Polecamy
- 09.01.2019 12:29
- To się podoba
Źródło: http://www.nhef.pl, http://www.kinonh.p
cykl A N A L I Z A F I L M U
SLOW WEST reż. J. Maclean / Nowa Zelandia, Wielka Brytania 2015 / 84'
Siedemnastoletni szkocki szlachcic Jay Cavendish odbywa podróż z rodzinnego kraju w dzikie prerie Zachodu Ameryki w poszukiwaniu miłości swojego życia-pięknej Rose. Niespodziewanie towarzyszem podróży chłopaka zostaje najemnik Silas, który ma doprowadzić go do ukochanej.
Problemy: mit Dzikiego Zachodu i jego reinterpretacja; klasyczny western i postmodernistyczny pastisz; slow life, slow cinema; poszukiwanie tożsamości; romantyczny idealizm; ironia w filmie.
POKOT reż. A. Holland / Czechy, Polska 2017 / 128’
W małej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej ma miejsce seria tajemniczych morderstw popełnianych na myśliwych. Ekscentryczna emerytowana inżynier i astrolożka Janina Duszejko podejrzewa, że ich sprawcami są… zwierzęta. Przy pomocy przyjaciół próbuje dowiedzieć się prawdy.
cykl K I N O P O L S K I E
W ramach projektu "KINO POLSKIE" obejrzeliśmy m.in. film REWERS w reż. Borysa Lankosza
Akcja początkowo rozgrywa się w roku 1953. Główna bohaterka Sabina (Agata Buzek) pracuje w wydawnictwie i marzy o wielkiej miłości. Jej matka (Krystyna Janda) i babcia (Anna Polony) chcą wydać ją za mąż. Niestety, Sabina odrzuca kolejnego narzeczonego (Adam Woronowicz), czekając na tego jedynego. Jej marzenia zdają się spełniać, gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Tylko babcia ma wątpliwości i w przeciwieństwie do Sabiny i jej matki krytycznie ocenia wybranka dziewczyny. Sceptycyzm babki okazuje się uzasadniony, a konsekwencje związku z przystojnym Bronkiem daleko idące… Klamrowa konstrukcja filmu niesie dającą do myślenia pointę.
To obraz mrocznych czasów stalinizmu ukazany w konwencji czarnej komedii. Historia została przedstawiona z perspektywy trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia. Uczuciowe perypetie naiwnej miłośniczki poezji okazują się pretekstem do przedstawienia codzienności lat 50. naznaczonej wpływem państwa i jego służb.
Inny ciekawyfilm z cyklu "KINO POLSKIE"WSZYSTKO, CO KOCHAMw reż. Jacka Borcucha 91’Grają młodzi:Mateusz Kościukiewicz,Olga Frycz, Jakub Gierszał,a także Andrzej Chyra.Przyjaźń, miłość i muzyka wypełniają życie głównego bohatera. Mogłoby być zwyczajnie, ale rzecz dzieje się w początku lat 80. w Polsce…
Janek jest uczniem liceum i założycielem punkrockowego zespołu. Zakochuje się w Basi. Wszystko zdaje się rozwijać pomyślnie: grupa szykuje się do występu na festiwalu, a Basia odwzajemnia uczucie Janka. Wkrótce jednak sprawy się komplikują. Janek jest synem wojskowego, a ojciec Basi – działacz „Solidarności” – nie chce, by córka wiązała się z chłopakiem. Chwilowy związek Janka z sąsiadką, odkryty przez jej męża, skutkuje problemami – zespół nie może prowadzić prób i dostaje zakaz występu na szkolnym balu. Beztroskie czasy kończą się ostatecznie 13 grudnia 1981 roku wraz z ogłoszeniem stanu wojennego.
Źródło: http://www.nhef.pl, http://www.kinonh.pl
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły