• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO

• 23.10.2016 17:50
      • PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO
      • Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak  wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.

SPOSOBY SPRAWDZANIA WIEDZY I SPRAWNOŚCI JĘZYKOWYCH UCZNIA:

1.     Sprawdziany i prace klasowe

2.     Matury próbne i zadania maturalne

3.     Kartkówki - krótkie prace pisemne obejmujące zakres treści jednej lub kilku ostatnich lekcji

4.     Odpowiedź ustna

5.     Prace domowe

6.     Przygotowanie do lekcji

7.     Aktywny udział w lekcji

8.     Ćwiczenia ustne i pisemne wykonywane podczas lekcji indywidualnie, w parach lub grupach

9.     Udział w konkursach przedmiotowych i innych formach aktywności promujących język francuski

10.  Inne formy, np. projekt, prezentacja, film, itp.

SPOSOBY USTALANIA OCEN BIEŻĄCYCH, ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH

W ocenianiu bieżącym przyjmuje się następującą skalę ocen:

celująca:                    bdb + zadania dodatkowe

bardzo dobra:          85% - 100%

dobra:                        70% - 84%

dostateczna:             55% - 69%

dopuszczająca:         40% - 54%

niedostateczna:        0%  - 39%

Zastrzegamy sobie prawo do zaostrzenia kryteriów oceniania sprawdzianów i kartkówek o charakterze gramatycznym lub typowo leksykalnym. O kryteriach oceniania uczniowie zostaną powiadomieni przed  sprawdzianem.

Oceny cząstkowe i ich waga:

formy sprawdzania wiedzy ucznia waga oceny
        sprawdzian 5
        praca klasowa (wypracowanie) 4
        kartkówka 2
        odpowiedź ustna 3
        matura próbna i zadania maturalne  w klasie dwujęzycznej

PP 2

PR 3

PD 4

matura próbna i zadania maturalne  w klasie C

PP 3

PR 4

zadanie domowe 1
        aktywność 2
        inne, np. projekt, prezentacja, film, itp. 3

PP – poziom podstawowy

PR – poziom rozszerzony

PD – poziom dwujęzyczny

1.     Przy wystawianiu ocen śródrocznych i rocznych bierze się pod uwagę ważoną średnią ocen.

1)     celujący: średnia od 5.0 + wybitne osiągnięcia wykraczające poza program nauczania (np. udział w konkursach)

2)     bardzo dobry: średnia od 4.5

3)     dobry: średnia od 3.75

4)     dostateczny: średnia od 2.75

5)     dopuszczający: średnia od 2.0

2.     Nauczyciel może podwyższyć ocenę, jeśli uczeń znacząco wyróżnia się pracą i frekwencją na zajęciach.

3.     Przy wystawianiu oceny rocznej bierze się pod uwagę ważoną średnią ocen z całego roku. Nauczyciel ma prawo podwyższyć tę ocenę w przypadku wyraźnych postępów ucznia w drugim semestrze (średnia z drugiego semestru jest znacząco wyższa od średniej z pierwszego semestru).

4.     W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej na pierwszy semestr uczeń ma obowiązek przystąpić do sprawdzianu obejmującego zagadnienia realizowane w pierwszym semestrze w ciągu 30 dni od rozpoczęcia drugiego semestru.

ZASADY WSPÓŁPRACY

1.     Nauczyciel zapowiada pracę pisemną co najmniej tydzień przed terminem

2.    Uczeń, który z powodu kilkudniowej nieobecności (3 dni i więcej) nie przystąpił do napisania sprawdzianu, kartkówki lub innych form sprawdzania umiejętności, jest zobowiązany do zaliczenia go najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od momentu ustania przyczyny absencji w terminie wyznaczonym przez nauczyciela; w przypadku niedotrzymania powyższego terminu, uczeń przystępuje do zaliczenia danego materiału na pierwszej lekcji języka francuskiego, na której będzie obecny.  Uczeń, który z powodu krótkiej nieobecności (1-2 dni) nie przystąpił do napisania sprawdzianu, kartkówki lub innych form sprawdzania umiejętności, ma obowiązek zaliczyć dany materiał na pierwszej lekcji, na której będzie obecny.

3.   W klasach dwujęzycznych za poprawę sprawdzianu z umiejętności: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu pisanego, wypowiedź pisemna, uznaje się pozytywną ocenę ze sprawdzianu następnego.

4.     Aby przekazać uczniowi informację o jego osiągnięciach edukacyjnych, nauczyciele przekazują informację zwrotną poprzez omówienie wyników sprawdzianów i kartkówek na lekcji.

5.     Rodzic lub opiekun prawny ma prawo uzyskać informację zwrotną o postępach ucznia w formie ustnej podczas konsultacji z rodzicami organizowanych przez szkołę lub w trakcie spotkania w  indywidualnie  ustalonym terminie.

6.     Rodzic lub opiekun prawny ma prawo wystąpić z pisemną prośbą o uzasadnienie danej oceny pisemnej w terminie 7 dni roboczych od momentu wystawienia oceny. Nauczyciel uzasadnia ją pisemnie w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpłynięcia prośby.

7.     Uczniowie zostają zapoznani z wymaganiami edukacyjnymi na pierwszych zajęciach; zapoznanie odbywa się w formie ustnej i zostaje potwierdzone przez nauczyciela wpisem do dziennika. Z  przedmiotowego systemu oceniania korzystają wszyscy nauczyciele języka francuskiego.