Film licealistów z Łodzi laureatem konkursu France TV i UNESCO
- 01.11.2019 11:45
Film licealistów z Łodzi laureatem konkursu France TV i UNESCO
Film pt. „O jeden krok za daleko”, zrealizowany przez uczniów XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi, otrzymał Wyróżnienie Specjalne 2019 w konkursie France Télévisions i UNESCO: PAIX – Pokój. Autorzy filmu mieli za zadanie w ciągu 60 sekund, bez dialogu, przekonać osobę, która zamierza uruchomić broń nuklearną, aby tego zaniechała.Młodzież z Łodzi skorzystała z zaproszenia, skierowanego przez organizatorów konkursu do polskiej sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO do udziału w pilotażowej edycji „Międzynarodowego konkursu młodzieży w służbie pokoju: Pokój – PAIX”. Poza Polską wzięły w nim udział szkoły z Argentyny, Belgii, Beninu, Francji, Indii, Kanady i Libanu.
Idea konkursu jest formą realizacją misji UNESCO, jaką jest budowanie pokoju w umysłach ludzi, od najwcześniejszych chwil życia, poprzez proces kształcenia, przede wszystkim zaś z wykorzystaniem nowoczesnych metod edukacji artystycznej, rozwijającej kreatywność i wrażliwość.
Organizatorzy konkursu zaprosili dzieci i młodzież szkolną do stworzenia prac wizualnych z wykorzystaniem różnych technik twórczych, zależne od wieku uczestników. Dzieci pomiędzy 6 a 10 rokiem życia miały zrobić rysunek-plakat, młodsza młodzież w wieku 10-15 lat – fotografię, a najstarsi, w wieku 15-20 lat – zrealizować film. Najważniejszym założeniem było, aby powstające dzieła stanowiły efekt pracy grupowej i wspólnej refleksji. Uczestnicy zachęcani byli także do inspirowana się cytatami na temat pokoju autorstwa swoich rodzimych myślicieli.
W piątek, 20 września br., w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju, jury konkursu, w którym reprezentowane były wszystkie uczestniczące kraje, spotkało się w obecności Przewodniczącego Rady Wykonawczej, aby wybrać zwycięzców konkursu w 2019 roku. Członkiem jury reprezentującym Polskę, był prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w siedzibie France Télévisions i była przygotowana przez jej Wydział Edukacji. W ceremonii wzięli udział: Pani Marina Picasso, inicjatorka konkursu, Pan Lee Byong-Hyun, Przewodniczący Rady Wykonawczej UNESCO, członkowie jury, ambasadorzy lub reprezentanci stałych przedstawicielstw przy UNESCO państw uczestniczących w konkursie.
W poszczególnych kategoriach Konkursu, edycji 2019, nagrodzone zostały następujące prace:
Narysować Pokój
Rysunek z cytatem wymyślonym przez dzieci „Lepszy jest Pokój niż Zwycięstwo”, autorstwa uczniów szkoły Saint-François Sióstr od Krzyża Ghazir z Libanu.
Sfotografować Pokój
Zdjęcie z cytatem myśli Gebran Kkalil Gebran: „Jeśli inni cię skrzywdzą, możesz zapomnieć o urazie, ale jeśli ty skrzywdzisz, zawsze będziesz o tym pamiętać ”, którego autorami są uczniowie Collège de la Jeune Fille du Liban-Beit Hebbak z Libanu.
Sfilmować Pokój
Film pt. „Konsekwencje” zrealizowany przez uczniów z 1ère du Cadran Solaire z Vence we Francji (klinika medyczna i pedagogiczna należąca do sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO). Przy realizacji filmu uczniowie byli wspierani przez nauczycieli sztuk plastycznych i muzyki. Nagrodzony film obejrzeć można na stronie internetowej
Wyróżnienia Specjalne 2019
Narysować Pokój:
Wyróżnienie Specjalne nr 1: Rysunek i cytat wymyślony przez dzieci: „Pokój zaczyna się od miłości”, autorstwa uczniów Khaled Bin Al Waleed College - Makassed de Beirut z Libanu;
Wyróżnienie Specjalne nr 2: Rysunek pt. „Gandhi”, stworzony przez uczniów klasy Model Academy ze stanu Dżammu i Kaszmir, pod opieką nauczycielki sztuk plastycznych, pani Sunity Gandhi.
Sfotografować Pokój
Zdjęcie z wybranym przez młodzież cytatem z Julosa Beaucarne’a „Ani ty, ani ja nie jesteśmy stworzeni do wojny. Jesteśmy stworzeni, aby iść zdecydowanie w stronę światła”, autorstwa uczniów z l’Ecole de l’Athénée Royal de Rochefort-Jemelle z Belgii, pod opieką nauczyciela.
Sfilmować Pokój
Wyróżnienie Specjalne, 2019 otrzymał film pt. „O jeden krok za daleko”, zrealizowany przez uczniów z Polski, z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi, pod opieką artystyczną nauczycieli i dyrekcji szkoły. Film obejrzeć można na stronie internetowej.
Nagrodę specjalną Mariny Picasso
za Narysowanie Pokoju otrzymała praca z Kanady pt. „Traktuj wszystkich tak samo”, autorstwa uczniów V klasy z Forest Hills School w Nowym Brunszwiku.
Nagrodami w konkursie były „Perfumowane Trofea Pokoju”, stworzone przez uczniów Ecole Supérieure du Parfum w Paryżu/Grasse, książki filozoficzne z serii „Petits Platons, zbiory wierszy balijskiego poety oraz aparaty cyfrowe ufundowane przez Dział Edukacji France Télévisions.
Konkurs wspierany był przez Międzynarodowy Instytut Praw Człowieka i Pokoju.
Więcej na temat laureatów przeczytać można w języku francuskim na stronie internetowej Konkursu.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły