• LA BD en classe de FLE, czyli komiks na lekcjach języka francuskiego
      • LA BD en classe de FLE, czyli komiks na lekcjach języka francuskiego

      • 08.02.2022 11:30
      • Podczas kursu metodycznego Motiver pour agir miałam okazję wziąć udział w warsztatach na temat komiksu francuskojęzycznego.

      • Prowadzący zajęcia Thierry Teston okazał się prawdziwym pasjonatem komiksu, skarbnicą wiedzy na jego temat, ale też inspirującym nauczycielem, zachęcającym nas nie tylko do wykorzystywania opracowanych przez niego koncepcji pracy z komiksem, ale też do poszukiwania nowych sposobów na wykorzystanie komiksu na lekcjach. To właśnie te zajęcia skłoniły mnie do zorganizowania warsztatów i przedstawienia technik, których nauczyłam się na kursie oraz pokazania kilku własnych pomysłów, które przetestowałam na swoich lekcjach.

        24 stycznia przeprowadziłam warsztaty na temat wykorzystania komiksu na lekcjach języka francuskiego. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości dr Moniki Grabowskiej, która zaprosiła mnie na zajęcia dydaktyki języka francuskiego prowadzone na II roku studiów magisterskich filologii francuskiej. Były to zajęcia otwarte, na które zaproszeni byli studenci i zainteresowani pracownicy Instytutu Filologii Romańskiej oraz stażyści i lektorzy Alliance Française we Wrocławiu. W warsztatach wzięło udział 9 stażystów i nauczycieli.

        Warsztaty polegały na przedstawianiu konkretnych stron komiksów (planches en français), omawianiu pomysłów i technik pracy z wybranymi materiałami oraz dyskusji z uczestnikami spotkania. W przygotowanym na spotkanie dokumencie zamieściłam wybór najciekawszych stron komiksów i kilka pomysłów na ich wykorzystanie, można je zobaczyć tutaj.

        Zapoznałam uczestników z czasopismem wydawnictwa Bamboo. Elektroniczna wersja katalogu to źródło informacji na temat nowych publikacji, ale także dostęp do najnowszych komiksowych plansz tego wydawnictwa: https://www.bamboo.fr/ (catalogue, w którym szukamy Bamboomag).

        Ostatnia część to wymiana doświadczeń i pomysłów, podsumowanie i zasygnalizowanie kilku ważnych punktów, na omówienie których już nie wystarczyło czasu, a które mogą być tematem lekcji poświęconych komiksowi, np:

        - znaczenie i popularność komiksów we Francji, Belgii, Szwajcarii

        - zjawiska związane z komiksami, np. Titeufmania w Szwajcarii (przykład 1przykład 2)

        - Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême

        - street art związany z komiksem (Angoulême)

        - powieść graficzna

        W ubiegłym semestrze przeprowadziłam już dwie lekcje w klasie III 0 z wykorzystaniem komiksu. Pierwsza z nich miała na celu zapoznanie uczniów z bogatym światem komiksu w krajach frankofońskich oraz zachęcenie do poszukiwania interesujących tytułów i czytania komiksów w języku francuskim. Uczniowie zapoznali się z najpopularniejszymi seriami:  Les Bidochons, Titeuf, Les Schtroumpfs, Astérix, Gaston, Boule et Bill, ale też z mniej znanymi w Polsce tytułami: La Parenthèse (Élodie Durand), Chroniques de Jérusalem (Guy Delisle), Dans la combi de Thomas Pesquet (Marion Montaigne). Znany wszystkim współtwórca Mikołajka, Jean-Jacques Sempé, stworzył wiele humorystycznych rysunków, niektóre z nich posłużyły mi do zaplanowania kolejnej lekcji z komiksem. Na podstawie serii rysunków tego autora uczniowie redagowali dialogi, które zostaną wykorzystane do ćwiczenia mowy zależnej.

        Komiks to bardzo ważna część kultury francuskiej, belgijskiej, szwajcarskiej, ale też niezwykle cenny dokument w pracy nauczyciela języka obcego. Przeprowadzone warsztaty oraz lekcje umocniły mnie w przekonaniu, że warto często po niego sięgać, możliwości pracy z komiksem są niezliczone.

        Anna Dubaniowska - nauczycielka jezyka francuskiego

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące nr VIII
      • AE:PL-96024-40994-EFJWF-28
      • 717986736
      • 53-415 Wrocław ul.Zaporoska 71 Poland
      • www.facebook.com/pg/lo8Wroclaw
      • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, ul. Zaporoska 71, 53-415 Wrocław, REGON 001247850
      • Inspektor ochrony danych, adres jego siedziby: Tomasz Grzybowski, mail: tomasz.grzybowski@coreconsulting.pl, tel.: + 48 882 714 401
  • Galeria zdjęć

      brak danych
      • brak danych
      • Lorem ipsum...