Wrocław Miastem Literatury UNESCO
- 01.11.2019 11:48
- Wrocław Miastem Literatury UNESCO
30 października 2019 r. UNESCO ogłosiło listę 66 miast przyjętych do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wśród nich jest Wrocław, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Wraz z Wrocławiem, do grona miast literatury przystąpiły: Angoulême (Francja), Bejrut (Liban), Exeter (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), Kuhmo (Finlandia), Lahore (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nanjing (Chiny), Odessa (Ukraina). Obecnie sieć zrzesza 246 miast, które współpracują dzieląc doświadczenia i najlepsze praktyki w siedmiu dziedzinach kreatywności: muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuki mediów.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (Creative Cities Network) została utworzona w 2004 roku aby promować rozwój miast oparty na zasadach kreatywności i zrównoważonego rozwoju przyczyniając się do wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym miast. Przynależność do sieci ma charakter prestiżowy, umożliwia współpracę między miastami w konkretnych dziedzinach kreatywności.
Starania Wrocławia o przyjęcie do Sieci rozpoczęły się na początku 2019 r. Koordynacją prac związanych z przygotowaniem zgłoszenia do UNESCO zajmował się Wroclawski Dom Literatury. Kandydaturę popierała Rada Miasta, Polski Komitet do spraw UNESCO, środowiska literackie w kraju i za granicą oraz przedstawiciele innych miast kreatywnych, w tym Krakowa – pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Decyzja o uhonorowaniu Wrocławia prestiżowym tytułem Miasta Literatury zbiegła się z przyznaniem nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, która od wielu lat związana jest z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.
Dyrektor Generalna UNESCO, pani Audrey Azouley, w uzasadnieniu decyzji o przyjęciu nowych miast do Sieci powiedziała: „Te miasta z całego świata, każde na swój sposób, traktują kulturę jako filar swojej strategii, a nie jako dodatek. Sprzyja to politycznym i społecznym innowacjom i jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia”.
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest partnerem UNESCO w implementacji 17 Celów ustanowionej przez ONZ w 2015 Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz Nowej Agendy Miejskiej (2016). Współpraca miast kreatywnych wpisuje się w realizację Celu 11 Agendy „Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu”.
Decyzja UNESCO o nominacji miast kreatywnych została ogłoszona w przeddzień Światowego Dnia Miast (World Cities Day), obchodzonego 31 października. Dzień został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu podkreślenia kwestii związanych z globalną urbanizacją, wzmacniania współpracy między krajami i wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: „Zmieniamy świat: innowacje i lepsze życie dla przyszłych pokoleń”. Z okazji Dnia, UNESCO zorganizowało specjalne wydarzenie, podczas którego zaprezentowano działania Organizacji w zakresie realizacji Celu 11 Agendy2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju miast i społeczności.
Pełna lista nowych członków sieci dostępna jest w portalu UNESCO
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły