wykład otwarty: "Muzułmanie w Europie – między integracją a separacją."
- 15.02.2018 22:47
We współpracy z Liceum Ogólnokształcącym Nr V we Wrocławiu nasza szkoła zorganozowała wykład otwarty współpracującej od wielu lat z Polskim Komitetem ds. UNESCO prof. dr hab. Katarzyny Górak-Sosnowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej. W ramach realizowanego projektu edukacyjnego dotyczącego szeroko pojętej tematyki świata islamu i muzułmanów ref:EU "Muslim minorities and the refugee crisis in Europe" pani profesor przyjechała do Wrocławia z wykładem otwartym pt.
"Muzułmanie w Europie – między integracją a separacją."
Wykład odbył się w sali gimnastycznej naszej szkoły a obecnych było 44 uczniów z Liceum Nr V oraz 58 osób z Liceum Nr VIII. Po wykładzie młodzież miała możliwość zadawania pytań związanych z tematyką wykładu. Dziękujemy pani profesor za ciekawie przedstawione zagadnienie, po którym wiemy trochę więcej i rozumiemy trochę więcej odnośnie tematyki islamu i muzułmanów.
dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, prof. SGH
Humanistka i ekonomistka (habilitacja z religioznawstwa - UJ, doktorat z nauk ekonomicznych - SGH); absolwentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych oraz Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 2002 r. pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.. W latach 2016-2017 zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Socjologii Ekonomicznej (IFSiSE). Od 2012 r. jest Prodziekanem Studium Magisterskiego SGH.
Autorka ponad 100 publikacji naukowych na temat społeczno-ekonomicznych problemów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, muzułmańskiej kultury popularnej oraz islamu i muzułmanów w Polsce i na Zachodzie. Wydała cztery monografie „Świat arabski wobec globalizacji" (2007), „Perspektywy świata arabskiego w kontekście Milenijnych Celów Rozwoju" (2007), „Muzułmańska kultura konsumpcyjna" (2011), „Deconstructing Islamophobia in Poland” (2014). kilka prac zbiorowych oraz liczne materiały z zakresu edukacji międzykulturowej i rozwojowej. Członek redakcji kwartalnika „Studia i Prace" oraz "Warsaw Forum of Economic Sociology" (wyd. SGH) oraz „International Journal of Area Studies” (wyd. Vytautas Magnus University, Litwa).
Obok pracy dydaktycznej prowadzi warsztaty edukacyjne, głównie wokół projektu „W kręgu kultury islamu". Komentuje bieżące wydarzenia krajowe i międzynarodowe dotyczące świata islamu w polskich środkach masowego przekazu. W wolnych chwilach prowadzi blog Dziekanatu Studiów Magisterskich “Po drugiej stronie okienka”.
Opiekun organizacji Impulse for Education, która organizuje warsztaty, konferencje i spotkania, na których można dowiedzieć sie więcej o prawdziwym obliczu uczelni, jasnych i ciemnych stronach studenckiego życia oraz wyzwaniach, którym trzeba stawić czoło w pierwszych latach kariery zawodowej.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły