już od 6 lat są ze sobą na dobre i na złe. Wpatrzeni w siebie, udowadniają, że człowiek i pies to wprost stworzona dla siebie para kompanów.

2017/18:

1) Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny USz"Społeczeństwo w obiektywie"
        2) Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny USz "Matematyka w obiektywie"
        3) Ogólnopolski Konkurs UŁ "Geografia - proces, forma, obiekt"
        4) X Powiatowy Konkurs "Wrocław na fotografii"/Magnum Praemium Wratislaviae

Emilia Ernst - 1,2,3,4; Michał Szymaszek - 1,2,4; Piotr Matysiak - 3; Piotr Świątkowski - 3

2016/2017

IX Powiatowy Konkurs Magnum Praemium Wratislaviae: Karolina Urbańska, Joanna Gulanowska, Monika Raszowska

Międzyszkolny Konkurs Językowo-Fotograficzny Wroclove Photo: Marcin Chudy, Piotr Matysiak

WYBRANE PRACE KONKURSOWE

Opis zdjęcia Emilki (pierwsze z lewej):

Can you see this beach? Beautiful, isn’t it? But what if I said it will be unable to exploit in the nearest future? It seems terrifying, but that’s the reality in which we all are living in. Every day the degradation of the natural environment is becoming a very serious problem in regions visited by tourists – especially aquatic environment in insular regions. Such situation can be observed on the Balearic Archipelago in the southern Mediterranean Sea, which was visited by 13,5 million tourists in the last year. The danger comes from unguarded tourists who leave different rubbish everywhere, also in the sea. Not only does it take a lot of time for the litter to biodegrade, but it hurts sea creatures and birds. The plastic consumed by animals gets through their digestive system and causes their death. The human resourcefulness knows no borders and there were many situations of taking a bath in the sea - in consequence soaps, shower gels, shampoos and all damaging chemical substances were left in the sea. As a result, such activities are consequently destroying our planet. We must surely change it. How? It seems impossible for one person, but it’s not complicated. It should be enough to simply start telling people about the ecology issues to encourage them to care about the Earth and bring awareness to people that behave improperly. Our planet is counting on you - will you be the sparkle of the hope and help?

kliknij, aby powiększyć

Michała Szymaszka

Michał Szymaszek Przez most Michał Szymaszek W górę, w dółMichał Szymaszek Podróż

Emilii Ernst