• Konkurs literacki WCDN-u

• 20.10.2019 11:24
      • Wymiary wolności

• W październiku 2017 odbył się w naszej szkole etap szkolny konkursu „Wymiary wolności”, zorganizowanego przez WCDN z okazji Święta Niepodległości. Celem konkursu było napisanie 5 zdań, w który młodzież miała określić, czym dla niej jest wolność. Tytuł konkursu pozwalał na dowolne przedstawienie słowa „wolność” i jego znaczenia dla młodych ludzi XXI w.

Do etapu miejskiego przeslane zostały 3 prace, które publikujemy poniżej. Do lektury wszystkich, wyróżnionych przez szkolną komisję, prac zapraszamy do końca listopada. Prace zostały wywieszony na tablicach w korytarzu wiodącym do sali gimnastycznej.

W konkursie wzięło udział 140 uczniów.

Prace przesłane do kolejne etapu:

WYMIARY WOLNOŚCI

W dzisiejszych czasach dla młodych ludzi wolność jest czymś oczywistym. My, jako młodzież, nie musieliśmy o nią walczyć, dlatego też uważamy, że nam się ona należy. Ale co tak naprawdę rozumiemy przez słowo wolność? Dla nas młodych, jest to np. możliwość swobodnego podróżowania czy wyrażania własnego zdania na dany temat. Niestety, jako młode pokolenie, które nie doznało wojny oraz ograniczenia wolności, nie potrafimy jej w pełni docenić. Traktujemy ją jako coś codziennego i oczywistego, a co się stanie, jeśli zostanie nam znowu odebrana ?
        Aleksandra Matuszewska, kl.III 0

Wolność dla Polaków jest jak oddech. Nieustanna walka o kolejny upragniony wdech, który dodaje nam siłę na następne parę sekund. Wolność na przestrzeni wieków była dla nas jak płytkie oddychanie, bez szczęścia, bez spokoju. Teraz oddychamy świeżą wolnością dzięki naszym przodkom. To oni dali nam możliwość swobodnego oddychania, bez którego żaden Polak nie może żyć.

Urszula Błaszczak, kl. II A

Wolność to wcale nie obowiązek. Na przywilej ten trzeba zasłużyć. Czasem ofiarą krwi, czasem wystarczają płomienne słowa. Nigdy jednak droga do wolności nie jest prosta i łatwa. Dlatego ziemia wielu wolnych narodów tak bardzo jest nasiąknięta krwią.
        Piotr Beniuk, kl. III B