• 22 marca: Światowy Dzień Wody

• 20.03.2019 13:30
      • 22 marca br. po raz 26. obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Nie pominąć nikogo” (Leaving No One Behind) .

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody na świecie. Proklamując Światowy Dzień Wody, Narody Zjednoczone zachęcały kraje członkowskie, by dopasowywały jego obchody do lokalnego kontekstu, podejmując konkretne działania (publikacje, konferencje, seminaria), służące kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody na świecie.

Rokrocznie ustanawiane jest hasło pod którym obchodzi się Światowy Dzień Wody. Tegoroczne brzmi „Leaving no one behind” (w tłumaczeniu: „Nie zostawiając nikogo z tyłu”) i ma za zadanie zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na problem nierównomiernej dystrybucji zasobów wodnych i wynikające stąd wykluczenie i ograniczenie dla rozwoju znacznej części ludzkości.

W poprzednich latach tematami przewodnimi Międzynarodowego Dnia Wody były: Woda i kultura (2006), Niedobór wody (2007), Woda a stan sanitarny świata (2008). Wody transgraniczne (2009), Jakość wody (2010), Woda dla miast (2011), Znaczenie wody dla produkcji żywności na świecie (2012), Współpraca w dziedzinie wody (2013), Woda i energia (2014), Woda a zrównoważony rozwój (2015), Woda a praca (2016), Ścieki jako nieograniczone źródło wody (2017), Natura dla wody (2018).

• Realizując temat tegorocznej edycji Światowego Dnia Wody Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przygotował serię wykładów oraz warsztatów prowadzonych przez naukowców i praktyków związanych z gospodarką wodną. Wykłady i warsztaty będą dotyczyły zrównoważonego gospodarowania wodą oraz ochrony zasobów wodnych w pogarszających się warunkach środowiskowych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Do dyspozycji uczniów szkół średnich udostępnione są między innymi:

• warsztaty w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych – pomiary wskaźników jakości wód oraz prezentacja procesu samooczyszczania się wód płynących,
        • pokazy w Laboratorium Wodnym – specjalnie przygotowane doświadczenia odbędą się m. in. na wielkogabarytowym modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego. Ponadto Uczestnicy warsztatów będą mogli zbadać lepkość cieczy oraz zobaczyć ruch wody w modelu koryta rzeki z różnymi typami przelewów,
        • eksperymenty w „Wielkiej Sali Wodnych Wariacji”, gdzie uczniowie samodzielnie będą mogli odkrywać niezwykłe i zagadkowe właściwości wody.

Uniwersytet Przyrodniczy przygotował serię otwartych wykładów zarówno popularnonaukowych, jak i skierowanych do bardziej wymagającej publiczności.

Jeśli chcecie się dowiedzieć na jak długo wystarczy wody dla naszej cywilizacji, skąd się biorą prognozy, co kryje się pod tajemniczym pojęciem „retencja”, a może bardziej interesują Was pomiary stosowane w badaniach monotlenku diwodoru, lub chcecie zobaczyć, jak wygląda proces przemieszczania się fali powodziowej na terenie Wrocławia? To wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć podczas obchodów Światowego Dnia Wody na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu!

Liczymy, że dzięki spotkaniom z przedstawicielami świata nauki i instytucji zajmujących się wodą na odmiennych płaszczyznach, uda się Państwu lepiej poznać i zrozumieć złożoność zagadnień związanych z gospodarowaniem i ochroną tej najpowszechniej występującej, a zarazem najbardziej tajemniczej substancji występującej na Ziemi.

W obchodach Światowego Dnia Wody organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wezmą w tym roku udział klasy 1e oraz 1b.