• Energetyka jądrowa. Bać się czy nie bać ? Oto jest pytanie

• 05.02.2024 07:35
      • Czy należy obawiać się elektrowni jądrowej?
      • Energetyka jądrowa wciąż wywołuje wiele emocji i jest przedmiotem licznych kontrowersji, a strach przed energią jądrową jest obecny wśród większości społeczeństwa.  Dlatego też w środę o 4:30 kiedy inni przewracali się na drugi bok w swoich wygodnych łóżkach,

26 uczniów naszej szkoły wyruszyło w drogę do Temelina aby zwiedzić elektrownię jądrową i  na własnej skórze przekonać czy rzeczywiście należy się jej obawiać..

Po dość skomplikowanej ze względów bezpieczeństwa procedurze wchodzenia na teren elektrowni jądrowej (sprawdzenie dokumentów oraz trzeźwości wybranych losowo uczestników), zostaliśmy oprowadzeni przez przewodników po narzędziowni. Z bliska mogliśmy się mogli przyjrzeć nastawni i potężnym chłodniom kominowym. W trakcie zwiedzania poznaliśmy szczegóły wytwarzania energii elektrycznej pozyskiwanej przez rozszczepienia ciężkich izotopów promieniotwórczych. Po wizycie mamy pewność, że enrgia jądrowa daje ogromne możliwości, z których oczywiście należy właściwie i bezpiecznie korzystać.