• Wizyta w Alliance Francaise w ramach Dni CAMPUS FRANCE

• 15.12.2016 20:04
      • Wizyta w Alliance Francaise w ramach Dni CAMPUS FRANCE

• Współczesny świat jest dla nas coraz bardziej dostępny. Dzieje się to dzięki szybkiemu rozwojowi nowych technologii i środków transportu. Pozwala nam to podróżować i odwiedzać różne miejsca. Okazuje się, że dzięki współpracy między krajami możemy również korzystać z edukacji oferowanej za granicą. Umożliwiają nam to programy edukacyjne, którymi objęte są współpracujące ze sobą uczelnie z różnych państw.

Właśnie w celu poznania zasad i warunków studiowania we Francji uczniowie klasy II0 i III0 odwiedzili 8 grudnia Alliance Française. Spotkanie to organizowane było w ramach dni Campus France w Polsce.

Obejrzeliśmytam kilka prezentacji i wysłuchaliśmy wykładów, które miały nam przybliżyć ofertę francuskich uczelni dla uczniów i studentów z Polski. Muszę przyznać, że oferta ta jest wyjątkowo bogata i interesująca. Agencja Campus France proponuje szeroko zakrojoną pomoc informacyjno-organizacyjną dla osób chcących podjąć edukację we Francji. Rząd francuski oferuje różnego rodzaju stypendia, pomagając studentom w czasie nauki we Francji.

Dowiedzieliśmy się również, że funkcjonuje portal France Alumni Pologne, który zrzesza studentów, stypendystów i absolwentów uczelni francuskich. Daje on możliwość nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń; wspomaga studentów w kształceniu i rozwoju kariery.

Co ciekawe, można również uzyskać dyplom francusko-polski i wcalew tym celu nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Istnieją polskie uczelnie, które we współpracy z uczelniami zagranicznymi dają nam taka możliwość, oferując studia w języku francuskim.

W czasie tego spotkania obecni byli również przedstawiciele Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkoły Prawa Francuskiego, którzy zachęcali nas do podjęcia studiów na swoich uczelniach.

No cóż, w niedługim czasie czeka nas wybór dalszej ewentualnej drogi edukacji. Propozycje, które tu usłyszeliśmy, brzmią wyjątkowo atrakcyjnie. Kto wie, może ktoś z nas zdecyduje się na wybór jednej z nich? W końcu do odważnych świat należy.

Na zakończenie czekała nas miła niespodzianka. Wśród uczestników spotkania rozlosowano atrakcyjne nagrody. Szczęśliwcami tymi byli:

Aleksandra Jaźwierska

Nadia Listopadska

Natalia Klimek

Paulina Czesnowska

Wiktor Kowalik

Aleksandra Ryndak

Dominika Ogórek

Maja Mieszczak

Autor: Natalia Klimek z klasy II "O"